| roxyana03 a întrebat:

Buna am si eu o problema
Dau funda la primul rasp care ma ajuta
Am o prietena se numeste Alexandra are 15 ani, are o problema cu mama ei, tatal a decedat acum 3 ani
Mama ei a fost casatorita la 14 ani
Nu se intelege absolut deloc cu mama ei, maicasa o injuura nu o lasa sa faca nimic, nici sa stea cu baieti, nici sa iese pe afara(cate o data o mai lasa cu fratii ei)
De exemplu azi a venit de la scoala la 12 jumate 1 fara 10(are practica) si a ramas la un suc cu mine si fratele ei, si cand a ajuns acasa maicasa a inceput sa tipe ca de unde a fost de la 9 si tot asa ea a incercat sa ii explice ca a fost la scoala ca nu a avut cu ce sa vina acasa,si tot asa dar mama ei nu a ascultato a inceput sa tipe la ea,si tot asa,ea a a lasat capu in jos si a plecat in camera ei,cand a iesit afara s-a pus pe un scaun, si mama ei facea ceva si i-a zis "de ce te pusasi jos treci dracu si tine de...thinking" si s-a dus la Alexandra cu cutitu in mana si i-a dat o palma peste ochii in fata fratele ei si a unui om (iubitul mamei ei), alexandra a plecat in casa si s-a pus pe plans.
Dupa a venit si mama ei si a inceput sa o injure si i-a zis (nu'mi venea sa cred ca o nonorocita ca tine poate sa stea in bar atata" fiind o ora..maxim, + a fost cu fratele ei si cea mai buna prietena...
Deci nu are minte deloc mama ei, o uraste foarte mult pe maicaasa dar isi iubeste enorm frati si iubitu(de care stiu doar fratii)...\
Cu toate ca ea face multa treaba mai ales ca e la sat, in gradina ea, in casa ea maicasa doar la bucatarie
Si bani tot nu ii dasad nu are niciodata la scoala sta moarta de foamne si tot asacrying

Poate sa faca ceva sa nu mai fie in sitoatia astasad?

Funda+vot

12 răspunsuri:
| William a răspuns:

Si eu am practica si ma doare-n... nu ma duc.

| VadTot a răspuns:

Pai are ce sa faca! Sa apeleze la politie sau la protectia copilului! Apropo ce varsta are mama ei in prezent?

| roxyana03 explică (pentru VadTot):

45 ani

| VadTot a răspuns (pentru roxyana03):

Hmmm credeam ca i la o varsta mai sub 40..probabil cu siguranta...dar nu mai spun nimic ..in fine.

| roxyana03 explică (pentru VadTot):

Cati ani ai?

evenso
| evenso a răspuns:

Buna!
Din pacate cred ca nu poate face multe cat timp este minora.
Trebuie sa suporta daca nu este cine sa o ajuta / fratii / tatal ei.
Sa invata, sa fie cuminte si dupa ce a implinit 18 ani poate sa se angajeaza undeva si sa se muta de acasa.

| 12AA a răspuns:

Daca ea si fratele ei vrea suna la protectia copilului 116 111 incerca dar intreab`o mai intai

| StefanVLY a răspuns:

Wow. Inainte sa raspund vreau sa spun ca mi-am adus aminte de doua melodii ale b.u.g mafia 1. Fara cuvinte ( maicasa --> animal cu doua picioare) si 2. cand trandafirii mor (faza cu iubitu cand pleaca din cauza mamei fetei.) sper ca m-ai inteles.

Uite fratele iei a incercat sa stea de vorba cu mama? Sau ea sa-i explica ca si ei ii pare rau ca tatal ei a murit. Cred ca ati dai seama ca mama ei e afectata din cauza decesului. Nu sunt un expert in asa ceva. Deci nu pot da multe detalii. Imi place foarte mult gestul tau. Nu mereu se gaseste prietenii ca tine. Sincer si eu mi-as fii dorit o prietena (iubita) asa tongue. Dar sa nu schimbam subiectul. Spune-i daca are cum sa ia legatura cu o ruda apropriata ei (cum ar fi o matusa, frate al memei adica unchii, bunica orice) si sa-i explice ca mama ei nu o intelege de loc, o cearta, o jigneste incontinuu. Spune-i ca d-zeu ne da belele pe cap, ca mai tarziu sa ne faca bine, adica ea cu aceste scandalurii, va primi scoala vietii, si nu o sa fie doborata usor emotional mai incolo, cand va fi adult. Sunt curios daca Alexandra este o fata cuminte, ma refer daca invata bine, daca invata bine, mama ei nu ar avea motiv sa o certe, doar din ura!
Poate ca nu o iubeste, dar nu. Orice mama isi iubeste copilul. Poate ca mama ei trece printr-un moment foarte greu, dela decedarea tatalui. Poate ca tatal aducea banii in casa, iar acum nu mai au asea multe veniturii. Astea sunt doar cateva exemple. Cea mai buna varianta ar fi ca Alexandra sa mai astepte putin sa vada daca mama ei isi revine din aceasta "prostie" sa-i spun asa. Daca tot va continua sa ia masurii. Sa vorbesca cu rudele apropriate care le-am spus mai sus. Si in legutura cu gradina, face treaba? Foarte bine, invata dela o varsta frageda sa munceasca. Imi place acest lucru. Apreciez acest lucru, sper ca si mama ei sa aprecieze. Din cate ai spus mai sus Alexandra e o fata foarte harnica si cuminte. Dar nu inteleg care-i problema mamei. Pot sa mai iau legatura cu tine? Imi poti lasa id sau sa adaugi id meu? --> stefan_black.style

| roxyana03 explică (pentru StefanVLY):

Intri pe mess?

| VadTot a răspuns (pentru roxyana03):

De ce?

| Mirrre a răspuns:

Nu are ce sa faca..doar cand implineste 18 ani si se poate muta cu iubitul ei intr'un apartament..pana atunci nu cred ca va scapa de gura mamei ei.straight face.

| cristiano2000 a răspuns:

Buna... Eu nu prea ma pricep, dar parerea mea este ca trebuie sa se duca la un psiholog, protectia copilului, politie, etc. sau sa locuiasca cu alte rude( daca mai are)...Chiar este naspa situatia