| AliceFirea a întrebat:

Cum sa-mi fac parintii si rudele sa-mi accepte iubitul de etnie roma?

40 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De cand sunteti prieteni? De curand? Atunci ar fi bine sa ai grija, caci nu il cunosti. Adevarata cunoastere a unui om apare abia la un an si jumatate - doi de relatie. Deci, vezi sa nu ai surprize. Pe termen scurt, oricine se poate purta frumos. Iar romii stiu sa o faca foarte bine. Dar cine e cu adevarat iubitul tau, stii? Abia atunci vei putea sa ii faci pe parinti sa il accepte. Dar pentru asta el trebuie prin caracterul lui sa se dezica de toate lucrurile urite care sunt asociate cu romii. Si atunci nici nu vei mai avea nevoie de cuvinte, parintii tai vor vedea ce fel de om e si il vor accepta. Dar, probabil ca ei au "mirosit" ceva la el si de aceea nu il pot accepta.
Ai grija de tine!

| cristi202 a răspuns:

Crezi? Daca ar trebui sa ii dai pe toti cei din jurul tau la o parte pentru ca au in ei sange de evreu ori de la parinti, ori de la bunici, ar trebui sa traiesti izolat. Nu uita, avem doi parinti, patru bunici, opt strabunici, si cu cit mergi mai departe pe linia genealogica, la fiecare generatie ai de doua ori mai multi inaintasi, asa ca, de unde stii tu nu cumva la a cincea generatie de dinaintea ta nu a fost vreunul din cei 64 evreu? happy

| cristi202 a răspuns:

Fiecare are dreptul la propriile "fantezii". happy

| alessia5158 a răspuns:

Nu tu esti aceea care ar trebui sa investeasca timp si efort pentru acceptarea unei relatii interetnice, ci el, iubitul tau! Numai el este acela care trebuie sa-i convinga pe ai tai ca s-a distantat de stigmatele/semnele dezonorante ale etniei sale(infractionalitate, cersit, analfabetism, respectul fata de lege etc. etc.).

| AliceFirea explică (pentru alessia5158):

A incercat dar nimic...

| Simpatic a răspuns:

Daca un roman nu ti-ai gasit atunci fugi in lume cu romul tau.
Nu pot sa cred ca unele sunteti atat de naive.
Eu stiu un motto romanii cu romanii si tiganii cu tiganii.
Nu fac nicio discriminare dar parintii tai te vor judeca la fel si parintii lui, nici lui nu ii va fi bine alaturi de o romanca cel putin din partea familiei.
E stiut faptul ca tiganii tin la etnia lor.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai vrea sa-ti convingi parintii sa iubeasca si sa accepte pe cineva, pe care nu-l vor accepta niciodata?!
La stilul rromului tau de a nu muncii si fii parazit al societatii, eu nu l-as accepta, nici daca era roman de-al nostru.
Tu se pare ca nu vezi de nici o culoare ca rromul asta profita din plin de tine... dar regretele si parul smuls din cap, apar mai tarziu, cand realizezi ca asta a fost greseala vietii tale.
Numai dumnezeu stie ce intentii are ala cu tine, ca sa te ia de nevasta sau sa te intretina, cand nici el nu are cu ce, ma indoiesc ca se va intampla vreodata, poate se comporta frumos ca sa te convinga sa pleci cu el afara, sa te vanda pe piata de prostitutie...

| Drimmero a răspuns:

Nu vad problema doar daca e de etnie,, daca el se comporta ok cu tine si te respecta nu vad de ce ar fi o problema.

| minrest a răspuns:

Deci tu inveti bine si vrei sa mai inveti dupa liceu, parintii ti-au deschis un salon de infrumusetare si ai un iubit de etnie rroma, de nationalitate tigan si ca rasa dravidian care lucreaza pe masina de gunoi. Asta a fost enuntul. Bun. De ce o fi lucrand el pe masina de gunoi? Ca nu a invatat carte? Nu conteaza, nu o fi avut conditii. Pentru ca e tigan conservator, care traieste intre tigani, desi nu e traditional, odata ce lucreaza. Inseamna ca dupa ce te mariti cu el incepi sa te comporti potrivit datinii tiganesti, pana atunci esti scutita ca fiind curtata. Asta inseamna supunere absoluta fata de barbat, supunere fata de socrii, chiar si fata de fratii sotului. Neavand parinti tigani, esti tratata ca orfana, caci parintii nu iti pot lua partea, la fel si in privinta celorlalte rude. Nu mai mergi la scoala. Nu iti poti administra banii tai, toti banii sunt ai sotului. Chiar daca aveti unde sta, o sa stai cu parintii lui, sigur ca asta depinde de multe. El nu te-ar bate fara motiv, dar daca are motiv? De exemplu ca il intrebi unde a fost, sau ca nu ai facut ce ti-a spus. Ar fi multe, dar nu stiu daca nu scriu degeab, asa ca ma opresc. Si pentru ce toate astea? Nu ai de ce, salonul isi face vad usurel, dupa Scoala Normala tu o sa mergi sa predai dimineata, la salon lasi o angajata, la 12.30 mananci, pe la 14 mergi pe la salon. El nu poate sa se poarte altfel decat in cultura lui, caci alta nu cunoaste, cum nu putem noi doi sa ne purtam ca tiganii, nu poate el sa se poarte ca romanii. Iar cultura tiganeasca este extrem de patriarhala, femeia nu are nici un drept in fata barbatului.

