| CristinaTa a întrebat:

Cum calculez perimetrul unui trapez dreptunghic daca stiu doar bazele si o latura?

Urgent!

Ps:fara temele nu se fac pe TPU, si fara de ce iti trebuie daca e vacanta.

Răspuns Câştigător
10 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

E simplu. Ai bazele si o latura. Trasezi o latura paralela cu cae a carei valoare o cunosti langa cea pe care nu o sti si formezi un triunghi. De acolo vei calcula valoarea celeilalte laturi. Apoi perimetrul.

| Alexandru98 a răspuns:

Dă-mi enunțul și te ajut eu
în ce clasă ești?

| CristinaTa explică (pentru Alexandru98):

Un trapez dreptunchic ABCD are masura de 90 de grade, AB=6dm,BC=9dm si DC=9dm.Calculati perimetrul

| Alexandru98 a răspuns (pentru CristinaTa):

Cred că ai notat greșit datele că nu are cum ca AB să fie mai mic decât CD

| CristinaTa explică (pentru Alexandru98):

Nu asa este corect AB este baza mica si CD baza mare

| CristinaTa explică:

Eu nu am zis ca doua laturi sunt de 9 dm si alte 2 de 6 dm am spus ca AB=6dm,BC=9dm si DC=9dm

| r0ckmyw0rld a răspuns:

(Baza mica + baza mare) x inaltimea /2

| SmokeyEye a răspuns (pentru r0ckmyw0rld):

Perimetrul= suma tuturor laturilor, adica: P=AB + BC + CD + DA. Aria trapezului = (baza mare + baza mica)x inaltimea/2, adica Atrapez=(B + b) x h/2, geniule!

Ontopic: Daca desenezi trapezul incepand cu notatia A- stanga sus, B dreapta sus, AB fiind baza mica, duci o paralela din B, cu latura din stanga, si se formeaza un triunghi dreptunghic in dreapta, cu pitagora aflii acea latura, care e echivalenta cu latura necunoscuta din problema ta. Cred ca = 9.46 iar perimetrul trapezului va fi P = 6+9+9+9,43= 33,43

| CristinaTa explică (pentru SmokeyEye):

Geniule,este gresit!

| George_Lixandru_1997 a răspuns:

Problema este foarte. foarte usoara laughing. Baga-mi adresa lixgeo10 ( mess ) si da-mi funda, si te ajut!