| simona_9648 a întrebat:

Ce parere aveti despre marijuana?
Am si eu problema asta cu prietenul meu. a fumat s-a lasat si iar a inceput. din cauza asta avem probleme si cu ai lui, au aflat gasind niste foite prin masina. el lucreaza pe taxi, masina fiind a lui taicasu si trebuie sa plateasca in fiecare zi cate 100 lei (1000 000). se intampla adesea sa aduca mai putin spunand ca nu i-a facut. taicasu e si el taximetrist si stie cum sa verifice si de cele mai mute ori a demonstrat ca minte. dupa un mare taraboi cu ai lui concluzia lor a fost sa ne dea afara din casa. taicasu crede ca fuma de fiecare data cand nu aduce banii.am avut nenumarate discutii in 4 care sau terminat toate la fel cu da aveti dreptate iar dupa cateva zile iar si iar.eu stau cu el de 2 ani si cu ai lui. taicasu e mai rece, nu a stiut sa se apropie de el, sa-l invete una, alta.maicasa mereu i-a luat apararea, la acoperit cu multe si la rasfatat prea mult.acum cateva zile ne-am intors acasa dar s-a schimbat doar planul, nu mai da 100 lei ci 80 dar stiu sigur ca 2 zile la rand iar a fumat. sunt foarte dezamagita. i-am spus ca stiu si reactia lui a fost sa se inchida in el, sa faca tot el pe suparatul si aceleasi vorbe :"bine, bine". va rog spune-ti-mi cum ar trebui sa procedez? dar ai lui? dau funda.

Răspuns Câştigător
| Sonny a răspuns:

Uite iti dau eu un sfat, stiu niste cazuri asemanatoare, si a functionat.
In primul rand trebuie sa ii demostrezi ca esti de partea lui, in asa fel, incat el sa se deschida fata de tine, sa discutati, despre lucrurile care il supara/ deranjeaza, 100% el folosesti "iarba" ca un mod de refugiu, fiindca toata lumea e cu gura pe el, toata lumea il banuieste de ceva.
Daca tu esti dezamagita, si te blochezi acolo, nu o sa se schimbe nimica, de cate ori o sa ii reprosezi, o sa se inchida si mai mult in el, toate astea mai mult ca si sigur o sa duc, la ruperea relatie.
Mai pe scurt, ar trebui sa te pui, sa-l asculti sa discuti cu el, sa insisit, chiar daca el nu vrea sa discutati, sa te pui sa te straduiesti ca sa purtati o discutie si pe tema asta, ar trebui, in primul rand sa afli de la el, de ce fumeaza, din ce motiv.
Singura solutie la problema asta ar fi comunicarea, in special, tu sa-l asculti, si sa cauti solutii la problema lui, fiindca probabil el nu e in stare, s-a dat batut, trebuie sa fi stalpul pe care le poate sa se sprijine, toatea asta doar daca tii la el cu adevarat, si vrei sa-l ajuti sa treaca de perioada asta.
Lucrul cel mai frumos din toate astea, e ca se poate rezolva problema, marijuana, si toate aceste "ierburi" nu provoaca, dependenta, cum zicea Styx mai sus, nu e o dependenta fizica, fiind necesar in cazurile astea de un pic de "terapie", interventia cuiva apropiat.
PS : Daca nu iti iese din prima, partea cu cumunicarea, nu te da batuta, insista, dar nici nu-l stresa cu asta, dupa mai multe eforturi, nu exista sa nu discute problema lui mai deschis.

Bafta si take care! happy

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| roxpau a răspuns:

Cred ca iubitul tau are nevoie de ajutor de specialitate este foarte greu sa reusesca de unul singur, cel mai bine vb cu parintii lui si impreuna ajutatil sa treaca peste acest hop pana nu este prea tarziu pentru el de la marijoana poate ajunge la alte droguri mult mai puternice pentru ca nu ii mai ofera aceea stare de euforie, luptati alaturi de el nu il lasati singur!

| xkatax97 a răspuns:

Pai in primul rad cred ca va trebuii el sa renunte nu prea poti sal. faci sa renunte explica-i ca este rau ceea ce face,, spune-i ca daca se mai poarta asa nu o sa ai ce sa faci decat sa pleci de la el poate incet cu incet-u se va lasa asta daca nu are vreun grup si se drogheaza in grup atuncia e mai nasol iar cu parinti lui.nu stiu explica-le si lor cum e situatia mai ales tatalui sau dar spune-i cand il prinzi in toane bune ca sa incerce sa il ajute fai sa inteleaga la fel si cu mama lui spune-le in particular si lui la fel si cand nu e "drogat" sper ca te-am ajutat

| alee_1936 a răspuns:

As vrea sa iti spun Simona, ca aceasta problema nu e grava, in primul rand ( din punct de vedere medical), deoarece aceasta ''boala'' se trateaza cu comunicare, cu intelegere si cu iubire, iar singura care il poti ajuta esti TU. Incearca sa te apropi de el sufleteste, sa te deschizi, astfel incat sa se poata deschide si el. Vorbeste calm si frumos cu el, arata-i ca ii esti aproape, ca esti prietenu lui pe care se poate bizui, si cu care poate discuta, fara reprosuri...In al doilea rand, el gaseste in ''fumat'' un mijloc de relaxare, de ''uitat'' toate relele( ca sa zic asa), asta inseamna ca acasa ii lipseste linistea, intelegerea, buna comuniune, de aceea, tu trebuie sa-i fi alaturi mai mult, sa il intelegi, pentru ca NU este o chestie de DEPENDENTA, repet, NU. Ai lui NU ar trebuie sa adopte o atitudine cicalitoare, impunatoare, banuitoare, certareata, ci, sa astepte roada rabadarii, comunicarii, iubirii, care cu siguranta este scaparea lui. Iti doresc tot binele, si sper sa rezolvati aceasta ''problema'' Si ce spune Xkatax17 este o mare prostie. Bless