| Florentina9210 a întrebat:

Bună! As dori sa îmi spun și eu '' offul " cu privire la actuala relație pe care o am de doua luni. Am cunoscut un tip, aparent normal, pe Facebook. Totul bine și frumos, ne-am întâlnit, am discutat. Se pare ca avem foarte multe lucruri în comun și rezonam la fel de bine. Nu mi s-a mai întâmplat asta cu vreun băiat pana acum.
Este grijuliu, mă întreabă mereu dacă am mâncat, cum am dormit etc. Doar ca, pe lângă aceste calități, mai manifesta anumite reacții, nu tocmai la locul lor și nu după un timp atât de scurt. Cum ar fi : Nu am voie sa postez anumite fotografii pe net, am avut o poza frumoasa în care nu era prea sexy, sa zic asa. Se vedea puțin bustiera și a luat foc când i-am zis despre ea. Îmi vine mereu cu vorbe gen: Postezi sa atragi pe alții și sa ma lași mai târziu. Prostii de genul. I-am zis ca nu are de ce sa isi facă gri, deoarece eu niciodată nu am înșelat într-o relație. Aici pare ca îmi înțelege punctul de vedere, mai târziu îl vad cum se schimbă iar. Ii place sa ma domine, sa îmi îngrădească anumite drepturi. Nu e de acord sa ies cu prietenii, nici cu mașina la cumpărături etc. Îl aud mereu când ii spun ca vreau sa plec sa ma recreez puțin și el vine cu vorbe gen: "iar pleci, cu cine te întâlnești" sau "îți place de X sau Y de te saluți în trafic "prostii de genul. As fi vrut sa ies cu verișoara mea în oraș. Nici nu vrea sa audă de asta. I-am zis ca ies în primul rand cu o ruda de a mea și în al doilea rand, e fata. Țin la el dar ma simt sufocată. Și suntem de abia la început. Sunt și eu mai permisiva de felul meu și de multe ori las de la mine ca să fie bine. Sunt momente când el greșește și după ce recunoaște, asta după ce ii atrag atenția, parca tot pe mine ar da vina. Ca eu ar trebui sa nu mai reacționez asa și sa îl înțeleg și pe el când are probleme. Îl înțeleg chiar foarte mult, doar ca am impresia ca el chiar abuzează de aceasta calitate a mea. Aici îmi spune ca dacă nu ma simt bine cu el sau nu îl pot suporta, sa ii spun. După tot el se schimba și îmi trimite mesaj cu inimioara și ca nu ar dori sa renunțe la mine.
A mai reacționat asa, acum ceva timp când un prieten de ai lui mi-a dat follow pe tik tok și i-am dat înapoi. Lucru banal. Ce scandal a făcut din cauza asta. Mi-a vorbit urat și cu ton ridicat. Dacă eram lângă el, cred ca ma și bătea. Se uita urat la tipii de pe stradă, care se uita la mine. M-a pus sa șterg din lista anumite persoane de sex masculin, care i se păreau lui ca ar putea sa ii ia locul. Erau doar simple cunoștințe, cu care ma mai întâlneam pe stradă, fiind din aceeași zona ca și mine.
Eu pun amprenta și pe faptul ca el nu a avut o copilărie prea ok. Mama lui a decedat când avea trei ani, a trebuit sa se descurce singur. Despre fostele lui, a zis ca și-au bătut joc de el. Ba ca l-au înșelat, ca l-au mințit etc. Si cred ca are teama asta ca s-ar putea întâmpla și cu mine.
Ce sfaturi îmi dați?

