| Briannaywye a întrebat:

Bună.
Am un frate care este bolnav psihic. A fost internat de 2 ori la spital iar în prezent este la a 3a internare.
Ultimele 2 internări au fost de 2 săptămâni fiecare. Nimic nu s-a îmbunătățit. Lua o perioada tratament și după îl întrerupea.
Are crize isterice, tipa, vorbește singur. Nu este lucid. nu recunoaște ca are frați sau familie. Are impresia ca e urmărit ca sunt oameni care ii vor raul.
Nu este o persoana care vede rațional realitatea. Dacă îl rog ceva, face altceva, îi spun sa nu facă ceva el face acel lucru. Nu vrea să asculte și devine recalcitrant când ceva nu funcționează cum vrea el.
Exista comine, azile sau ospiciu cu cazare permanenta pentru astfel de persoane?
Țin sa menționez ca eu stau în chirie, nu am sprijinul părinților sau al celuilalt frate. Nu vor sa intervină sa îmi dea o mana de ajutor.
As dori sa ii găsesc un azil permanent. Eu nu pot sa stau cu el întrucât ma afectează foarte mult starea lui și nu pot sa risc sa fiu dat afara din chirie dacă are din nou crize.
A încercat sa se sinucidă, nu este în siguranță dacă sta singur în apartament. Ultima data când am fost plecat a făcut scandal în scara blocului și a sărit la vecini.
Îmi puteți spune ce pot sa fac în situația data?
Pot sa ii fac o pensie pe caz de boala având în vedere circumstanțele date?
Tin sa menționez ca nu a mai lucrat de foarte mulți ani.
Exista un cămin sau azil cu cazare permanenta pentru astfel de persoane?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

A folosit droguri puternice, care i-a afectat creierul, asa-i?

Interseaza-te in orasul tau, la medicul psihiatru, unde sunt aceste camine pentru cei bolnavi psihic.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu se poate sa angajezi pe cineva sa stea cu el cat esti plecat/a? Da, poti sa ii faci pensie pe caz de boala, cred ca aveti destule hartii de la internari si medici drept dovezi. Sper sa rezolvi intr-o mod care sa fie ok pentru toata lumea.

| Furnicuta000 a răspuns:

Are schizofrenie? Se poate lua pensie de boala si chiar si de ingrijitor daca nu se poate descurca singur. Dar esti sigur ca vrei sa-ti petreci viata langa el? E foarte greu sa stai cu un asemenea om. Mai bine gasesti sa il internezi undeva dar nu cred ca gasesti pe gratis

| Dandinelle a răspuns:

Diagnosticul este pus? care este? ce regim medicamentos are? Exista azile si centre de recuperare pentru persoane cu probleme psihice. La faza de tentativa de suicid ce i s-a dat ca si medicatie? este probabil timpul sa stai de vorba serios cu ai tai parinti despre el si sa actionati impreuna, pentru ca responsabilitatea este in principiu a lor. Este greu sa traiesti cu cineva cu tulburari psihice si nu este sanatos nici pentru tine.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Da, există, dar trebuie să discutați cu medicul psihiatru ca să vă îndrume spre acel centru, inclusiv ca să vă întocmească dosarul medical necesar pentru internarea permanentă a fratelui.
Da, există pensie de handicap pentru boala fratelui dumneavoastră, dar nu vă încurcați să o luați, căci veți deveni aparținătorul său și nu veți mai avea voie să lucrați, devenind angajat în întreținerea sa, inclusiv răspunzător legal pentru faptele sale.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Cum se numeste boala pe care o are fratele tau?

| DorinaK a răspuns:

''Pot sa ii fac o pensie pe caz de boala având în vedere circumstanțele date?''
Da. Dar trebuie sa fie cineva responsabil pentru el.
Daca nu si nu poti sa-l lasi liber si face o nefacuta. Ajunge la politie si e internat permanent in ospiciu.