| noname_4582 a întrebat:

am si eu o problema...acum 4 ani tatal meu vitreg imi facea apropouri sexuale. evident ca nu am acceptat, dar de atunci viata mea a devenit un calvar. i-am zis mamei abia in vara asta pentru ca nu mai puteam tine in mine, dar nu e dispusa sa faca nimic.nici macar sa vorbeasca cu mine despre asta. ce ma fac?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element important pentru un raspuns corect, respectiv ce varsta ai. Daca esti minora, pentru ajutor, te poti adresa la Directia de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din judetul tau. De asemenea, daca se continua cu apropourile ori alte asemenea, poti face plangere penala, daca cele relatate sunt adevarate si pot fi probate, indiferent daca esti minora ori majora. Inainte de a face asemenea demersuri ar trebui sa ai o discutie serioasa cu mama ta si cu tatal vitreg, sa-i rogi sa inceteze si sa se comporte normal, altfel vei proceda asa cum am spus mai sus. Eventual poti vorbi cu rude apropiate ori prieteni de familie, precum si alte persoane care au influenta asupra lor si de care ar asculta, in sensul de determinare a lor sa se comporte ca niste buni parinti. Succes si numai bine!

| psiholoaga a răspuns:

Asa cum spune ioandelasal, ce poti face depinde de varsta ta. Si mai sunt niste clarificari necesare: ce inseamna pentru tine "apropouri sexuale" (daca spui ca nu ai acceptat, ma gandesc ca a fost o propunere directa, pe care sa o accepti sau nu), ce inseamna calvar (ce face, mai exact, barbatul asta, de 4 ani incoace) si ce o determina pe mama ta sa nu faca nimic in privinta asta? Daca tatal tau biologic traieste si sunteti in bune relatii, poti vorbi cu el despre asta. Daca nu, iti recomand ce ti s-a mai recomandat -plangere la politie, sesizare la directia de protectie a copilului daca esti minora sau la ong-uri pentru protectia femeii daca esti majora. Ceva e nevoie sa faci, dar ce anume depinde de factorii de mai sus. Iti recomand (dupa ce iei actiune impotriva hartuirii sexuale, daca despre asta e vorba) si consiliere psihologica. 4 ani cu un asemenea secret e mult.

| mgtow a răspuns:

Nu te-ai gandit sa faci plangere la politie sau sa zici la o ruda? Daca a fost cu 4 ani in urma si acum e calvar ce face ala iti face zile negre?

| morena a răspuns:

Doamne fereste! Asta chiar e un lucru grav! Spune-i dobitocului ca il vei denunta la politie, daca va incerca sa faca ceva! Si chiar cred, ca vei putea vb.cu cei de la protectia copilului, despre situatia ta. Ei sigur vor gasi o solutie buna pentru tine.Trebuie sa discuti si cu altcineva:tata, bunici sau alte pers.mature din familie.Situatia asta va putea deveni mai periculoasa, daca vei tacea!

| alexeanca a răspuns:

Ok si mama ta ce a zis? Ea trebuie sa ia atitudine pentru ca altfel e complice la comportamentul anormal al sotului ei. Mi-e groaza sa ma gandesc prin ce treci sad Nu-si merita numele de "mama"daca nu ia atitudine.

| ALice_4674 a răspuns:

Da plangere la politie.Eu nu inteleg de ce ai tinut asta in tine 4 ani.SI mama ta de ce nu face nimic? Eu nu o inteleg.Mai vorbeste inca o data cu ea.Adica,trebuie sa o aibe la mana cu ceva daca nu are de gand sa te(va) protejeze de acel barbat

| cccp_4613 a răspuns:

Chiar daca faci o plangere la politie nu ai cum sa dovedesti asta un singur lucru sa faci sa-l inregistrezi pe un telefon pe un reportofon etc si atunci e o proba solida pentru tine.

| cccp_4613 a răspuns:

Cati ani ai tu.

| MILI24 a răspuns:

Incearca sa vorbesti si cu altcineva din familie cu care ai o legatura mai stransa o matusa sau o verisoara mai mare vezi ce sfat iti da daca nu contacteazama la id andreea_draguta20@yaho.com si am sa incerc sa te ajut cu sfaturi cum pot.