| AliceFirea explică (pentru minrest):

Nu lucreaza pe ce ai zis tu laughing. Avem ceva luni impreuna, dar nu este deloc asa adica el nu mai are parinti, au murit cand avea 14 ani...si multe alte chesti...

| minrest a răspuns (pentru AliceFirea):

Atunci poate ca e mai desprins de cultura tiganeasca, dar cine stie sigur. Durata relatiei inseamna mult pentru fete, dar nu are legatura cu ce spuneam eu.

| SG1995 a răspuns:

Păi n-ai ce face, lumea e plină de rasiști cu nuci în loc de creier, uită-te doar la postaci de mai sus.

| SG1995 a răspuns:

Sunt român, dar genetic sunt amestecătură între țigan, ungur și român. Ar trebui să-mi fac un test ADN să știu cât la % am din fiecare etnie în gene.

| SG1995 a răspuns:

Dude, eu unul mă consider român, totuși etnic vorbind majoritatea satului meu sunt mix între românii și țigani, sunt doar câteva familie de români "puri" și vreo 2-3 famili săsești, dar în viziunea mea nu contează etnia contează caracterul omului, deoarece lumea nu se împarte țigani, evrei, albi, chinezi și negri ci se împarte între oameni și oameni, genul ăsta de gândire că o anumită etnie e inferioară și trebuie dominată a dus la războie.

| SSS a răspuns (pentru SG1995):

Pai exact asa sunt si eu, accept orice rasa in afara de evrei. Hitler n-a avut ceva cu evreii, evreii au avut ceva cu Hitler si i-au inscenat atat de multe lucruri. Deci practic caracter jegos, am tot dreptul sa generalizez pentru ca inca se dau victime.

| SG1995 a răspuns (pentru SSS):

Nu crezi că chestia asta:
"Toți evrei sunt malefici și trebuie exterminați e o tâmpeni?"
Nu de alta, dar am cunoscut evrei, și nu îmi păreau diabolici, era oamenii ca toți oamenii, o anumită naționalitate nu te face neapărat diabolic, chiar dacă cultura națională e una extrem de înapoiată și fanatică.
Ideea că dacă te uiți la musulmani extremiști au aceleași opini ca tine despre noi europeni, că sunt diabolici și că trebuie să fim exterminați până la ultimul individ, doar pentru că avem o cultură și o religie diferită de-a lor.

| SSS a răspuns (pentru SG1995):

Nu o sa ma mai complic in continuare cu tine, ce sa faci, unii suntem mai speciali.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Frate, ai dreptate pe fond, dar nu si la ultimul element. Nu e rau ca a dus la razboi. Asa se stabileste ideea viabila. A dus la razboi, iar ei au pierdut razboiul.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Doar 6 milioane de oamenii au murit din cauza unui neamț nebun, dar dacă luăm și regimul lui Stalin de după război numărul e mai mare.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Nu prea stiu unde bati, dar nazistii au omorat mult mai multi oameni decat 6 milioane. Astia sunt evreii din Europa omorati de nazisti, dar au internat in lagare de concentrare 18 milioane de oameni, din care au omorat 11. Si au omorat oameni in multe alte feluri. In Franta au impuscat 80000 de ostatici. Pe toti europenii care au avut vreodata curaj si au cerut vreun drept, inainte de nazisti, i-au gasit si i-au luat. Ce sa spun de civilii sovietici, omorati prin ''metoda sardinelor'', pusi de vii in santuri lungi unii peste altii, ca sa se striveasca. Sunt sute de mii de fotografii care arata asta. Populatia Bielorusiei a fost redusa la jumatate. Si Hitler afost invins in razboi, nu? Daca nu era razboiul, nazistii din interior nu ar fi cazut, erau prea brutali. Asta e solutia la tiranie, e insotita de ineficienta si e invinsa in razboi.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Adevărat că era singura soluție... Ideea e de fond e că nimic nu justifică uciderea unei populații din motive etnice.

