| мιcυтѕαααα a întrebat:

Cum calculez perimetrul unui patrat cu latura de 12 dm? Spuneti-mi cum doar. De calculat, calculez singura. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Tiberiu4 a răspuns:

Suma laturilor 12+12+12+12 happy

7 răspunsuri:
| DΣΣΔ a răspuns:

Pai patratul are 4 laturi inseamna ca vn cam asa 12x4=28...
spec ca te-am ajutat
funda?

| kathgilbert a răspuns:

Lx4

| Tiberiu4 a răspuns:

Suma laturilor 12+12+12+12 happy happy

| Sliix a răspuns:

Calculezi suma laturilor :
P patrat = 4 l
P patrat = 4 · 12
P patrat = 48 dm
[ Si poti transforma in cm ]
- Bafta :* -

| Iullianna a răspuns:

Aduni toate laturile si` aflii perimetrulbig grin

| everyonepro a răspuns:

Te ajut prin exempul sa spunem ca ai un teren ca un patrat si ai gard in jurul lui(terenului). Patratul dupa cum bine stim are dimensiuni egale.Ca in exercitiul care il ai tu trebuie sa calculezi dimensiunea totala a gardului(in exemplul cu patratul vei avea aceeasi dimensiune pe toate partile care trebuie adunate) => totalul de gard este perimetrul.Asa se face si alte exemple cu triunghiul etc calculezi cat are in total Succes la rezolvare

| gabi0700 a răspuns:

Transformi 12 dm in cm, iar apoi 12cm+12cm+12cm+12cm=48 cm.Asta-i perimetrul patratului!