| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am si eu o nelamurire legata de relatia mea. Sunt impreuna cu prietenul meu de 4 ani jumate, iar el cam de cand aveam un an de relatie tot imi zice ca o sa ma ceara in casatorie. Atunci eu nici nu ma gandeam la lucrul asta, dar el mi-a bagat asta in cap cu tot felul de promisiuni si ca majoritatea fetelor am devenit entuziasmata de cererea in casatorie, mai ales ca il iubesc foarte mult. Anii au trecut, el in continuare mi-a facut promisiuni de genul, dar faptele nu au aparut. De curand, eram in masina si am inceput o discutie despre cum as vrea sa arate cununia noastra civila, incercam sa-mi fac planuri cu el, dar el nu a scos nici macar un cuvant si grimasa de pe fata lui nu era una placuta. De atunci am incercat de mai multe ori sa redeschid acest subiect si am avut parte de acelasi tratament. Ba chiar i-am zis ca simt ca relatia noastra stagneaza, iar el mi-a zis ca ce vreau mai mult de atat, ca el nu stie ce sa faca mai mult. I-am propus acum cateva luni sa ne mutam la el, iar el a evitat subiectul. Cand am intrebat de ce l-a evitat mi-a spus ca nu credea ca vorbesc serios. Nu inteleg de ce mi-a facut atatea promisiuni si mi-a spus atatea lucruri frumoase daca nu s-a tinut de cuvant. Mereu imi spune ca sunt cel mai bun lucru care i s-a intamplat si ca isi doreste un viitor cu mine dar nu face nimic in sensul asta. Voi ce credeti, merita sa raman langa el? Credeti ca imi pierd timpul degeaba? Mentionez ca eu am 26 de ani, iar el are 28 si daca va ajuta mai bine sa va formati o parere ne descurcam foarte bine financiar. Astept parerile voastre sincere.

17 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pe viitor ai fi mai fericita dacă ai respecta planul Creatorului și ai refuza sa faci sex fără căsătorie. Când te muti fără căsătorie nu ai binecuvântarea Creatorului. Impresia mea e ca îți pierzi vremea cu El.

| Violleta2022 a răspuns:

Intre timp a crescut si si-a dat seama a nu esti aleasa lui, de aceea evita sa-ti mai pomeneasca de casatorie.

Iar faptul ca a evitat subiectul mutatului la el, cand orice alt barbat indragostit ar fi fost superfericit sa te vada la el in acasa, imi confrma ca asta nu te mai vrea de nevasta, dar nu stie cum sa-ti spuna ca vrea sa rupa relatia cu tine.

Cere-l tu in casatorie, sa vedem daca are curajul sa-ti spuna in fata adevarul!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa 4 ani tu stii cel mai bine daca merita sau nu sa ramai langa el

| sierra1 a răspuns:

"Sunt impreuna cu prietenul meu de 4 ani jumate... credeti, merita sa raman langa el?"

DOAR tu știi și vei ști vreodată răspunsul. Intoarce problema pe toate părțile, analizezi la rece și decizi cum faci

| GabiDumitrescu a răspuns:

F*te si el ceva la pret redus, nu il costa nimic sa promita, poate iesi din combinatie oricind cu avarii minime (spre deosebire de un divort, mai ales cand unul dintre aia doi e cu nu si nu in brate). Din ce zici tu, cred ca sa o lalaie mult si bine cu povestea asta, pana va despartiti dintr-un oarecare motiv. Iar daca ii zici "bai, te iubesc, dar daca nu ma iei de nevasta anul asta, eu miine plec la mama/la mine acasa/te dau afara din apartamentul meu/etc" o sa zica ca il stringi cu usa, ca nu are nevoie de asa presiune si alte matrapazlicuri similare. P.S. Turnati in puii mei un copil. Din ce vad in jur si din experienta proprie, daca o relatie merge fara casatorie, tineti-va de ea asa - de cele mai multe ori, casatoria o strica. Pe de alta parte, daca unul dintre parteneri zice ceva de casatorie, apoi celalalt se da lovit, intr-un final se duce naibii totul.

| Catrice a răspuns:

Daca in 4 ani nici nu locuiti împreună e clar.

| sofisis a răspuns:

Sincer nu cred ca are viitor relatia. Daca toate astea nu vin din el....degeaba. Se poate inclusiv casatori cu tine de gura ta dar el nu vrea asta. De asemenea faptul ca sunteti impreuna de 4 ani dar nu locuiti impreuna si nici macar nu vrea sa locuiti impreuna spune foarte, foarte multe despre relatia voastra.
Pentru el esti comoda. Cand are chef de tine, te ia. Cand nu, te lasa la tine acasa si el isi face de cap. Pentru ca tu habar nu ai daca el chiar doarme singur etc. Nu zic, un om poate insela si daca locuieste cu tine dar faptul ca nu o face este declaratie imensa de "nu vreau o responsabilitate atat de mare pe cap".

| sofisis a răspuns:

"Mereu imi spune ca sunt cel mai bun lucru care i s-a intamplat si ca isi doreste un viitor cu mine dar nu face nimic in sensul asta" - tine la tine dar nu esti cea cu care va ramane. Nu se va casatori cu tine. Si chiar cred ca la inceput credea tot ce spunea dar intre timp sentimentele lui s-au schimbat. Probabil te apreciaza foarte mult si te respecta si tine la tine dar ...nu e suficient pentr "tot restul vietii"

| cristimihailov a răspuns:

Dragostea dureaza 3 ani zicea un studiu. Ca sa reziste trebuie sa se transforme in altceva.