52 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Se vede clar ca tipul este bolnav de gelozie. Daca îți impune sa stergi anumite persoana, sa iti interzica si multe altele, in primul rand ar trebui sa pui punct relatiei. Nu merita sa dai șansă de a-l schimba si nu poti numi ca daca in viata de cuplu trebuie sa exista un gramaj de gelozie. El deja a sarit calul cu mult si inaintand in relatie, aceste schimbari pot fi dezastruase pe parcurs. Ii spui frumos ca aceste chestii pe care le face, tie nu îți plac si nu accepti ca sa elimin pe toti din viata mea pentru ca asa vor muschii lui. Sa isi caute o persoana de teapa lui, deși tu nu esti de acord cu ceea ce faci.
Mai bine acum sa pui pinct, decât mai tarziu.

| Florentina9210 explică (pentru MihaelaDart):

Bun sfat. Îl voi pune în practica. O sa ii spun ce ma deranjează și o sa vad dacă o sa fie de acord sa facă o schimbare. Așa nu pot conviețui.
Adevărată vorba cu : mai bine acum decât mai târziu. Mai târziu, e posibil sa nu mai pot ieși.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai sta cu el o sa te bata cît de curand, bea? Ce vicii are? Ce varsta ai tu?

| Florentina9210 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Din ce știu eu, nu are vicii. Consuma cafea și câteodată energizante. Eu am 30 și el 32.

| Violleta2022 a răspuns:

Wow... eu spun sa fugi fetita in lume, ca asta nu este barbat cu care ai putea fii fericita.
Este extrem de gelos, manipulator si control freak.
O viata de calvar te va astepta din partea lui, daca acum cand nu-i esti datore cu nimic si nu ii esti sotie isi permite sa te controleze si sa-ti interzica atatea.
Fugi fetita si cauta-ti altul, ca asa ceva nu ar trebui sa accepti sau sa-i permiti, ca nu-ti este stapan!

| mihai69 a răspuns:

Scapă de el, nu mai poți să-l schimbi.
O să vă chinuiți amândoi dacă mai continui „relația" asta.

| Florentina9210 explică (pentru mihai69):

Foarte adevărat. O sa încerc sa port o discuție mai serioasă cu el, sa vad unde vrea sa ajungă. Oricum, am trecut prin prea multe "episoade" de genul și simt ca nu mai am energie.

| mihai69 a răspuns (pentru Florentina9210):

Crede-mă: vorba lu' Bob Dylan - it's blowing in the wind...
Nu are rost să mai pierzi timp, nervi și energie pe un astfel de specimen.

| Drimmero a răspuns:

Din ce relatezi aici pare scenariul clasic cu un barbat bolnav de gelozie, paranoic si pe deasupra cam narcisist daca zici ca iti ingradeste drepturile si se asigura ca elimina toate posibilitatile din jurul tauincat sa te faca dependenta de el, sa te lase fara puteri, practic proprietatea lui, genul asta de oameni sunt bolnavi si irecuperabili, n-ar trebui sa se inmulteasca. Solutia: Sut in k0r si la revedere.

| dullcat a răspuns:

,,Ii place sa ma domine, sa îmi îngrădească anumite drepturi. Nu e de acord sa ies cu prietenii, nici cu mașina la cumpărături etc. Îl aud mereu când ii spun ca vreau sa plec sa ma recreez puțin și el vine cu vorbe gen : " iar pleci, cu cine te întâlnești" sau " îți place de X sau Y de te saluți în trafic" prostii de genul. As fi vrut sa ies cu verișoara mea în oraș. Nici nu vrea sa audă de asta.''

Imi pare rau, insa fugi! Cred ca poti intui unde duce tot acest comportament: la o relatie abuziva, iar de la ingradirea libertatii pana la violenta fizica mai e doar un pas. Daca aveti doar 2 luni de relatie si se comporta asa, iti poti imagina mai incolo?

