| CheeseCake2005 a întrebat:

am si eu o intrebare si as cauta niste sfaturi.

Deci, am o relatie de 1 an cu o fata, eu am 24 iar ea 21.Intodeauna ne facem planuri de genul maine ne vedem iesim etc, iar cum aparea cea mai mica oportunitate gen o cheama o prietena la ea, eu devin invisibil si sunt dat la oparte, adica asta s-a intamplat de nenumarate ori, mi se pare ca se gandeste doar la ea, ne-am certat de multe ori pe tema asta, macar sa imi spuna din timp nu cu 30 de minute inainte ca nu ne mai vedem ca iese cu X si Y sa imi fac si eu planuri sa ies, sa nu stau in casa cu buza umflata etc.

Ce ar trebui sa fac? i-am spus ca este selfish si se gandeste doar la ea, iar eu am picat de bad guy ca am exagerat, am exagerat? adica tot timpu devin planul B daca mai are o invitatie undeva.Ce sa fac? am rugat-o sa gandeasca cand face ceva sa nu ne mai certam sa facem cumva sa functioneze relatia, deja ma simt obosit sa fiu singurul care incearca, care da un semn de viata etc.Nu as renunta la ea, m-am atasat foarte mult dar nu stiu ce sa fac, adica nu stiu ce sa fac sa fie bine, si eu nu sunt genul de persoana care este indiferenta, eu pun la suflet ce imi spun persoanele apropiate.Niste safturi?

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Eu zic ca exista 2 variante:
Daca tii la ea si zici ca merita sa te straduiesti, atunci incearca sa ii atragi si tu atentia. Incepe sa faci ce face ea. Cand stabiliti o intalnire, suna inainte cu jum de ora si spune-i ca ai alta treaba (chiar daca nu ai, poti sta acasa). Fa chestia asta de cateva ori. Apoi nu ii arata ca tu esti catelul ei. Incearca sa fii mai independent. Nu te mai invarti in jurul ei ca un satelit
Varianta 2: ii dai ultimatum. Ii zici: daca nu ne intelegem, ne despartim, mie nu imi plac fazele astea pe care le tot faci. Ori ma respecti asa cum te respect eu, ori pa.
Oricare varianta alegi, ramai ferm si nu te comporta ca o gaina supusa

| CheeseCake2005 explică (pentru Dintrebare):

Bun sfat, multumesc

| CheeseCake2005 explică (pentru Dintrebare):

I-am mai facut, si s-a suparat, adica nu a fost indiferenta la faza asta, nu o inteleg sincer sa fiu...

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

S-a imputit treaba si nu te mai iubeste, dar nu e in stare sa se desparta omeneste de tine. Tu trebuie sa pui piciorul in prag de data asta

| CheeseCake2005 explică (pentru mgtow):

Nu e problema de asta, am mai fost vreo 3 luni inainte de anul acesta, s-a despartit de mine pe motiv ca " tinea la mine ca la un prieten" dupa vreo 2 luni si-a dat seama ca nu e asa si ca ii este dor de mine

| pisoias a răspuns:

Relatie poate de amicitie.Si nici asa, din cate ai scris.Ori e imatura, ori nu da doi bani pe tine.Scuza-ma,dar la24 de ani chiar nu realizezi ca asata-i pierdere de vreme? Daca asa vezi tu o relatie, ma rog e numai treaba ta, dar ar trebui sa mai relectezi si sa ai o discutie serioasa cu ea.

| pisoias a răspuns (pentru pisoias):

Reflectezi

| CheeseCake2005 explică (pentru pisoias):

Nu stiu, adica imi spune ca ma iubeste, cand suntem doar noi 2 e perfect, ne simtim super, iar uneori e asa ciudat, zici ca suntem straini nu inteleg...

| CheeseCake2005 explică (pentru pisoias):

Si da, este imatura...

| KodrutZ a răspuns:

Alta. Are balta destul peste. Crede-ma, daca nu faci miscarea acum, va fi nasol mai tirziu.

| EnvyU a răspuns:

Cum este relatia voastra in general, si de cat timp sunteti impreuna? Daca sunteti de ceva vreme, e posibil sa se fi plictisit de tine, sa ii fi trecut de iubire. Cand o intampini, esti dragastos? pupici, hugs and stuff? ea cum reactioneaza? De cate ori pe saptamana faceti sex? sau aproape deloc? Normal o fata nu ar face asta, mai ales daca isi iubeste partenerul, baietii fac asta, adica un baiat mai repede ar iesi cu tovarasii decat cu gagica-sa, evident si fetele vor sa iasa cu fetele dar nu ar face planuri cu tine ca mai apoi sa iti dea cu flit chiar inainte de date, asa ceva nu e normal. Problema s-ar rezolva usor insa nu asa cum iti doresti tu. In locul tau as incerca sa gasesc un moment in care sa fiti doar voi doi singurei si sa porti o discutie serioasa cu ea, dar sa ii spui inainte ca vrei sa vorbesti mai serios. Si o intrebi de ce se poarta cu tine de parca esti un amic. Este posibil sa caute despartirea, desi pentru tine ar fi bine ca sa nu iti mai pierzi timpul. Dupa parerea mea nu trebuie sa stai cu cineva care nu vrea sa stea cu tine. Si mai ales ca fetele sunt lase si nu vor sa recunoasca nici un ruptul capului ca nu mai vor relatie.

| neutrino a răspuns:

Momentan, probabil in lipsa de alta varianta, pentru ea esti pe locul 2. Mai departe, tu decizi.

| sofisis a răspuns:

Te iubeste si te respecta la fel de mult cum il iubesc si respect eu pe nenea de vine sa imi citeasca contoarul...

Pe bune. Lipsa crasa de respect, bataie de joc. Parerea mea este ori sa incepi sa ii faci si tu la fel...si cand o sa comenteze, sa ii explici ce si cum.
Ori sa ii spui pur si simplu ca te deranjeaza foarte tare comportamentul ei, ii explici tot ce ai pe suflet si vezi dupa ce anume iese din asta.

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil s-a plictisit de tine. Cand ea te pune pe al doilea loc, iar tu o pui pe primul...relatia nu are cum sa mearga. Mai poti trage acum de ea o perioada, dar daca nu isi schimba comportamentul, nu cred ca va mai dura mult relatia. Incearca sa discuti cu ea si daca nu reusiti sa ajungeti la un consens, cred ca cel mai bine ar fi sa o incheiati. Mai bine mai devreme, decat sa va mai pierdeti timpul aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa o lasi balta ca e clar ca nu da 2 bani pe tine. las-o cu prietenele ei

"u pun la suflet ce imi spun persoanele apropiate" imi pare rau sa iti zic dar de aia te si ia de prost. ce face ea este foarte urat sa numai zic de neam prost

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunta la ea.

| n1n1o a răspuns:

Sal, esti sigur ca sa intalneste cu "o prietena"?

| mgtow a răspuns (pentru n1n1o):

Nu cumva sa fie cu 2 gagicari laughing

| n1n1o a răspuns (pentru mgtow):

Foarte Probabil. Mi s-a intamplat si mie, dar eu stiam de celalalt el de mine nu (eram un fel de amant big grin). La lasat pentru mine pana la urma.

| CheeseCake2005 explică (pentru n1n1o):

Da, o cunosc si eu...o las si la ea acasa, nu ma inseala sunt sigur de asta

| n1n1o a răspuns (pentru CheeseCake2005):

Atunci poate are nevoie de putina libertate.

| CheeseCake2005 explică (pentru n1n1o):

Ii dau libertate, bine, de exemplu daca iese cu baieti as vrea sa stiu si eu, gen sa ma anunte, si tot timpu imi spune, fara sa se supere sau sa o intreb eu