| WaterDrop a răspuns:

Roaga`ti parintii sa cumpere un incinerator industrial pentru ca ii iubesti enorm si apoi spune`le ca vine iubitul tau diseara la cina.

| ShaOfHatred a răspuns:

Eu le dau dreptate parintilor tai.Toata lumea stie de ce nu ii acceptam noi romanii pe tigani.
#White and proud.

| Daniel9988 a răspuns:

O fi ea etnie roma...dar ai grija sa nu fie vreun cocalar sau un mafiot, sa iti faca viata un calvar!

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Il vopsesti.

| Andreea87978787 a răspuns:

Asteapta sa treaca timpul si intr-un final te asigur ca se vor resemna!

| Andreea87978787 a răspuns:

Serios? Pai absolut toti suntem facuti din mixuri. Este si un sondaj facut pe toata Terra. Toti suntem "corcituri". Esti sigur ca tu esti roman autentic? Te inseli!

| SSS a răspuns (pentru Andreea87978787):

Sunt Gentil, n-ai inteles la ce ma refer, nu nationalitatea, rasa!

| Andreea87978787 a răspuns (pentru SSS):

Te bati cap in cap singur! Este exact acelasi lucru. Ca e "rasa" ca e nationalitate ideea este tot aceeasi.

| JesseH a răspuns:

Ești a părinților tăi, încă. Dacă nu sunt bucuroși pentru relația asta și dacă nici rudele n-o pot accepta, ceva e putred. Și chiar dacă n-ar fi putred, ar putea deveni ușor... când toți sunt împotrivă, fiecare mică scăpare va fi taxată enorm și dificultăți de netrecut pot apărea oricând.

Lasă-l pe el să se facă credibil. Va trebui mereu să facă asta, în fața multor oameni.

Într-o lume perfectă n-ar exista prejudecăți. Ai nevoie de un om care să se descurce decent în lumea asta reală. Dacă nu poate acum, ai risca pentru mai târziu?

| AliceFirea explică (pentru JesseH):

A incercat....Doar ca familia mea nu suporta persoanele de etnie roma...

| OmulTalentat a răspuns:

Sa le promiti ca nu te duci cu el in Italia, Germania, Spania, Anglia sau Franta in excursie.

| Futangii a răspuns:

O galeata de amorsa una de var si una de valabil 100% il faci alb da vezi sa nu dai pe la Pųłą ca dupa 3 zile nu mai $ugi nimic

| Vld_George_1996 a răspuns:

Culmea ironiei ar fi ca tu sa pici mort dupa o tipa de etnie. judeci o etnie dupa niste greseli, pai la fel sunt romanii judecati peste tot in lume si in general, e simplu sa ai stereotipuri, e dovada vie ca inca avem maimute printre noi.scuzele mele primatelor, este o jignire pentru ele dar nu sunteti oameni daca nu aveti idei proprii ci unele impuse de alte persoane, adica niste marionete idioate, de unde stiti voi ce intentii are un om cu acea fata? poate nu e tigan si e turc, tot la produs ajunge nu? da poate e roman si norocul la facut mai brunet la pigment..tot la produs ajunge nu?

| SSS a răspuns (pentru Vld_George_1996):

Sincer sa-ti spun eu am cunoscut fete de etnie de treaba dar totusi uite n-am fost atrase absolut deloc de ele, parandu-mi gretoase doar prin faptul ca sunt de etnie, greu de inteles de cineva care pur si simplu arunca vorbe in vant gen "suntem in secolul 21, nu se fac diferente rasiale". Cum ziceam, accept rromii, desi acceptarea mea n-are relevanta, dar omul cu caracterul jegos, nu.

| Vld_George_1996 a răspuns (pentru SSS):

Inseamna ca esti traumatizat, te cred in stare sa renunti la orice persoana din viata ta daca afli ca e de etnie..amice. mergi la doctor. ai o problema.in fine, este un loc si pentru nazisti pe fundul ceaunului cu smoala

| cristi202 a răspuns (pentru SSS):

Vedea-te-as indragostit de o fatuca aparent perfect normala, dar care mai apoi sa iti marturiseasca ca e tigancusa sau evreica! happy Ce ai face?

| Crazyboy96 a răspuns:

Schimba-l...

| UnNumeAmNevoie a răspuns:

Cine sa iubeasca tiganii in afara de tigancele big grin?(Fara suparare, am raspuns pentru ss. Nu pentru Sebastian1995)