| roxyana03 a întrebat:

Buna
cum sa-l uit pe fostul iubit.
Am avut o relatie de 5 luni
ne-am iubit mult
Niste sfaturii?
Tu ce ai facut cand te`ai Despartit?
Vreau sal UIT
dati-mi niste sfaturi
iar eu va dau FUNDA+VOT:X ajutati-macrying...

Răspuns Câştigător
| answer a răspuns:

Posibil sa-l fii iubit doar tu, din moment ce el s-a despartit de tine - cred asta pentru ca vad ca tu ai mai vrea sa fiti impreuna, si totusi nu sunteti;
Si eu am trecut prin ceea ce treci tu acum, in sensul ca m-am chinut sa uit pe cineva din viata mea si desi am suferit mult, acum iti pot spune ca suferinta il intareste pe om si il face mai puternic. Doar tu poti sa il uiti, doar la tine e puterea de a face asta si cand spun ca este iti spun ca nu ni se da pe lumea asta mai mult decat putem sa ducem; un bun "medicament" ca sa-l uiti este sa iti exteriorizezi starea sufeteasca, adica incearca sa vorbesti cu cineva despre ceeea ce ti se intampla.
In rest, lasa timpul sa curga, fara sa te mai gandesti la el in felul in care o faceai cand erai cu el; si fii realista, desi se zice ca dragostea e oarba (si de fapt asa este), si incearca sa il vezi pe el ca om cu ale lui calitati si defecte, nu doar calitati! Iti zic asta pentru ca atunci cand iubesti, nu vezi decat calitatile, cu mult amplificate, si ai impresia ca om ca el nu se mai gaseste pe acest pamant! Ai grija ca aceasta perioada de tristete sa nu te faca sa-ti ratezi norocul (ai putea trece pe langa dragoste si pe langa oameni "de aur") si sa nu lasi evenimentul sa-ti umbreasca viata.
Ai grija de tine si fii sigura ca vei trece peste asta cu putina vointa si efort!

9 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Daca va iubeati fffff mult nu inteleg de ce v-ati despartit Este o perioada fffff scurta Ce sfat sa-ti dau RABDARE Timpul le va rezolva pe toate Poate va impacati O relatie se consolideaza in timp la voi este perioada ffff scurta si nu ai mentionat de ce v-ati certat Imi pare rau sincer dar poate va impacati

| JeSa a răspuns:

Nu-mi trebuie nici funda si nici vot. Scuza-ma, ar trebui sa sara aceste expresii din schema, deodata ce stam si te ajutam. Dupa aia poti sa faci ce vrei: sa oferi funda si/sau vot...
Bun sa revin la intrebare. Si-ti spun doar atat/scurt si cuprinzator: ca acel 'sfat' pe care-l tot astepti, se afla doar la tine.
De ce-ti spun toate astea? Pentru ca consider ca o persoana ca in cazul tau, ar trebui sa incerce -macar- daca poate sa se ajute singura sa depaseasca momentele grele. Fii constienta ca, totul tine de voia/dorinta si/sau vointa ta. Si nu a mea sau a lui y, x sau z.
Asadar, dupa cum spuneam, incearca sa te aduni si sa-ti pui ordine in ganduri: asta ca sa vezi cumva -daca e si ceea ce vrei/simti, si tot asa... Daca, eventual, nu e si ceea ce vrei, cu adevarat, atunci -aici intervine 'calvarul', sa-i spun asa, si tu in felul acesta nu vei reusi vreodata -cu una, cu doua sa-l uiti! (& Stiu ca din start nu vei putea, dar macar se incearca!)
Asa pe langa toate astea, incearca sa-ti umpli timpul cu diverse treburi; cum ar fi: iesirile prin oras sau cunoscand pe altii etc etc si vei observa ca, cu timpul, ti se vor mai ameliora din ''doruri''. Cica, ''timpul'' poate fi un bun ameliorator. Rabdare.
Sper sa-l uiti, daca e si ceea ce ti-ai propus!
Numai bine si capul sus!

| mona a răspuns:

Timpu este cel mai bun leac

| Denisa a răspuns:

Nu faci nimic special. Asa cum, din senin te-ai intragostit de el, asa, din senin iti va trece. Ai putea sa iesi in cluburi, in parc cu fetele daca asta iti alunga deprimarea.

| laryssutzadlc a răspuns:

Eu am incercat sa il recastig.
Dar daca iti e mai bine, uita-l...Insa nu iti pierde dragostea pentru o prostie! Daca tot zici ca v-ati iubit asa mult,inseamna ca si el are sentimente pentru tine. Oricum daca vrei sa il dai uitari,nu trebuie sa iti faci alt prieten.E urat sa te folosesti de cineva si in plus il vei cauta pe fostul' in fiecare gest de al actualului. Cel mai bine e sa iesi cat mai des cu prietenii,sa te uiti la filme de comedie, sa iti gasesti un nou hobby. Dar acorda-i totusi putin timp o data la cateva zile sufletului tau, altminteri vei izbucni la un moment dat.Asculta melodii de dragoste, citeste ceva romantic, scrieti sentimentele pe o foaie.Nu e nimic daca versi cateva lacrimi.Cu timpul vei vedea ca vei plange tot mai putin,apoi nu vei mai varsa nici o lacrima,vei doar melancolica,iar intr-un final vei privi indiferenta,zambitoare. ASta inseamna ca il uiti! Abia apoi poti sa te gandesti la o noua relatie,dar nu cauta tu disperata, Ai rabdare, totul vine de la sine. Bafta!:*

| opacatoasa a răspuns:

Caută-ţi altul.
Îl vei uita pe fostul astfel.
La mine funcţionează.
pace!

| sssarah a răspuns:

Stai cu prietenele,cu familia, iesi in oras... Ocupa-ti timpul.Dar e imporant si de ce te-ai certat cu el. Poate ca si el inca mai tine la tine, si va impacati...Eu zic sa aflii ca merita!

| Simpluuu a răspuns:

prima iubire nu o poti uita niciodata

| Alyssa_2712 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el.happy Daca vezi ca nu merge cauta-ti altu. Bafta!