| croissant a întrebat:

De ce lumea judeca o persoana fara a-o cunoaste mai bine? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ryokaboy a răspuns:

Fiindca asta este natura umana, majoritatea persoanelor incadreaza oamenii in proprile lor categorii din ce au vazut la tv, sau din ce au auzit de la altii ori din proria lor experienta de viata.De exemplu: daca asculti muzica rock esti un "satanist",daca ai o coafura si un stil de imbracaminte mai diferit fata de ceilalti esti emo(sau mai stiu eu ce categorie inventata de ei,oricum un ciudat mai pe scurt),si asa ar fi o groaza de exemple, dar ca sa incheiem mai pe scurt incearca sa realizezi ca sunt oameni si oameni care au avut altercatii in trecut cu diferite persoane care, de exemplu, gesticulau intr-un fel, sau consumau...ciocolata(e doar un exemplu), lor li se creeaza inca de la primul contact vizual o mica stare de apatie, neacordand o sansa persoanei respective desi nu cunosc nici un detaliu desprea ea.Mai pe scurt oamenii uita ca sunt oameni, si isi traiesc vietiile ghidate pe proprile principii fara sa le pese de cei ce ii inconjoara si care le-ar putea deveni apropiati sufleteste.

| croissant explică (pentru ryokaboy):

De ce nu iti apare funda?

4 răspunsuri:
| eliaclodia a răspuns:

Uneori e vorba si de o graba cu motivatie inconstienta. Uneori motivatia asta pare o fuga sau o frica. Eu despre cei mai buni prieteni de acum am zis rapid si pe scurt, cand abia ne intalnisem, ca sunt:unul infantil, altul cel mai prost din lume, altul un taran, altul nu am definit dar pa pa. Acum nu pot fara ei si le-am spus cum ii judecasem din instinct si cum instinctul ma inselase?!?!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Asta n-o face,,lumea,, ci numai aceia care sunt lipsiti de bun simt, de cultura generala, de toleranta, de un minim de instruire in ce priveste convietuirea in societete.Grav este cand depinzi cumva de un asemenea gen de om, sau cand acesta are putere de decizie in ce te priveste.Ai mult de luptat in viata cu asemenea specimene.

| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

Pentru ca asa sunt oameniibatting eyelashes