Nu e treaba ta sa vindeci pe nimeni, indiferent de traumele suferite in copilarie sau mai incolo.Tu poti doar sa oferi sprijinul necesar, atat.Restul trebuie sa il faca el.

| Florentina9210 explică (pentru dullcat):

La partea cu violenta fizică ma gândeam și eu. Ca la un moment dat, se va ajunge. E aiurea ca reacționează asa haotic, acum la început. Cred ca dacă era vorba și de căsătorie, stăteam doar în curte. Nu mi se pare ok acest comportament.
Si da, ai dreptate. Nu e treaba mea sa vindec pe nimeni. Doar ca am sufletul bun și profita cam mult de asta.

| dullcat a răspuns:

Iti sugerez sa postezi si aici https://www.reddit.com/....../CasualRO/
Sunt mai multi adulti si activitatea e mai diversa, iar mai multe sfaturi nu iti strica.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Eject ACUM. Blocat peste tot, never again.

| Florentina9210 explică (pentru GabiDumitrescu):

Chiar asta voi face, daca nu se va schimba. Am și eu limitele mele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu se va schimba. Daca nu isi da seama la 32 de ani cit de deplasat e comportamentul lui, garantat nu se schimba. Poate ca doar daca s-ar duce la greu la terapie, dar odata ce ai devenit in halul asta de anxios si lipsit de incredere in partener, sansele sa iti revii sunt minime.

| relian a răspuns:

laughing vorba celor care au scris pe aici, lasa-l cit mai rapid laughing daca asta acu incearca sa te controleze, cand nu sinteti mai nimic, imagineazati cum va fi mai tirziu.
Persoane genul asta is dusi de acasa, de aia care vor sa controleze ei totu, dar na daca iti place asa tu stii ce vrei.
Tot ce iti spune e poveste, cauat sa isi acopere manifestarile si gindirea aia timpita ce o are, are o gindire de aia dictaoriala, el e sefu, el trebuie sa stie tot ce misca laughing

Asta este sfatul ce til dau, fugi cit mai departe, retragete asa incet dar sigur laughing
Crezi ca te si batea laughing e bun, vad cas esti in limba dupa un iubitl, te agati de oricine, nu conteaza cine e, sau cum se comporta, tu iubit sa ai.

Nu te mai agita, o sa apara altul, si daca aveai 50 de ani iti garantez ca la un mom dat te saturi de un astfel de individ si spui, mai bine stai singura.
Nu ai spus citi ani ai, ori iti este teama ca ramii fata batrina laughing doar nu arati ca mai stiu eu ce personaj de poveste, pana si baba cloanta avea fata laughing asa ca nu-ti mai fa griji ca o sa ramii singurica.
Daca tu esti cea din poza, te iau eu happy asa ca nu dispera, se gaseste cineva si pentru tine.

| Freya1 a răspuns:

Treaba cu potriveala nu ai de unde sa o ști de pe acum.Chestia e ca omul din doua vorbe pe internet poate fi perfect, sau poate lasă impresia ca e, dar fata în fata sau cu timpul omul se mai schimba, plus ca sunt abia 2 luni.
Partea buna e ca si-a arătat comportamentul de pe acum.Chiar dacă nu e ok, omul îți arată că e gelos și tu poți sa accepți sau sa îți vezi de drum.Bine ca nu s-a întâmplat. asta după căsătorie și copii,asa ca acum nu e stres.

Trebuie sa intelegi ca gelozia intr-o anumita masura e ok,atâta timp cât nu se exagerează.Dar când se sare calul și duce la control, deja e o problema.
E problema pentru ca omul respectiv are o problema cu el, are frustrări, nemulțumiri, neajunsuri, stima de sine scazuta și multe alte chestii ce le revarsă asupra ta și tu nu ești obligata sa le înduri.

| Dismally a răspuns:

Un singur sfat - sa il lasi cat mai repede. Asta daca nu iti doresti o relatie de genul islamic - sa nu ai dreptul sa iesi din casa decat cu el, sa nu ai dreptul sa muncesti ori sa ai prieteni, sa vorbesti si sa stai doar cu el... Nu te lua dupa ce a spus el, cu siguranta fostele nu l-am mintit sau inselat, asta vede el in nebunia lui, in realitate au vazut ce fel de om este si au renuntat.

