| Chocolate a întrebat:

am si eu o problema, am nevoie de niste sfaturi...cat mai multe...stiu ca probabil vorfi asemanatoare.De cand a inceput scoala sunt o adevarata"vedeta"in aceasta clasa...[nu in sensul bun], vedeta pe caruia seama se face bajocura, glume proaste, se rade pe seama mea...sunt cea mai importanta din cls asta, subiectul nr1... din pacate, nu in sensul bun.Si anul trecut am fost mica vedeta dar nici chiar asa... e mult mai rau, suntem clasa a8a, dar colegii mei nu s'au maturizat deloc, sunt niste copilasi de mama. Spre sfarsitul anului trecut scolar am reusit sa leg prietenii cu colegii mei si sa ma inteleg bine cu majoritatea clasei si sa fiu fericita si nebajocorita, a durat si in vacanta dar acum:pauza... s-a terminat prietenia.Sunt principalul subiect in aceasta clasa.Si am si porecle frumoase:"emo","satana","satanista"...satana sau satanista in nici un caz, never, nici o sansa, mentionez ca sunt crestina, si Il iubesc pe Dumnezeu!,"emo" cam da...asa ma imbrac si imi este frizura...si cum se spune, si spuneasi diriginta... te imbraci dupa cum e starea ta de spirit, si recunosc ca sunt cam depresiva, pentru asta se face de asemenea multa bajocura pe seama mea, pe sentimente...isi bat mai ales baietii si multi din clasa joc de mine si incearca sa ma faca sa plang, vor asta...chiar spun"hai sa plangem imrepuna, vrei sa stam peintuneric? pe ce retea esti? da plangi tu!"si asa mai departe...De plans nu mai vreau sa plang pentru prosti, dar sufletul meu plange..."Sick of crying, tired of trying, yes i'm smiling but inside i'm >dying"---ma descrie pe mine, mereu cand fac bajocura pe seama mea nu plang sau ma revolt...rad cu ei/de ei...si de mine...si nu arat ca pun la suflet, dar ma doare rau, si estecumplit sa razi iar tie sa-ti dea lacrimilesi sufletul sa ti se rupa... o porecla/doua... o bajocura pe an...nu e nimic... dar minut de minut din cele7 ore de petrecut la scoala e chin! durere cumplitasad, nu mai pot de tristete...is la pamant, imi vine sa cad, imi e greu, am multi prieteni dar se indeparteaza de mine, nu'mi spuneti sa ma schimb...ca eu nu mai incerc sa maschimb pentru toti prostii, n-a mers niciodata...am nevoie de... ajutorsad, e greu... mi'e tare greu...nu m-am plans pana acum nimanui, si nici n'am scos o lacrima in fata nimanui..."never cry in front of others, don't give them the pleasure to see how much they hurt you"...nu am scos o lacrima din ochi... dar interiorul meu se rupe, e framantat...in jurul tuturor is doar un Smile... darin interiorul meu, si cand ma aflu singura...imi vine s'o las balta...sa cadsi sa nu ma mai ridicsad

Răspuns Câştigător
| rozalia25 a răspuns:

Mergi la biserica, ajuta. Si incearca sa schimbi frizura de emo. Nu te face nici mai speciala, nici mai originala, ba din contra. Zi-le cand fac misto pe un ton serios: bah, nu-s emo, nici macar deprimata pur si simplu imi place arta, moda si incerc stiluri noi, ca sa le inteleg, ca vrei sa fi designer cand vei fi mare si ca ei is doar niste copii daca nu inteleg. Mergi intr-o zi intr-un fel aranjata in celalalta zi intr-un alt fel, dupa cum simti evident. Fi seriosa in atitudini, dar mai si glumeste cu ei din cand in cand. Adu reviste de moda la scoala, si discuta cu fetele despre machiaje, haine, o sa-ti faci multi prieteni. Fi relaxata, buna prietena, si cei care fac misto zi-le ce ti-am zis ca asa le inchizi gura, si ii faci chiar sa te respecte.Am o carte de design daca esti interesata (sa stii ca nu glumesc cu designul, esti o fire sensiblia, inclinata spre arta, felicitari). www.poezie.ro cred ca ai talet si la scris. Mult succes! Pentru carte lasa-mi un privat message cu id-ul tau.

11 răspunsuri:
| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Te inteleg am trecut si eu prin asta simteam ca mor ma simteam un nimenii stiu cum este
Stii mai trebuie si sa le inchizi gura nu te arata timida daca te vad asa gata fac ce vor cu tine fi mai cu tupeu fa si tu mistoo de ei de fiacare te pup

| Oanny a răspuns:

Inseamna ca nu sunt prietenii tai...stiu cum te simti caci si eu sunt grasuta timida si mereu am probleme cu parul care nu sta niciodata cum trebuie... iar la metoda...pe care a scris-o cineva Sunt 2 metode: zici invatatoarei sau ii ignori

metoda 1: mergi in pauza la diriginta si ii spui ca colegii te critica te vb de rau

defecte: big grin o sa fii considerata de paratoare si nu prea o sa ai prieteni, o sa fie mai greu sa te integrezi

parti bune: problema se rezolva repede...eu nu prea cred ca merge aceasta metoda.deoarece diriginta ta ii va certa...colegii tai vor sti ca u iai spus si o sa foie si mai rau...crede-ma...eu zic asa...deci in primul rand nu te mai intrista...nu-i baga in seama sa spuna ce vor...cand te critica ai putea sa faci intr-un fel sa le intorci batjocura...sau sa accepti critica...nu stiu daca o sa mearga dar cine stie...fii u insuti caci trebuie sa existe macar un/o colega care sa te accepte asa...sau ai putea sa discuti cu ei...sau sa te muti intr-o alta clasa...sau sa-ti faci schimbari(ceea ce nu cred ca ai accepta) sau sai ignori...caci se vor plictisi la un moment dat... u bagate printre ei chiar daca ti se spune asa...

