| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
As dori cateva sfaturi prietenesti.
Sa va explic o problema mai veche, adica aproape de cand m-am nascut.
Deci, poate sunt eu paranoica, dar pur si simplu colegii si toti ceilalti ma resping mereu! Parca as avea ceva, pe bune! Recunosc ca atunci cand eram mai mica eram cam prostuta (ca sa nu zic proasta), si am ramas cu stampila asta! Acum, dupa multa vreme in care nu am avut cel mai bun prieten, dupa un scandal, in sfarsit am din nou o prietena. Ne intelegem foarte bine, si pana acum nu am cerut mai mult de cat atat, dar am tot ramas cu intrebarea de ce ma respinge aproape toata lumea. Vreau sa zic ca nu sunt prea populara printre colegi. Nu conteaza atat de mult pentru mine, doar ca sunt genul de fire care vrea sa fie placuta de ceilalti (sau cel putin respect). Daca pana acum am fost luata la misto, acum am castigat macar putin respect, vreau sa spun ca apele s-au linistit. Dar tot nu inteleg ce are toata lumea cu mine, nu vor nici macar sa-mi dea o sansa. Nu arat atat de rau pe langa alte colege populare, si pe mine lumea ma face "nu arati prea bine", intr-un mod subtil. Sunt bruneta foarte inchis, am ochi foarte mari caprui-verzi, fata alungita (dar nu exagerat) si nasul carn (si nu e prea ascutit sau prea lung), buze groase, nu sunt inalta si nu am un corp prea spectaculos, dar mai are timp sa se dezvolte (doar ca am burtica, dar nu se vede si ma straduiesc oricum), si nu am haine prea urate, imi plac majoritatea. Stiu ca nu a avut rost sa ma descriu, eu urasc cum arat, nu stiu sa-mi pun in evidenta trasaturile si nici sa combin hainele, imi place un stil mai confortabil. Nu sunt fitoasa ci sunt destul de haioasa pot sa spun. Toata lumea ma face ciudata si stranie. Nu prea ma intereseaza, dar totusi vreau sa dezleg misterul, mereu ma port frumos, acum vreau sa ma ajutati, cum sa ma fac putin mai placuta printre acei fitosi (chiar vreau sa incerc, va rog nu ma criticati). Multumesc pentru ca ati citit atat, sper sa ma puteti ajuta, dau funda si o seara placuta tuturor.

Răspuns Câştigător
| Rockart a răspuns:

Din descriere nu pari urâtă, proastă nici atât. Eu cred că eşti diferită, oamenii nu te înţeleg aşa că te critică şi te resping. Spui că nu te interesează dar faptul că vrei să te schimbi arată că îţi pasă şi crede-mă că n-ar trebui. Trebuie să fii tu însuţi indiferent de ce spun alţii şi să îţi faci prieteni care nu te cunosc de mică cu acea ştampilă. Să te cunoască pe tine, cea de acum, nu pe tine, cea de acum 10 ani pentru că, pe bune, toţi eram idioţi când eram mici. Fă-ţi prieteni care să te înţeleagă şi care să te accepte aşa cum eşti, nu te coborî la nivelul lor prefăcându-te că eşti altcineva doar pentru a da bine.

Baftă!

8 răspunsuri:
| XDarkAngel a răspuns:

De ce? Ai tu o idee mai buna?

| anss23 a răspuns:

Nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni, esti perfecta asa cum esti! Poate esti doar mai timida.In primul rand trebuie ca tu sa te respecti si sa te accepti asa cum esti, daca vrei ca si ceilalti sa te placa! Este in puterea ta sa schimbi parerea oamenilor despre tine.E adevarat ca este mai greu sa faci asta daca te-au "etichetat" intr-un fel de mica dar nu este imposibil.Chiar daca nu esti prea populara si nu te baga ceilalti in seama, initiaza tu cnversatii cu ceilalti.Ai incredere in tine, fii mai tupeista!
Si mai poti sa gasesti oameni care sunt ca tine si sa te imprietenesti cu ei.

| lifeisperfekt a răspuns:

Singurul sfat pe care pot sa ti-l dau din toata inima este sa fii tu insati,nu conteaza ce cred altii despre tine,daca tu te simti bine in pielea ta,cel mai important este sa fii tu o persoana buna,incearca sa petreci timp cu ele si sa discutii cu ele(daca nu te baga in seama si te ignora, nu le arata ca-ti pasa de ele si ca alergi tu dupa ele, nu mai sta cu ele, te duci la o alta fata/colega cu care te inbtelegi tu mai bine si gata...).Sa stii ca eu in clasa 3-4(acum sunt in a7-a)aveam niste colege extraordinar de rele(si eu sunt o fata bune-nu ca m-as lauda,dar,ereu am incercat sa fiu cat de buna pot eu cu toti-uneori prea buna si altii profita de mine,am ajutat cat am putut mereu )si nu intelegeam,dar acum am inteleg,sa stii ca in lumea asta sunt si oameni rai(oamenii cu care nu te vei putea intelege niciodata)dar toate trec,asa este nimic nu trece fara sa lase urme,dar pana la urma toate trec,sa te gandesti mereu,dar mereu asa:''Eu nu voi traii cu oamenii acestia toata viata mea,rad ei acum de mine,dar voi uita tot si eu si ei si intr-un final totul va fi bine! ''daca ma intelegi? Incearca sa le ignori,nu le arata oamenilor rai ca suferi cand rad de tine si tine minte doar atat daca tu esti o persoana buna cu cei din jur si incerci sa-i faci sa se simta bine in prezenta ta,nu conteaza ce cred oamenii rai,fii buna cu cine merita si acum am sa-ti zic ceva ce poate o sa sune cam stupid:''Chiar de-ar fi greu tot as zambii, chiar de-as fii plina de probleme, tot as glumii...pentru ca stii viata e grea si lumea e rea, cum as putea rezista daca nu m-as purta asa?happy'' acesta este cel mai de pret motto al meu si mereu cand mi se intampla ceva asemanator tie ma gandesc la acest mtto si simt in inima mea ca va trece si ca pot continua.Eu iti urez multa bafta si sper sa fie bine si sa nu uiti sa fii tu insati, nu ce vor altii sa fii doar ca sa te placa.Eu sper ca te-am ajutat si imi doresc din inima sa fie asa happy. Succes!happy.Pa!happy

| Fisstic a răspuns:

Hei! Buna.Stii,si mie mi se intampla.Adica eu m-am mutat anul trecut [semestrul 2] la o alta scoala mult mai mare ca anterioara si patesc la fel.Adica nu cunosc prea multe persoan si nici ei nu ma cunosc pe mine ins aincerc sa ma acomidez si sa ma bag in discutii eu ei.Ba un salut, ba un raset ceva.Si pana la urma o sa vezi ca toti o sa vorbeasca cu tine.Ca tu crezi ca ai ceva ce ii indeparteaza de tine nu stiuthinking Poate invidia sau gelozia.Asta numai ei si tu ar trebui sa stiti.Cea ce conteaza este sa te integrezi in "mediul lor" si sa le intelegi toata miscarile/vorbele/si tot ce ii reprezinta. Sper ca te am ajutat. Funda?big grin

| l1t7leb0y19 a răspuns:

Cu siguranta te regasesti in astea doua :

1.http://www.youtube.com/watch?v=b2K89i06x90

2.http://www.youtube.com/watch?v=BDOEN7866yQ

Iti doresc o zi superba in continuare si mult succes in tot ce faci :-)

| WarmHeart a răspuns:

Buna. Eu zic sa le faci putin pe plac persoanelor acelea, dar sa nu exagerezi, incearca sa te apropi mai mult de o persoana placuta mai de toti. Asa mi s-a intamplat si mie, dar m-am straduit sa arat cat mai bine, si m-am apropiat de un baiat mai mare, acum toti imi sunt prietenii si au grija de mine. Incearca si tu, dar vezi sa nu devi proasta cu care ei stau cand nu au cu cine. Daca nu reusesti, gasesteti 2-3 prieteni buni si distreazate cu ei. Mie imi place sa fiu in centrul atentiei mereu si sa fiu copilasul pe care toti il rasfata. Daca nu esti genul meu de fata, incearca sa te faci vazuta prin caracterul tau. Mult succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tie nu iti place cum arati cum vrei sa te placa ceilalti?
Iti spun eu alergi dupa afectiunea lor prea mult.Toti vrem multi prieteni dar cei mai buni sunt cei mai putini! Incearca sa combini o haina cu un accesoriu anume.O funda.bentita,bratara.
Nu trebuie sa impresionezi pe nimeni care nu te'ar merita ca prietena! Prietenii vin, pleaca.numai ei stiu cui se impart!
Fii mai stapana pe tine ca apoi o sa vezi cum se invart in jurul tau! Vrei sa schimbi ceva.e bine sa incepi cu tine! Bafta!happy

| CeCapAi a răspuns:

Draguta mea, banuiesc ca esti foarte micuta.Mai ai timp destul cand ai sa cresti sa analizezi comportamentul celorlalti,stiu ca e destul de aiurea sa fii marginalizat,cu totii poate am trecut macar o data in viata prin asta, dar capul sus si traieste-ti viata, simtete bine alaturi de acele persoane care te agreeaza.te pup