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

Ma bate gândul sa fac asta. Sincer, simt ca nu mai suport. M am saturat sa lupt doar eu sa fie bine. Ți ai dat seama despre cine e vorba. Tipul cu care ma mai afișam. Mi se părea devreme, sa fac acest lucru, dar el voia sa se asigure ca dacă ma afișez cu el, stătea mai liniștit.
O sa încerc sa mai discut cu el despre problemele pe care le are și dacă va accepta sa se schimbe și de altfel îmi va și demonstra acest lucru, voi continua, daca nu... Fiecare pe drumul sau. Vreau doar sa fiu fericită și nu stresata și tot timpul în panică, ca cine știe ce i se mai năzare lui și isi schimbă comportamentul.
La faza cu fostele, mă gândeam la același lucru. Doar nu era nebun sa afirme ca a fost vina lui.

| Dismally a răspuns (pentru Florentina9210):

Da, incearca desi oamenii de genul acesta nu se schimba niciodata.

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

Asta e prima și ultima șansă pe care i o mai dau. Îmi verifica pana și cine mi-a dat aprecieri și mai ales ador la poze. Dacă sunt și băieți. E clar. Din nou cearta. Mi se pare pueril totul.

| Dismally a răspuns (pentru Florentina9210):

Da, el confunda iubirea cu controlul total si gelozia.

| dullcat a răspuns (pentru Florentina9210):

,,Îmi verifica pana și cine mi-a dat aprecieri și mai ales ador la poze. Dacă sunt și băieți. E clar. Din nou cearta. Mi se pare pueril totul.'' Este! Peste tot in jurul tau sunt numai red flags.Stau si caut si o postare sau 2 pe reddit, desi nu le gasesc, fix cu situatia ta. Poate daca mai citesti inca 100 de pareri care iti spun acelasi lucru, te convingi.

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

Si în plus de asta, as vrea sa evit o cearta cu el. Când am fost în oraș, mi s-a rupt brățară, și cum eu nu aveam buzunare, a pus o la el. Și macar sa mi o recuperez. Nu as vrea sa rămână la el.

| Dismally a răspuns (pentru Florentina9210):

Pai intai recupereaza-o si pe urma discuti cu el, e mai bine asa.

| dullcat a răspuns (pentru Dismally):

Bine ar fi sa discute intr-un loc public, nu stii niciodata ce se poate intampla cu astfel de indivizi. Si sa anunte niste prietene, sa stie unde o pot gasi sau daca e bine dupa un anumit timp. La 30 de ani toata lumea va da vina pe tine in caz de scenarii nasoale (asa e la noi romanii, din pacate), deci better safe than sorry.

| Emma30555 a răspuns:

O sa te izoleze, nu are încredere în el și de aceea este atât de posesiv dar te va face în permanenta sa te simți vinovata, sa ți fie teama sau rușine de lucruri normale cum ar fi sa ieși cu prieteni, sa te îmbraci cu haine care îți plac, e genul acela bolnav, nu te complica cu acest tip, vei regreta mai târziu.

| VoidEternal a răspuns:

Gelozia e boala grea. Nu e doar o vorba.

| ywar a răspuns:

Florentina, suntem prieteni aici de foarte mult timp si tu esti veche pe acest site.
Acest barbatel pe care tu l-ai intalnit are serioase complexe de inferioritate, este nesigur pe el, nu are stima de sine si toate astea se transforma in actiuni impotriva ta.
Da, poate a suferit in trecut din pricina fostelor. Poate l-au umilit, poate l-au lasat cu buza umflata dar nu este in regula ca toate astea sa fie aduse in relatia cu tine. Nu e de viitor, nu are inteligenta emotionala, e plin de rani. Renunta. Te chinui si tu, se chinuie si el devreme ce nu observa ca e ceva in neregula in comportamentul lui. Esti tanara, esti frumoasa meriti sa fii iubita si respectata. La tine e un pas in fata, trei in spate. Nimeni nu trebuie sa te ingradeasca. Iubeste-te pe tine, draga mea si gandeste-te ca toate astea se acutizeaza. Curaj si roaga-te Bunului sa te ocroteasca. Cu bine. Te-mbratisez cu caldura pentru mai mult curaj.

