| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

as dori sa aflu gradul de rudenie la urmatoarea intrebare :

Bunicul meu are o sora, acea sora are o fata care ii verisoara cu tatal meu, fiul bunicului. Acea fata, nepoata bunicului dupa sora lui, vreau sa stiu ce grad de familie este cu fratele mamei mele, femeia cu care tatal, eu, fiul bunicului meu s-a casatorit. Sotia lui, adica mama mea are un frate, pe scurt unchiul din partea mamei mele ce grad de rudenie este cu verisoara tatalui meu dupa sora lui bunicul meu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unchiul tau din partea mamei este afin (ruda prin alianta) de gradul VII cu fiica surorii bunicului.

| Ela05 a răspuns:

Poți sta liniștit deoarece nu este nici o legătură de sânge între ei, deci nu influențează cu nimic asta independent de ce grad de rudenie ar fi între ei. Deodată ce ea este neam după tatăl tău și el după mama ta nu are nici in clin nici în mânecă. Deci dacă vor avea un copil acesta nu se va naște cu vreo malformație datorită legături de sânge ce îi leagă pentru că aceasta este inexistentă. Plus de asta gradul de rudenie este foarte îndepărtat. E undeva gradul 6 sau 7 de rudenie ceea ce spui tu. Chiar nu are nici o treabă e ca și cum ar fi doi necunoscuți ce se căsătoresc. Nu este nimic anormal în asta.