| LizziKei a întrebat:

Buna, cum pot sa ma comport cu o persoana foarte apropiata cand declara in fata altei persoane fiind ca martor ca eu sunt debil si nu pot judeca ca lumea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca zice asta nu trebuie sa dovedesti contrariul. Indiferenta va face mai mult rau. Eu zic sa devii un 'monstru' temporar sau permanent si sa fii cat de rece poti cu toate persoanele convinse ca tu ai fi debil. Invata umor negru, intra pe Dark Web si invata sa razi la cum alte persoane isi fac rau etc.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din modul cum scrii nu pari debil. Dar, fara suparare, nu am de unde sti care este adevarul despre tine. Pentru ca nu te cunosc.
Poate esti sau poate nu esti debil.

| sofisis a răspuns:

Mai, un debil mintal poate comunica doar cu un alt debil mintal. Deci i-as spune ca e bine ca ne-am gasit noi doi debili mintal si ne intelegem ca altfel ramaneam nevorbiti toata viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca este ceva in neregula la tine, ca nu degeaba spune acea persoana ca esti debil. Tu oricum te-ai comporta te comporti anormal, deoarece acea persoana a sesizat ca te comporti anormal si iti induce o stare de temere care te face sa te comporti si mai anormal (drept dovada intrebarea pe care ai pus-o - cum sa ma comport...?). Deci compoarta-te anormal asa cum esti, nu mai anormal decat esti. O persoana "foarte apropiata" are dreptul sa solicite internarea ta fara acordul tau, iar tu, pentru ca sa dovedesti ca esti in deplinatatea facultatilor mintale, trebuie sa te supui unei evaluari psihiatrice la solicitarea acelei persoane. Oricum, faci pasi pe unde nu te duce gandul.

| PumpkinDoll a răspuns:

Fii mai ''rece'' cu ea

| alin131 a răspuns:

Ai putea sa ierti si sa nu judeci acea persoana.

Daca cineva iti spune ca esti intr-un anumit fel, asta este o parere a unei persoane, nu este caracterul tau.

Tu ca si acea persoana esti facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.

E mai bine sa ierti.

Iisus Hristos te iubeste.

| RecKinul a răspuns:

Cu indiferență. Indiferența este cea mai parșivă armă. Dacă te cerți cu ea înseamnă să-i dai importanță.

| SMH a răspuns:

Demonstreaza-i contrariul. Vezi ce o face sa aiba impresia asta asupra ta, si vezi daca merita sa schimbi ceea ce faci „gresit".