| catrina_adela a întrebat:

Buna, buna copii!
Am o problema. Fac parte dintr-un grup de prieteni mai mare si am aflat ca unui baiat ii place mine. Faza e ca nu neaparat ca nu il plac, dar momentan nu vreau nici o relatie. Toti stiu ca ma place, dar eu nu am spus nimanui ceea ce gandesc si imi doresc. Ma comport normal, nu ii dau de inteleg in nici un fel baiatului respectiv ca as fi deschisa la vreo relatie. Totusi, eu nu sunt respingatoare sau sa ma comport urat, ci sunt foarte prietenoasa si e posibil ca aceste semnale sa fie interpretate gresit. Am inteles ca diseara cand ne vom intalni cu totii, baiatul ala o sa vrea sa ma sarute, ce sa fac daca eu nu vreau? Sigur se va crea o situatie de tot rahatul si as vrea sa evit asa ceva.

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Fii pe fază și nu-l lăsa.Nu mai fii așa preitenoasă, fii chiar rece, nu=i da speranțe aiurea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Întinzi mâinile, îl blochezi și îl ții la distanță. O să fie cam de tot rahatul, dar, mna.

| cristimihailov a răspuns:

Ia-l separat si discuta asta.

| Nemessys a răspuns:

Miroase a genul ala de băiat care se atașează de oricine și care odată ce întâlnește o fata mai friendly care ii oferă un gram de înțelegere și atenție, deja e gata, se produce acel click.

Crede ma ca omul ala nu are cum sa te placa din moment ce nu te cunoaște. Doar pentru ca va știți unul la altul numele asta nu înseamnă că va și cunoașteți, înțelegi ce zic?

Eu dacă as fi fata și as fi în locul tău băiatul ala ar avea un mare minus din partea mea după asa ceva.
Adică el te place și spune la toată gasca lui asta numai ție nu? Ce fel de bărbat e asta? E un pussy. Inloc sa vina la tine în fata și sa îți spună direct ca te place, el ii pune pe prietenii lui,, boss, spune-i și tu lu catrina ca îmi place de ea, eu i-as spune dar îmi este prea frica". Hah. Pussy.

Ce sa faci dacă nu vrei? E simplu, refuza-l politicos. Nu considera refuzul ca fiind ceva nepoliticos, asta este cea mai mare greșeală pe care o poți face.
Iar dacă cumva accepți pe motiv ca să nu îl faci de ras, ii dai speranțe false și la un moment dat tot va trebui sa ii zici ca nu îți place de el. Asa mai bine ii zici din prima și gata. Tu nu ești obligata sa accepți un sărut doar,, din bun simt". Și în plus nu asa se ajunge la un sărutwinking

| aditimus a răspuns:

Cel mai bine ii spui ca nu esti pregatita si va intelege.

| Adrian5575 a răspuns:

Stai departe de el si daca vezi ca nu scapi de el si se tine dupa tine, ii explici intre patru ochi ca tu nu ai de gand sa iti faci o relatie prea curand.

La vârsta voastră e mai greu să înţeleagă ce ne-ai spus tu nouă. Pentru el e ori îl placi şi îi oferi ce vrea ori nu îi oferi şi atunci nu îl placi.
Poţi să îi spui asta, că îl placi dar nu vrei o relaţie şi vezi cum reacţionează. Dacă e capabil să înţeleagă continuaţi, dacă nu e capabil, continuă tu cu altcineva şi el cu altcineva.

| Bbbbbbbmona a răspuns:

Să nu stai pe lângă el, si pur si simplu daca vrea, ii spui sa mergeți intr-un loc mai retras de cei din jur, si sa ii spui omului ce gândești, direct si scurt, nu esti obligată să faci ce zic prietenii sau restul, si el dacă e matur o sa inteleaga