| Melisa_7996 a întrebat:

Buna as vrea sa va intreb ceva sau mai bine sa imi descarc sufletul in urma cu 2ani am intalnit un barbat pe net am vorbit vreo 6 luni dupa care el a venit la mine sa ma vada el locuind in strainatate totul a fost minunat dupa 3 luni am mers eu la el a fost frumos la inceput pana a inceput sa o aduca pe fata lui din prima casnicie la noi de cate ori ii zicema ceva de ea ca e rea sau orice imi sarea in cap, se certa si ma jignea de cele mai multe ori facanduma sa ma simt un nimic pe langa ea, totdeauna m-am simtit m-am prejos decat ea mai neimportanta si am incercat sa trec peste toate de dragul lui, acum e la noi ca e in vacanta a venit o saptamana el lucreaza ea a ramas cu mine acasa ma enervat si nu asculta ma face sa incalzesc mancare si cand ii calda nu mai vrea toata ziua trebuie sa umblu cu farfuria dupa ea, cand i-am zis la iubitul meu mi-a zis ca ce vreau ca asa sunt copii si daca mi-e greu sa stau cu ea aduce un babysitter ma doare sa vad ca nu ma intelege sau macar sa vb frumos cu mine pentru ca sunt si insarcinata in 7 saptamana si nervi nu fac bine...sincer nu stiu ce sa fac as pleca acasa ma simt nefericita si trista e cea ma grea decizie pe care trebuie sa o iau il iubesc dar viata e prea scurta sa mi-a sacrific pentru cinevava rog mult daca cineva a trecut prin situati asemanatoare dati-mi un sfat va multumesc

Răspuns Câştigător
| Delia a răspuns:

Draga Melissa, copiii tot timpul vor vi primordiali pentru parinti. Dupa ce vei naste, vei intelege si tu.Asa ca sfatul meu este sa accepti fetita asa cum este, cu conditia sa te respecte si el, si ea.Intelege,ea te vede pe tine ca pe o rivala, deoarece asa sunt fetitele, cred ca iubitele tatilor le iau locul.Trebuie s-o intelegi ca e un copil poate traumatizat de divortul parintilor.Nu mai pune la suflet toate maruntisurile astea cu mancarea sau altele si incearca sa-ti pastrezi cumpatul, deoarece tu fiind insarcinata ai nevoie de liniste, nu de nervi.Eu inteleg ca tu ai dori ca el sa te iubeasca la fel de mult ca pe copilul lui, dar sa stii ca nu se pot compara situatiile. Dragostea pentru copil nu poate fi inlocuita cu nimic. Poate cu timpul vei accepta situatia si iti va fi mai usor.Asta e singura cale de convietui in armonie.Multa putere si sarcina usoara iti doresc.Cu bine.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Buna Melisa,
Este de inteles ca un tata sa tina la fiica lui dar nu inteleg de ce nu tine si la tine in aceeasi masura. De altfel nu ii face bine nici fiicei lui comportarea tatalui, asa devin copiii razgaiati si o sa aiba probleme cu ea mai tarziu, stii ce se spune: "copiii ii ai asa cum ii cresti". Cat priveste problema cu mancarea, incearca un procedeu pe care l-am aplicat fiului meu, pe la varsta de 4-5 ani, cand a facut, o perioada de cca 2 luni, nazuri la mancare: de fiecare data ii spuneam sotiei, de fata cu el, ca daca nu mananca inseamna ca nu ii este foame, sa-i dea de mancare doar atunci cand ii cere expres si spune ca-i este foame.
Parerea mea este ca ar trebui sa ai o discutie serioasa cu iubitul tau, in legatura cu toate problemele ce te framanta, numai asa vei putea afla sigur ce gandeste si cum vede viitorul relatiei voastre. In functie de aceasta discutie vei putea lua o hotarare buna. Succes si numai bine!

| Zenithf a răspuns:

Scuza-ma Melisa, ceea ce iti voi spune este dur, dar nu ma pot abtine sa nu-ti zic asta: te-ai incurcat cu un dobitoc, striga el la tine ca tu nu te pricepi la copii, dar el nici atat, si-o urcat-o pe asta in cap si ea il invarte cum vrea, ea este un copil gelos si vrea ca tatal ei sa nu mai fie fericit si sa-si faca o familie niciodata.
Imi pare rau, foarte rau pentru tine, pentru ca ai ajuns in situatia asta. Imi pare rau ca te-ai incurcat cu un om divortat, imi pare rau ca copilul lui isi bate joc de tine, imi pare rau ca trebuie sa te desparti de cel care ar trebui sa-ti fie sprijin si nu acuzator, mai ales in perioada asta. Tu meriti sa fi fericita, si copilasul care iti creste in burtica merita sa fie fericit si sa aiba o mama fericita.
Aici nu poate fi vorba de santaj, cum spun ceilalti, el este un om matur si ar trebui sa fie mai copt la minte, sa realizeze ce se intampla de fapt, cata vreme inpielitata aia mica il invarte cum vrea ea, tu nu poti sa-ti intemeiezi o familie cu el.
Singura solutie este nu sa-l ameninti cu despartirea, ci chiar sa te intorci acasa. Te intorci la parintii tai, eventual il chemi pe el sa fie langa tine cand tu vei naste, dar nu te poti intoarce la el pana ce nu realizeaza el singur ce copil are si nu ia singur masurile de corectie.
Iti doresc toate cele bune si fericire in orice zi. Domnul sa fie cu tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa-i dai o corectie. Numai asa il poti schimba. Fa-ti bagaju si cand vine acasa ii spui ca tu nu mai suporti situatia asta si ca vrei sa pleci acasa. El atunci o sa se framante si o sa-ti ceara scuze si etc. Aici ai de ales. Ori te duci acasa ori accepti 'sa-i mai dai o sansa'. Ideea e sa te impaci cu el, dar sa-l faci sa creada ca esti hotarata. Oricum, in ambele cazuri, trebuie sa pari foarte hotarata si sa-l lasi sa se roage mult. Si neaparat sa fi indiferenta si sa-i raspunzi rece cand iti spune ca te iubeste si ca te vrea inapoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa-i dai o corectie. Si poti face asta numai 'santajandu-l' cu despartirea. Iti faci frumos bagaju si cand vine acasa ii spui ca tu vrei sa pleci ca nu mai suporti situatia. El atunci o sa inceapa sa se framante o sa-si ceara scuze dar tu ramai ferma si ii spui ca nu si nu, decizia e luata si gata. Aici ai 2 posibilitati: chiar sa pleci acasa (ti-ar prinde bine o vacanta de cateva zile) sau in cele din urma 'sa cedezi' si sa 'ii mai dai o sansa', asta bineinteles dupa muuulte rugaminti. Daca te-ai duce acasa, socul pentru el ar fi prea mare si atunci chiar s-ar trezi la realitate. Dar chiar daca ai merge acasa, tot te-ai impaca cu el. Ideea nu e sa te desparti, asta ar fi ultima solutie, doamne fere ai un copil cu el, dar sa-l faci sa constientizeze ca te poate pierde daca nu rezolva problema. Incearca asta si o sa vezi ce catzelush se face el. Si poti de exemplu chiar sa-l lasi sa angajeze o babysitter, ce treaba ai tu cu banii lui. Sa-i dea pe bone daca nu e in stare sa stabileasca niste reguli pentru fetita lui. Iti doresc multa bafta! Sa fi iubita! :*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bebe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te-as sfatui, sa il la-si sa isi vada de viata lui pentru ca daca el nu te crede ce face fetita, lui inseamna ca nu-i pasa de tine doar de fetita lui.

| Melisa_7996 explică:

Buna ioan multumesc pentru raspuns am discutat de foarte multe ori cu el pe tema asta si zice ca ne iubeste la fel de mult dar cand vine vorba de ceva tot asa reactioneaza tot asa urat vorbeste si tot asa neimportanta ma face sa ma simt si de data asta ma doare ma mult pentru ca am un bebe in burtica care e a lui de ce nu il doare in aceeasi masura de amandoi atat de fata cat si de bebe

| Melisa_7996 explică:

Buna din nou la toata lumea si ma multumesc pentru mesajele voastre nu stiu ce sa zic au fost multe probleme intre noi din aceasta cauza si i-am spus de multe ori ca plec dar niciodata nu m-a rugat sa raman sau sa incerce sa ma faca sa ma razgandesc ramane indiferent imi zice ca daca eu asa vreau el nu are ce face, credeti-ma ca sunt bulversata si azi i-am zis ca acum cand am nevoie de el sa ma sprijine sa fie alaturi de mine el ma ignora si se cearta mi-a zis ca el nu mi-a facut nimic si nu stie ce am si i-am zis ca o sa plec ca nu mai mrg si tot asa indiferent a ramas desi sunt insarcinata nu stiu ce sa mai cred incep sa cred ca nu ma iubeste desi a afirma sus si tare ca is sufletul lui ma doare lucru asta si ma doare sa vad ca tot ce conteaza pentru el e fata lui pacat chiar credeam ca imi voi putea face o familie cu omul asta desi e mai mare cu 10 ani e divortat si are si un copil un sfat pentru fete ce cred ca isi pot face o astfel de relatie sa renunte din timp pentru ca o sa va simtiti intodeauna pe locul 2 daca sunt si copii la mijloc iar trecutul lui va fi o umbra peste voi si ranile provocate de astfel de relati sun greu de vindecat.

| flavia_1646 a răspuns:

Draga mea melisa tu fiind insarcinata ai nevoie de liniste, nu de nervi, trebuie sa incerci sa o intelegi asa cum este ea ...cat despre voi ar trebui sa aveti o discutie serioasa in legatura cu chestia asta. ...iti doresc numai bine.si multa sanatate pentru tine si pentru copilul tau