| AliGab a răspuns:

Sa fugi de genul acesta de om. Are probleme grave si va deveni abuzator. Nu te baga intr-o relatie cu el, nu este ok sa fie atat de gelos.

| haileewatson a răspuns:

Fugi!
Sau esti masochista si iti place sa isi bata joc de tine asa?

| CleanHeart a răspuns:

Doar câteva cuvinte de la început a trebuit să citesc ca sa îmi dau seama de caracterul lui, sfatul meu e sa ai o relație deschisă și sănătoasă în care sa existe comunicare, încredere, mult umor și înțelegere cât încape

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bărbatul pe care l-ai descris aici este foarte posesiv și gelos in același timp. Te crede proprietatea sa. Vrea sa te distanteze de alții pentru a fi cu totul doar a lui, dedicata lui, mereu sa faci doar ce zice el. Este o persoana toxică și nu merita traiul lângă asemenea persoane.

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate. Doar ca nu ma așteptam să reacționeze asa impulsiv după un timp relativ scurt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fugi mancand pamantul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact cum a zis Dismally

"Nu te lua dupa ce a spus el, cu siguranta fostele nu l-au mintit sau inselat, asta vede el in nebunia lui, in realitate au vazut ce fel de om este si au renuntat."

Asa a facut si fostul, isi acuza toate fostele de inselat, dupa ce m-a inselat el pe mine am ajuns sa discut cu ele si de fapt el fusese infidel in toate relatiile, mi s-au aratat si dovezi, el doar isi proiecta asta pe ele. Si acum imi aud vorbe ca l-am inselat cand el imi controla telefonul si iesirile, nici daca voiam nu puteam sa fac asta, oamenii astia sunt bolnavi si nu ai cum sa ii vindeci.

O relatie ar trebui sa te faca sa te simti in siguranta, linistita, sa te ajute sa evoluezi, nu sa te simti incorsetata, urmarita, controlata.
Faptul ca are si 2 calitati nu anuleaza cat de bolnav e comportamentul lui.
Esti tanara, nu cauta nimanui scuze, nu te multumi niciodata cu atat de putin de la viata.
De la gelozie, obsesie si pana la violenta si crima e doar un pas.

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Avem povesti similare. Da, oamenii de genul sunt foarte periculoși. Am de gând sa port o ultima discuție cu el, sa îl fac sa inteleaga unde greșește și mai ales dacă are bunăvoință sa se schimbe. Dacă nu, sa fie sănătos. Mi-a dat fosta lui cerere de prietenie și cand a auzit, mi-a zis sa o blochez. Am simțit ca ar avea ceva de ascuns, ca eu sa nu aflu. Oricum, tipa e căsătorită la casa ei. Încep sa cred ca marea problema este la el.
Exact, o relație ar trebui sa îmi dea sentimentul acela de liniște, de iubire. Mie una, îmi da de panica și de suferința.
Ai dreptate cu ultimul paragraf. Atat de adevărat și atât de trist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

Probabil voia sa te avertizeze. Cand am inceput sa vorbesc cu el, unul dintre primele lucruri pe care mi le-a spus e ca daca imi scrie o tipa e "fosta nebuna" si sa nu o bag in seama. Am fost naiva si l-am crezut. Tipa a incercat sa se apropie de mine prin orice mijloc, dar a vazut ca sunt spalata pe creier si pana la urma a renuntat. Cand am terminat-o cu el, a aflat, mi-a dat iar cerere si am vorbit cu ea: efectiv experientele noastre cu el au fost identice. Eu regret enorm ca am ignorat red flag-urile pentru ca s-a ajuns destul de departe, au trecut multi ani si inca fac terapie, inca nu ma simt vindecata (am diagnostic de ptsd).

