| elya_7845 a întrebat:

Am si eu o intrebare:-x o fata de 16 ani se poate casatori cu un baiat(mentionez baiatule este major) fara acordul parintilor thinking

Răspuns Câştigător
| PredatoR a răspuns:

Nu... trebuie sa fie amandoi majori pentru. a se putea casatori fara acordul parintilor.
funda?happy

15 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Crede-mă că poate. Mergi la Oficiul de Stare Civilă şi întreabă dacă nu mă crezi happy.

caramela
| caramela a răspuns:

Inainte iti trebuia acordul parintilor, normal si acum ar trebui, dar sa nu uitam ca in ziua de azi, cu bani mituiesti pe oricine trist dar adevaratsad totusi cred ca e bine sa ceri sfatul mamei talewinking iti doresc sa ai parte de o gandire logica si pozitivahappy o seara buna

| PetreConstanta a răspuns:

Daca fuge de acasa ce poti sa-i mai faci

| onasis1961 a răspuns:

Vârsta minimă stabilită de lege pentru căsătorie sau vârsta matrimonială este de 18 ani împliniţi pentru bărbat şi de 16 ani împliniţi pentru femeie. Această vârstă minimă legală a fost stabilită ţinându-se cont de raţiuni de ordin biologic, psihic, moral în vederea asigurării unui consimţământ conştient, liber şi personal al viitorilor soţi.

| Dash a răspuns:

Nu se poate!
Nici cu acordul parintilor si nici fara!
Pentru a te casatori trebuie sa ai minim 18 ani.

| Beibii a răspuns:

Nu te poti casatori pana la varsta de 18 ani happy Numai la rromi o sa vezi astahee hee sper ca te-am ajutat happy

| biuuu a răspuns:

Nu... trebuie neaparat acordul ambilor parinti.in caz ca unul din ei e decedat sau asa ceva...isi da acordul doar cel care exista adica tutorele.

| vlad_4846 a răspuns:

Nici cu acordul parintilor nu se poate casatori fiind minora.

| ionutb_9642 a răspuns:

16 ani?!?!?! Sa fim seriosi, la varsta asta nici nu ti-ai inceput viata, O casatorie la 16 ani o sa fie un regret la 18

| Kyuubimon a răspuns:

Nu se poate, fara aprobarea parintilor.Pentru ca inca esti minora si ei raspund de tine,nu baiatul major, care abia a deschis ochii, si se gandeste la o relatie pe o viata.

| elizabeth a răspuns:

Ii trebuie' semnatura de la parinti sau parinte/tutore.depinde.daca baiatul are peste 20 se mai pune din anii lui.

| perusita a răspuns:

Nu deoarece fata nu este majora. daca fata avea si ea 18 ani putea dar asa nu.

| miranda a răspuns:

Nu, nu se poate numai cu acordul parintilor.

| aalwayss a răspuns:

NU! Iti trebuie acordul parintilor pentru ca o minora a se casatori cu un major.

| 93ely a răspuns:

Doar daca ai 18 ani, asa numai cu acordul ambilor parinti happy