| ela84 a răspuns:

In viata de zi cu zi aud disutii pe tema asta : cei emo, se zice ca sunt diferiti si gandesc altfel decat cei ce nu sunt emo.am mai auzit ca nu accept in anturajul lor persoane ce nu sunt asemeni lor. ceea ce povestesti tu, este altfel.pentru tine nu conteaza ca ei nu sunt ca tine si ca ai vrea sa iti fie prieteni doar ca ei nu te accepta. fa-ti prieteni asemeni tie.Nu le canta in struna cand ei te jignesc, pentru ca probabil ei nu isi dau seama cat suferi tu din cauza lor, incearca sa nu le canti nici in struna ci sa arati o mica ofensare si zi-le ca nu te simti tocmai bine vazandu-i ca ei rad pe seama ta.la urmma urmei esti si tu om .nu un extraterestru, iar daca asta e modul tau de a te purta atunci e alegerea ta si nimeni nu are dreptul sa critice lucrul asta.Nu aspectl fizic conteaza la o persoana, iar daca esti o fata sociabila incearca sa te apropii de ei, facandu-i sa inteleaga ca imbracamintea ta sau coafura ta nu te face dierita de ei decat vestimentar.succes! si fii mai sigura pe tine. Pup

| lololololol a răspuns:

Hi. Am fost si avut si eu aceeasi problema happy
Sunt 2 metode: zici invatatoarei sau ii ignori
metoda 1: mergi in pauza la diriginta si ii spui ca colegii te critica te vb de rau
defecte: big grin o sa fii considerata de paratoare si nu prea o sa ai prieteni, o sa fie mai greu sa te integrezi
parti bune: problema se rezolva repede

metoda 2:
ii ignori, zambesti si te comportzi ca si cum nu ar fi existat
partzi rele: o sa dureze ceva timp si o sa ai nevoie de ft multa rabdare
partzi bune: efect garantat
tu alegi care metoda alegi happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa ii iei si tu la misto si sa nu le arati ca te oftici. nu are rost sa te schimbi pentru nimeni. Nu te lasa calcata in picioare de catre nimeni deoarece nimeni nu este mai presus de tine

| realitate a răspuns:

Eu nu a trebuit sa citesc tot si am inteles ma sf meu e sai iei tu le misto mai rau de ex ba, fa cu clatitele alea cu usturi in picioare te bagi in seama cu mine nu te uiti ca esti inbracat de la tot 100 de mii lei stai usor nu ma mai lua tare ca am probleme cu inima vino in *** sa vezi ca nu mint daca te vor vedea ca esti mai tare in gura ca iei te vor lasa in pace crede-ma.ps cand mai cauti replici spune-mi.si inca ceva exp ca e mare diferenta intre un emo si un satanist! dar tu de unde esti?

| Negara_Sophya_1995 a răspuns:

Nu am nimic contra lui ceea care sunt emo din contra imi plac foarte mult cum gindesc si daca ai sa vrei sa it faci prieteni pozi sa ma cauti pe facebook si discutam nu trebuie sa bagi in seama toti timpitsii care nu stiu ce vreau de la viata mergi cu capu sus inainte fara sa privesti in jur http://www.facebook.com/sophya.negara?ref=tn_tnmn acesta e facebook meu

| HeiDede a răspuns:

Chocolate,sfatul meu este sa nu te schimbi orice ar fi. Si eu am fost batjocorita, dar am stiut sa.i pun la locul lor. Cand ei te jignesc nu mai rade impreuna cu ei...asa am procedat si eu si recunosc ca nu a fost bine. cand cineva te jigneste arata ca nu.ti pasa, arata ca nu pui la suflet vorbele lor. trebuie sa pari mai sigura pe tine. daca tu razi de tine si nu esti imuna la glumele lor de doi bani ei vor continua. ti.am mai zis si o repet : fi sigura pe tine. este cel mai important. daca tu crezi in tine e suficient.vei avea succes asa. imediat o sa.ti faci noi prieteni si nimeni nu va mai rade de tine. asa am facut si eu. colegii mei, in special baietii..radeau de mine ca vai nu sunt sexy Si multe alte prosti.intr-o zi m.am trezit si am zis ca nu pot sa continue asa pana la nesfarsit.in acea zi am incercat sa par foarte sigura pe mine si iti spun cu sinceritate ca am reusit. succes...si sa nu te schimbi niciodata ..important e sa.ti placa tie persoana ta nu altora happy

| dimari2000 a răspuns:

Nu ar trebui sa te schimbi cu nimic ci doar sa incerci sa nu mai pui la suflet toate tampeniile si incearca sa iti schimbi putin de tot look-ul dar nu de tot adica pesti pe a 8 a si trebuie sa te imbraci mai cu stil si incearca sa te imprietenesti cu cea mai populara fata pentru ca at nu mai au dc sa te bajogore!

Sper ca te-am ajutat cu ceva!:**

| gabysaby a răspuns:

Icearca pentru un tp sa devi o fata rea si sa ii inveti minte
succeslaughing))