Problema e clar la el, oamenii astia au un tipar. Si ziceai ca face pe mielutul dupa certuri? Asta e manipulare emotionala. Narcisism.

Sper sa scapi de el pana nu se agata de tine ca o lipitoare, eu am iesit foarte greu din acea relatie, voi inca sunteti la inceput si e super bine ca te-ai prins deja ce e cu el.

| Jus7t a răspuns:

Nu e ok deloc, dacă la început e așa...îți dai seama ca viitorul nu e deloc roz.
Are probleme care nu trec nici după 100 de discuții, are nevoie de mers la psiholog și nici acolo nu știu în ce măsură se vindecă și în cât timp.

Pare genul ala bolnav, care are potențial sa îți facă mult rău.
Doamne ferește.

Zic să mergi și tu la psiholog dacă încă vrei sa stai în relație cu el, ai si tu probleme, copilărie, habar nu am, nu ai cum sa accepți asa ceva, mai ales la început.
La faza cu tiktoku a intrat direct în modul de terminat.
Mi se pare o mare greșeală sa continui.

Fugi.
Dacă face pe mielușelu' o vreme tot nu dispar problemele pe care el le are, tot acolo sunt, ca un vulcan ce o sa erupă.

| Florentina9210 explică (pentru Jus7t):

Știu ca nu e ok, dar am încercat sa îl înțeleg și pe el. Doar ca, abuzează de înțelegerea și încrederea pe care i le ofer.
Pai am rămas masca și eu la cum a reacționat, în urma unui simplu follow dat altcuiva. Parca zici ca am făcut cine știe ce greșeala. Cam face și pe mielușelu', după ce ne certam, îl aud cum îmi vorbește frumos. După iar se schimba când nu ii convine ceva.
Exact ca un vulcan este. Este foarte impulsiv și ii sare repede țandăra.

| Jus7t a răspuns (pentru Florentina9210):

Problema e ca tu știi ca abuzează de înțelegerea ta dar nu iei măsuri.
Și mai ai și naivitatea că "o sa se schimbe" deși lucrurile în realitate nu stau așa, oamenii nu se schimba peste noapte, fără ajutor specializat și mai ales... fără ca ai sa înțeleagă gravitatea problemelor pe care le au.

Eu ti am spus că mi se pare un om periculos.
Mai bine solo decât cu așa ceva.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Ce sfaturi îți putem da?
Fugi cât mai poți, acum sunteți la " început " dar asta poate sa ducă pe viitor doar la o relație toxica.
Nu are încredere în el,de ce ar avea în tine?( când o persoana este geloasa în punctul extrem este logic ca nu e ok cu el).
Sa îți limiteze gândurile, sa îți spună el ce sa faci.
Boss, e viata ta, ai una draga mea, trăiește asa cum vrei.
Un om care te iubește nu face astfel de lucruri, nu te controlează și îți impune cu cine sa te vezi.
Sunt atâtea povesti de la alte tipe care povestesc cu oroare astfel de experiente, de ramai cruicita, ieși cât mai poți.

| Florentina9210 explică (pentru Alexia999997777777777777):

La partea cu relația toxică ma gândeam și eu. Îmi e teamă că se va ajunge aici, în urma comportamentului sau inadecvat. Și da, este adevărat. Un om care iubește nu se manifesta asa. Poate ca nu o face și e doar nebunia din capul lui.
O sa ies, după ce voi avea o discuție mai serioasă cu el.
E viata mea și nu are nimeni dreptul sa îmi spună ce sa fac.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Florentina9210):

