| GracielaMoreno a întrebat:

Buna. Bunicul meu din partea tatalui si bunicul meu din partea mamei(atentie, nu este tatal ei biologic) sunt verisori de gradul 2. Acest lucru inseamna ca parintii mei sunt verisori de gradul 3 chiar daca mama nu este fiica biologica a bunicului. Intrebarea este, avand in vedede ca cei 2 bunici sunt verisori de gradul 2, eu sunt mai mult inrudita cu bunicul meu din partea mamei decat ea este cu el? Suntem rude de sange? Si tatal meu este inrudit cu bunicul din partea mamei la sange? Daca s-ar face niste analize, cat la % ar iesi?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii tai nu sunt veri de sange de gradul 3, avand in vedere ca mama ta nu este ruda de sange cu tatal vitreg, este doar ruda prin alianta. Tu esti ruda de sange prin tatal tau si esti de acelasi grad cu mama ta.

| NunuNini a răspuns:

Tu esti cu o generatie mai departe decat mama, fata de bunic. Nu ai cum sa fii "mai mult inrudita" cu bunicul (natural sau nu). Cu bunicul, in acest caz, nu mai esti ruda de sange. Ai fi fost daca era tatal biologic al mamei. Tatal tau este ruda prin alianta cu... socrul sau.