| Florazul15 a întrebat:

Iisus era o persoana iubitoare si apropiata in general de persoane?

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cam da.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Nu prea vezi in ziua de azi ca cineva crucifica pe cel care ii este apropiat.

| Seba2013 a răspuns:

Da, pentru ca El ne-a dat un Cadou, care se cheama Har, Gratie, cu care ne putem mantui.

Spune ca daca cineva il IUBESTE pe El, vine Spiritul la el. Prin Iubire de El vin totate celelalte virtuti. Deci iubirea de El aduce cu sine toate celelalte virtuti. Cine il iubeste, este umil, obedient, mortificat, cast, intr-un singur cuvant are toate virtutile. Daca il iubeste poate sa faca tot ce vrea.

Trebuie sa evitam ceea ce il disgusta, si sa il complacem in toate. Vedem ca el locuia cu israelitii doar daca indeplineau anumite cerinte. Altfel El fugea si nu ii lasa sa se apropie de El.

Sfintii spun ca trebuie sa cerem continuu PERSEVERANTA prin rugaciune. Multi dupa ce primesc iertare, nu persevereaza in gratia lui Dumnezeu. Pentru ca nu se gandesc sa i-o mai ceara. Si de aici este ca iarasi cad in tentatii si il ofenseaza pe Dumnezeu.

Trebuie sa gustam din El ca sa nu fim sterili spiritual si sa ne arunce din prezenta Lui. Pentru ca acest cadou nu vine de la noi ci de la El. Noi inca continuam sa avem afectiuni si tendinte rele si daca nu avem grija putem sa ne deprindem iarasi obiceiuri rele. Inima noastra se poate impietri, obisnui ca sa se indoaie cu raul, sa fie slaba spiritual si sa nu reziste. Pacatosul este ca o mare tulburata, nu poate sta in calm. Trebuie sa avem grija sa nu umblam in intuneric si sa ne ducem convertirea la bun sfarsit. Pentru ca obiceiurile rele orbesc si fac sa pierdem viata gratiei. Obiceiurile rele ajung sa fie necesitati care se transforma in natura. Si asa cum este indispensabil sa respiram asa vor deveni obiceiurile rele. Vor respira viciile in noi si se vor transforma in a 2-a piele. Vom ajunge iarasi zombi daca nu avem grija sa ne curatam. Iar lumina divina nu mai poate patrunde intr-o sticla umpluta cu pamant si vicii. Trebuie sa fim lucratori si sa aducem roade bune, pentru ca ne poate taia de pe calea vietii.

| Florazul15 explică (pentru Seba2013):

Asta nu prea seamana cu conceptia despre Iisus si anume a el este iubirea si bunatatea intruchipata pentru ca iubirea si bunatatea intruchipate nu ar putea sa judece sau sa te numeasca pacatos, sa te arunce din prezenta lui cum ai spus mai sus. Atunci clar nu mai este o fiinte de iubire

| Seba2013 a răspuns (pentru Florazul15):

Dada, iubirea "NU II" multe lucruri. Este doar o caracteristica a persoanei Lui(una foarte mare). Daca mama ta iti da peste maini atunci cand te vede ca te droghezi, nu inseamna ca te uraste, ci ca te IUBESTE. Altfel te-ar lasa sa te ranesti. Alta este daca te iubeste satan si te lasa sa te ranesti...insa asta nu este iubire ci delasare. Cineva iti poate ostenta iubire, insa iti ascunde multe lucruri.

| Florazul15 explică (pentru Seba2013):

Cineva care te iubeste nu te trimite in iad si te tortureaza!

| Seba2013 a răspuns (pentru Florazul15):

Ba ca te lasa pe tine ca sa ne torturezi. Prima data te trimite la scoala de corectie, insa daca nici asa o sa te lege. Nu stiu de unde atata patetism si inaturalete. Te-am educa dar tot din iubire dar nu te-om lasa sa ne maltratezi. Ia zi cine te iubeste pe tine atunci cand il omori? TI-am mai spus ca eu vorbesc de o caracteristica a personalitatii Lui, nu de ceva abstract figurativ, magic si nenatural. Tu incepi sa il incadrezi pe Dumnezeu ca figuratie nu ca persoana, insa tactica asta o folosesc umbrele si agentii intunericului. Premisele si concluziile tale sunt false, ai logica mincinoasa. Ca sa cunosti mai mult persoana lui Dumnezeu trebuie sa il cauti ca existenta nu figuratie. Insa daca te uiti la filme magice, vei trai in basme. Fii si tu mai stiintific si avanseaza la categoria ateie.

| Florazul15 explică (pentru Seba2013):

Ce legatura are ce ai spus tu cu ce am intrebat eu? Eu ma raportam strict la "divinitate" nu la oameni

| Seba2013 a răspuns (pentru Florazul15):

Ba, i-ai bagat un predicat care are treaba cu oameni. Cum ce legatura? Nu crezi ca esti cam pretentios si vrei sa eviti pedepsele? Nu crezi ca daca un ucigas iti omoara familia ai dreptul la razbunare? Ei bine daca tu nu, eu da...o sa ma plang inaintea Lui ca sa imi faca dreptate. Iar asta cu partialitatea intrebarilor, nu merge la mine, pentru ca iti miros veninurile de la distanta. Cred ca tu esti cel care intrebi kilometric dar fara sa ai o ordine logica.

| Florazul15 explică (pentru Seba2013):

Atunci de ce pe o parte spunea sa iti iierti dusmanii si sa le faci bine celor care iti fac rau si pede alta parte era o entitate razbunatoare? Eu cred ca tu nu ai nicio logica, mai intai spui ca este iubitor si dupa ca are dreptul sa pedepseasca, exact la contradictiile din biblie care sunt o gramada

| Seba2013 a răspuns (pentru Florazul15):

Bai omule tu ti-ai dat cu presupusul, nu eu. Tu ai probleme cu mintea distorsionata, ca doar nu m-am plans eu pe acest topic.

Daca esti ingenuu si nu ai discernamant nu te pot trata eu. Folosesti o premisa si o reduci la absurd chiar daca concluzia nu se sustine.

Hai gata du-te si trateaza-te cu reguli logice, ca pana atunci nu o sa te mai iau in serios. Pana atuncia te consider doar cap nu si creier. Asa ca tu esti doar cap, pentru ca asa meriti cu logica ta.
Tu vorbesti de religie insa lucrul acesta cere anumite pretentii. Trebuie sa ai anumite calificative umane pentru a face lucrul acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 Ioan 7-9
Preaiubiţilor, să ne iubim unii pe alţii, pentru că dragostea este din Dumnezeu şi oricine iubeşte este născut din Dumnezeu şi-L cunoaşte pe Dumnezeu! 8 Cel ce nu iubeşte nu L-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este dragoste.

Dupa cum scrie in verset, Dumnezeu este dragoste iar noi stim ca Dumnezeu, Iisus si Sfantul Duh sunt una si aceeasi ființă, formand Trinitatea.
Asadar daca Iisus este Dumnezeu si Dumnezeu este Dragoste, rezulta ca Iisus era, este si va fi o persoana iubitoare.

| Florazul15 explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu din vechiul testament pare exact contrariu

| Florazul15 explică (pentru anonim_4396):

Dar de ce Iisus le spune preaiubitilor?

Răspuns utilizator avertizat