| Llolal a întrebat:

Chiar m-a facut curioasa magia oarecum am o intrebare cum se practica wicca daca stie cineva big grin

8 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Mda. deci, vrei magie sau Wicca? magia e filosofie, Wicca e religie.
ce spune edy e superficial, dar corect in mare. oricum, ai multe carti daca vrei sa te documentezi mai bine. problema e ca Wicca nu are legatura cu magia. pentagrama intr-un cerc nu inseamna nimic, altfel si Coreea de Nord ar putea sa pretinda acelasi lucru, ca se trage din magie. Gardner a fost influentat de masoni si ritualurile lor, magia e o traditie diferita.

| Liviu a răspuns:

Nu cred in magie cred doar in dragoste'
Nu cred in femeie cred in sufletul lor -.-
oricum singura magie in care cred e cea a dragostei daca se poate numii magie ori blestem " sad "
Sfatu meu nu te apuca de magie nici de neagra nici de alba
Se fac rituale in cimitr cu gaini cu bani vekihappy
Cu cenusa de la morti :p etc e aiurea
Se rostesc blesteme incantati... unele chiar sunt vrajitoare altele sunt niste fumei care au basini in cap laughingsi se cred mama OMIDA OmG

| oracoluldindelphi a răspuns:

Mmm... suna interesant.Cum se numea documentarul? Poate il gasesc pe youtube.

http://oracolul.net

| blablablaa a răspuns:

Ai vazut aseara pe discoverylaughinglaughinglaughing si eu.

Wicca este o religie neopăgână ce acordă o importanţă majoră naturii.[1] Mai este denumită Vrăjitorie (Witchcraft) sau Meşteşugul (the Craft). A fost popularizată în 1954 de către Gerald Gardner, un pensionar, fost funcţionar public britanic. La vremea aceea, Gardner folosea termenii de "cult vrăjitoresc" şi "Vrăjitorie" referindu-se la această religie, iar cei ce o practicau erau denumiţi în mod colectiv "Wica",[2] de la un cuvânt englezesc ce însemna "vrăjitorime".

În prezent, cei ce urmează această religie sunt numiţi wiccani. Religia se axează pe venerarea unei Zeiţe (văzută în mod tradiţional ca fiind Zeiţa Întreită) şi a unui Zeu[3] (în mod tradiţional, Zeul Încornorat). În unele accepţiuni, cei doi apar ca şi aspecte ale unei singure Divinităţi de natură panteistă, manifestându-se sub forma mai multor zeităţi politeiste. Alte trăsături ale religiei wicca sunt folosirea rituală a magiei, codul moral şi cele opt sărbători din cursul anului, care reflectă schimbarea anotimpurilor. Există mai multe sub-curente wicca, denumite tradiţii. Credinţele şi ritualurile fiecărei tradiţii variază în diferite măsuri.

Wiccanii folosesc mai multe ritualuri când practică magia sau când sărbătoresc anumite ocazii. De obicei, coven-ul (sau practicantul singur) pregăteşte şi purifcă ritualic un cerc magic. Pregătirea cercului implică de obicei invocarea "Paznicilor" punctelor cardinale, împreună cu elementul corespondent fiecăruia: aer, foc, apă şi pământ. Odată cercul pregătit, se poate trece la efectuarea unui ritual potrivit anotimpului, la adresarea de rugăciuni Zeului şi Zeiţei sau la magie.

Wiccanii folosesc diferite simboluri, la fel cum creştinii folosesc crucea şi evreii steaua lui David. Cel mai important dintre acestea este pentagrama, ale cărei cinci colţuri simbolizează cele cinci elemente,[40] precum şi ideea că fiinţa umană, cu cele cinci extremităţi, este o reprezentare la nivel microcosmic a universului. Alte simboluri întâlnite în wicca sunt triquetra şi cele trei Luni reprezentând Zeiţa Întreită.

| Wicca a răspuns:

Ca sa poti practica Wicca ai nevoie de ani de studii si experienta. Wicca nu inseamna magie.

| marwitch a răspuns:

Wicca e o religie in care:
1. Femeile sunt egale (daca nu chiar putin mai respectate) decat barbatii, deoarece fiecare gen isi are partea lui de divin
2. Ne recunoastem dreptul de a influenta natura prin magie. Insa magia nu e supranaturala, ci o forta a naturii. Prin ea intelegem natura si vorbim cu Zeita si Zeul. Insa ne e interzis sa subjugam dreptul altuia de a influenta universal.

De ex. daca eu te blestem pe tine (sa zicem) tu nu vei mai putea sa-ti continui viata de zi cu zi, viata. Nu vei mai putea influenta lucrurile asa cum vei dori, datorita vrajii mele. Asta e magia neagra, de care se teme toata lumea. Ea este taboo la wiccani.

Wicca inseamna practica magiei albe. Credem ca zeul si zeita au si parti bune si parti rele. Depinde de noi daca ii enervam sau ii binedispunem. Noi nu credem in Satan, nici eu nici majoritatea nu cred. Poate sunt unii de care nu stiu eu care cred in el.

Sper ca te-am lamurit cu ceva.

| RansleyGriswold a răspuns:

Incearca sa invoci un demon!
cum ar fi Belial, Amon, zozo, Vetis, sau Lord Satan (Satana)

| rosad a răspuns:

Pentru detalii da-mi add la id ritualemagice@yahoo.com