Maxim cred ca o sa te minta ca nu o sa mai facă asta și după o sa încerce din nou, doar ca să nu te " piarda".
Oricum tu știi cel mai bine, urăsc tipi de genul, gândește-te puțin la ce meriți tu și ce este el.

| GeorgeCazan a răspuns:

Deci omul are probleme grave. Dacă după 2 luni de relație se comporta așa, cum crezi ca se va comporta mai târziu? E greu să-ți spun să te despărți de el...asta știi tu mai bine dacă trebuie sau nu, dar ce vei face dacă te va agresa? Deja îți interzice să postezi anumite poze, îți șterge anumite contacte, probabil în viitor îți va spune cum să te imbraci, ce să mănânci, cu cine, unde să lucrezi, iti va contabiliza fiecare secunda când nu esti lângă el, etc. E genul cel mai periculos de comportament. Băiatul va crede oricând tu îl vei înșela, când nu vei fi lângă el. Și intr-o zi, mâncat de gelozie, te va lovii.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Poate ca el e o persoana nasoala dar si tu la randul tau esti o persoana cam nasoala, de ce ai furniza informatii confidentiale despre viata lui privata pe internet unde poate vedea toata lumea?

"Mama lui a decedat când avea trei ani, a trebuit sa se descurce singur. Despre fostele lui, a zis ca și-au bătut joc de el. Ba ca l-au înșelat, ca l-au mințit etc."

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Nu degeaba l-au parasit fostele. Rupe-o acum cat mai este timp.

| Tokyo44 a răspuns:

Data e doar inceputul!
Nu vrei și nu iti doresc sa știi / simți continuarea.

Tipar clasic de tip gelos, posesiv, posibil violent mai târziu

| MocanuAlina2006 a răspuns:

Eu cred că e puțin prea exagerat știu că ții la el dar încearcă să vorbești cu el despre asta încrederea într-o relație e foarte importanta el ar trebui să știe că nu l-ai înșela încearcă să îi spui aceste chestii că nu are de ce să-și facă griji Ca îl iubești și că n-ar avea logica să îl înșeli mai ales că e un băiat bun dar nu stiu nu e okay sa fie prea posesiv te rog ai grija

| Florentina9210 explică (pentru MocanuAlina2006):

I am spus de multe ori ca nu are de ce sa isi facă griji în privința mea. Aici, pare ca înțelege, mai târziu revine la starea inițială. Parca vorbesc cu pereții. Îmi doresc sa îl fac sa își schimbe părerea, ca nu toate suntem la fel. Doar ca el o tine pe a lui. E un pic. Prea mult posesiv, as putea spune.

| MocanuAlina2006 a răspuns (pentru Florentina9210):

Offf îmi pare rău în acest caz daca nu înțelege de vorbă bună mai bine vă despărțiți

| username07 a răspuns:

Vad ca toti prin comentarii spun nu-i ok si sa fugi. Intr adevar asa comportament este exagerat. Ideea e ca el are nevoie de ajutor din partea cuiva, are nevoie de un sprijin moral, cunosc tipul asta de relatie crede ma stiu despre ce e vorba ideea este sa comunicati mai mult sa incerci sa l iei usor si sa i explici mai mult, de fiecare data cand vezi ca izbucneste cu faze de genul incearca sa i vorbesti calm si sa i explici ca tu nu esti orice fata, si sa nu te compare cu fostele lui iubite, el are nevoie sa auda asta si nu doar odata. Îi e frica sa te piarda din moment ce fostele lui l au tratat ca atare îi e frica sa nu-l lasi si tu inca nu are destula incredere deoarece sunteti la inceput incearca sa discuti cu el ca nu e normal sa reactioneze asa pe un ton calm chiar daca el urla la tine doar asa il poti linisti. Daca vezi ca dupa un timp anume nu se potoleste si ajunge sa te loveasca sau chestii de genul, atunci e mai grav asta sa nu accepti niciodata. Pe parcurs poate va prinde mai multa incredere in tine?