Nu cred ca mai reusesti ceva. A incercat o perioada. I-a trecut.

Eu zic sa te astepti la o despartire.

| Lioana a răspuns:

Nu astepta sa-ti dea altii raspunsurile astea. Gaseste raspunsul in sufletul tău!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3247 a răspuns:

Părăsește-l că pierzi vremea degeaba cu el.

| anonim3247 a răspuns:

Tu trebuia să termini relația cu el cam după 3 luni de când l-ai cunoscut.

| blackann a răspuns:

Sunteti de 4 ani impreuna si nu stati impreuna?!

Asta ar trebui sa te puna pe ganduri deja.
Pare pierdere de timp si... pare ca nici nu esti singura cu care e.

| 120bulevard a răspuns:

Tu ai stat aproape 5 ani cu el, nu noi, concluzia trebuie s-o tragi tu, nu noi.

| Trioda a răspuns:

Amagele,acadele,bombonele...

Buna ziua.
In aceasta perioada,te-a dus sa ai cunosti familia,parintii etc?

Serios,ai gandit o clipa,ca el ar putea fi casatorit,nu neaparat cu acte,sau prins in alta relatie,la care nu doreste sa renunte,,locuieste la parinti care nu sunt de acord cu relatia etc.,sau apartine de un cult religios,ori mai grav,doar ai place ca esti disponibila si la bunul sau plac,mereu intelegatoare si usor de imbrobodit?
Astfel de eschive,se intampla de regula,la cei ce au deja o relatie, poate si copil etc, neoficializate si care cred ca in timp le pot gasi o iesire, o intelegere etc, si tu esti rezerva, in caz ca..etc
NU este bine sa fii implicata in astfel de relatie,el fiind deaja implicat sau in concubinaj,insa incapabil de a renunta la tine,sau la voi,deoarece pot fi mai multe fete,asemeni tie.

Pierzi timpul de pomana,frumos si explicit,mai mult pentru propria ta intelegere si constiinta,pune stop relatiei,ca de ultima intalnire stabileste un loc public,,sa nu poata deveni violent,fiind in public,aici ai spui pe scurt decizia ta de a rupe ferm legaturile cu el.
Bizar,aici in astfel de circumstante,cand pierzi pe cineva drag,la barbati,apar debuseurile,lipsa de caracter,vor iesi la suprafata,te poti astepta la cuvinte jignitoare, amenintari, sau invers, la vorbe mieroase, gesturi de a te impresiona, lacrimi etc..nu te lasa adormita de brustele promisiuni de afectiune, lacrimogene etc...totul este teatru, a avut 4 ani timp sa se gandeasca,ca va veni si aceasta zi,cand credibilitatea lui in fata ta,va fi zero,deci un adio rece,fara remuscari si pleci.

Tot odata,nu uita bloc la telefon,mesaje,sau ori ce tentative de a te contacta,mai precis REZISTA impulsului TAU de a cauta impacare,de a-ti face prejudecati,ca daca,poate etc etc,si sa te trezesti ca bantui prin locurile pe unde ai iesit cu el,la o prajitura,suc etc,ar fi cea mai mare greseala posibila,coincidenta "regasirii"... fiind interpretata de el,ca o intoarcere a TA la el!

Este o lupta cu tine insati,cauta si convinge-te pe tine insati,ca asta era singura rezolvare si cale de a-ti vedea de viitorul tau.
Daca va insista,peste limite,un simplu drum la politie,in care vei depune o plangere de hartuire,al va linisti.

Timpul zboara,se vede ca vrei o relatie serioasa,o familie,visul si dorinta oricarei tinere,in viitor,deci nu iti mai irosi timpul in astfel de relatii, care te consuma psihic, si iti va cere timp serios sa te refaci.

Nimeni nu merita lacrimile si suferinta ta!

Cele bune iti urez, si succes in viata, familie frumoasa, copii sănătoși!

| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

Iti tot zice ca o sa te ceara in casatorie!
De parca ti-ar promite o pereche de pantofi.
Chestia cu casatoria e ca ori te cere, ori nu. Asta nu se promite. Te-a dus cu presul ca sa aiba pe cineva langa el.