| anonim_4396 a întrebat:

Buna
as vrea sa va rog daca puteti sa imi dati un sfat sau sa va spuneti parerea, insa nu sa ma judecati!
Am 18 ani si sunt insarcinata
Sunt in clasa 12
Nici nu vreau sa pun probelma unui avort, prietenul meu ma sustine, vrea sa ne cununam la starea civila, insa problema e ca parintii mei nici nu stiu de rietenul meu, au siut la inceput si nu au fost de acord cu el, deci o sa iasa mare scandal cand o sa afle famila mea.
Eu as continua liceul insa o sa fiu in 6 luni cand sa dau bac-ul, nu stiu daca din punct de vedere fizic voi putea sustine examenul
intrebarea mea e aceasta:voi putea termina liceul fiind insarcinata, nu vor aprea probleme cu profesorii sau cu starea mea de sanatate?

va multumesc anticipat pentru sfaturi

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Avand in vedere ca doresti sa iti oficializezi relatia cu prietenul tau si vrei sa pastrezi copilul, eu zic ca este imperios necesar ca parintii tai sa afle despre voi.

| Linda a răspuns:

Eu cred ca va fi ok din punct de vedere fizic. Am dat examenele si sustinerea lucrarii la master fiind insarcinata de 8 luni si nu a fost nici o problema. Poti sta la parintii lui daca ai tai te bat la cap prea mult dupa ce afla.

| psihox a răspuns:

Care ar fi sfatul profesorilor pentru tine in aceasta situatie? Dar a parintilor? Mai cere sfatul si la dr. tau de familie si al dr.care iti urmareste sarcina.

| marry_7650 a răspuns:

Se ajunge o varsta in viata cand incep adevaratele; probleme; sa pot zice asa, este greu sa mergi la scoala si in acelasi timp sa duci o sarcina, tu ai nevoi acum de parintii tai sa te ajute si de prietenul tau, nu te gandii la altii ce o sa zica este viata ta si fa ceea ce crezi cai mai bine, bafta fii curajoasa si mergi inainte happy

| MihAelA_1847 a răspuns:

Depinde de starea ta fizica, dar eu una cred ca vei putea sutine examenul.Cat despre parinti tai, ar trebui sa le spui, caci intr-un final v-or afla si ei.

| cicinel a răspuns:

Probleme cu profesori o sa ai fii sigura si cu parinti la fel, acu depinde si de tine cat de tare esti daca poti sa treci pesteasta sau nu

| alice_3938 a răspuns:

Hi, nu vor fi probleme in legatura cu scoala, am si eu o colega care a avut aceiasi situatie si din contra a terminat foarte bine scoala si profii au fost intelegatori, orice ar fi nu te lasa de scoala mai ales acum o sa iti para extrem de rau daca faci asta. apreciez faptul ca nu vrei sa faci avort si ca iubitul tau este langa tine, iar parintii tai daca te iubesc o sa inteleaga si o sa va ajute eu asa cred, poate la inceput o sa fie mai greu dar dupa o sa se obisnuiasca cu situatia si o sa vada ca nu au incotro... pupici si nastere usoara (stiu ca mai e pana atunci )winking:*

| fl0r a răspuns:

Eu am avut o colega, a ramas insarcinata in clasa a 12 a, a venit la scoala pana in ultima zi, nimeni nu i'a zis nimic, a dat primele examene orale, a nascut si pe urma a venit la proba de la matematica!(in concluzie, a nascut intre examene) si crede'ma ca a luat bacul! nimeni nu trebuie sa te judece, e viata ta! si ar fi bine sa vb cu parintii tai. esti copilul lor si o sa te inteleaga pana la urma! succes :*