| TheSthilxD a întrebat:

Am o problema foarte mare. Am o prietena de etnie romă si avem o relație de 4 luni, pot spune ca in secret. Si părinții ei nici nu vor sa audă ca are un prieten. Ei vor ca fata lor sa nu aiba legatura cu nici un băiat. Cum as putea face sa le spun si sa accepte? Sau ce as putea sa fac sa fiu cu ea impreuna si parintii ei sa fie de acord? O iubesc enorm nu o pot lasa sau uita. Va rog un sfat util.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate vor so vanda pe bani asa e afacerea la maronii aia

Bula
| Bula a răspuns:

Familiile de etnie roma traditionaliste au reguli foarte ferme in privinta fetelor, care urmeaza sa fie maritate.
Din acest motiv, pana ce nu se face cadru sigur de a le marita, le feresc de aventuri cu baietii de ocazie, fiindca face rau reputatiei fetei - mai ales cand va dori sa se marite intr-adevar.
Ca urmare, tu va trebui sa satisfaci unele cerinte ferme:
- sa fii major,
- sa ai o stare materiala buna pentru a intretine viitoarea familie
- sa ai o personalitate si comportament acceptat de familia fetei
- ea sa fie suficient de mare, cu studiile dorite terminate
Daca sunt satisfacute cerintele de mai sus, atunci poti cere permisiunea parintilor fetei pentru a vorbi cu fata lor, iar daca aveti intentii serioase, atunci puteti trece la logodna si casatorie.

Te atentionez insa: daca vi se va da voie sa umblati impreuna, sa va logoditi, atunci vei fi "vanat" tot timpul, ti se va cauta nod in papura si greseli chiar minuscule, de catre toata familia (si nu numai).

| darrio2007 a răspuns:

Nu e vorba ca nu vor ca ea sa aiba un prieten. In etnia roma sunt niste reguli stricte care trebuiesc respectate. Sunt rare cazurile ca o fata de etnie roma sa aiba un prieten sau iubit român.

| romeo78 a răspuns:

Singurul sfat util este să vă despărțiți, altfel veți suferi amândoi, mai ales ea! Nu ai auzit că fetele de etnie romanes sunt toate arvunite de la nașterea lor? Chiar crezi că veți fi împreună?
Trezește-te la realitate și pune punct relației voastre!

| Justme79 a răspuns (pentru romeo78):

Daca te-a deranjat ca am gasit raspunsul tau nefolositor imi pare rau dar asta este opinia mea si nu ai ce face laughing sunt enn fete de etnie rroma in relatii sau chiar casatorite cu romanii si nu au fost deloc arvunite sunt etnii intre etnii nu totii fac asa ceva

| romeo78 a răspuns (pentru Justme79):

Cât la sută din fetele rome? 1-5%?
Deștept răspuns! Dar, de ce nu spui că astfel de situații se întâmplă în cazul celor numiți "țigani albi". Am astfel de persoane prieteni.
Țâcă mai citește!

| Justme79 a răspuns (pentru romeo78):

In primul rand nu a spus că fata este de nu știu ce etnie și doar a spus că este "țigancă" mai pe înțelesul tuturor deci unde vezi tu că el a specificat că ar fi romanes sau mai știu eu ce!

| romeo78 a răspuns (pentru Justme79):

Deșteptule, ce înseamnă pentru tine cuvântul "țigancă"? Nu este etnia romanes sau cunoști altă etnie care poartă cuvântul "țigancă"?
Dar, bat apa în piuă! Ți-am citit rezumatul întrebărilor tale și m-am convins de micimea inteligenței ce o ai!

| Mosotti a răspuns:

Daca e majora si tu ai un statut, plecati la viata voastra si nu mai cont ce zic ai ei, sa se rupa de ei si gata. Sa lucre si ea ceva, si tu, sa fiti independenti.
Daca nu e majora, e dificil, nu or sa accepte ai ei orice ai face.

| Freya1 a răspuns:

Nu prea cred ca poti asta.In general rromi au principiile si obiceiurile lor la care nu ranunta asa ca este foarte greu sa iesi din situația asta fara sa fi batut sau in cel mai bun caz fara sa te casatoresti cu ea maine.
4 luni nu sunt asa mult, renunta până mai poti.

| anonimg a răspuns:

Numai dacă este majoră poate să plece de acasă. Și apoi să le spună rromilor ei (că familie nu se poate numi) ca să se ducă în fundul iadului cu toată cultura lor happy, și că pe ea nu o intereseaza decât libertatea. Și să le mai spună și că va face plângere la poliție dacă vor veni să o caute.
Dar dacă este minoră, este protejată de lege. happy
O să se afle relația voastră mai devreme sau mai târziu.
Rromii oricum nu sunt oameni de caracter decât puțini dintre ei. Românii îi ocolesc pe rromi pentru că sunt violenți, sunt niște fiare după cum vedem la televizor.

| Sofer a răspuns:

Sunteți amândoi majori? Rar se accepta la ei sa aibă fetele relații cu romani.

| minrest a răspuns:

Nu par sa fie romi traditionali, ca sa zici ca e fata logodita sau ca nu accepta un gadji in familie. Cred ca sunt romi moderni, care merg pe munca si invatatura si nu vor ca fata lor sa intre in relatii premature, ci vor ca ea sa invete. Faceti deocamdata o prietenie frumoasa, si patintii, cand vor vedea ca nu retii fata de la invatat, te vor accepta. Nu se pune problema de sex, deocamdata. Sper ca are si ea cel putin 16 ani.

| minrest a răspuns:

Ai dat cam putine date. Are 18 ani? Invata bine? Ce facultate vrea sa faca? Parintii vor trebui sa accepte ca are un prieten, fata e mare, dar vor accepta mai usor daca vad ca nu o retii de la invatatura, ci dimpotriva.

| cristimihailov a răspuns:

Nimic.
Gaaesti alta.

| Alverto a răspuns:

Poate daca le arăți că o meriti
A da și prima data învață să scrii limba română bine, că dacă nici ea, nici tu atunci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine relatia secreta sau te poti duce s-o ceri de sotie, dar nu stiu regulile la ei. Daca e minora, iar tu major e ilegal sa ai o relatie sexuala cu ea. Cati ani ai si ea cati ani are?

| Justme79 a răspuns:

Buna in functie de varsta voastra puteti decide singuri ce vreti sa faceti fara acordul nimanui atata timp cat sunteti hotarati si vreti sa ramaneti impreuna, cunosc caz in care ea avea 16 ani el 20 si baiatul este tot de etnie roma ca si prietena ta! Ea era de ceva timp cu el cu acordul oarecum al parintilor, la un moment dat sau hotarat sa ramana definitiv impreuna si sa se se mute la el acasa mama fetei nu era de acord si a mers la politie sa faca denunt dar nu a reusit absolut nimic pentru ca am inteles ca deja ea poate sa aive dreptul in a decide ce vrea sa faca chiar daca are 16 ani parintii neputand face absolut mai nimic, asa ca si in cazul vostru voii sunteti in masura sa decideti ce vreti sa faceti in continuare!

| romeo78 a răspuns (pentru Justme79):

Ce deștept ești, de compari mere cu pere și mie mi-ai dat nefolositor la răspuns!
Cât la sută cunoști obiceiurile, datinile etnicilor romi? 1%, cred că e prea mult!
Una este ca Un Băiat Romanes să ia O Fată de etnie Română, alta este cazul prezentat aici, când este vorba de o fată romanes și băiat român!
Deschide Google, căci o bibliotecă publică ai văzut doar din exterior și citește mai mult despre etnicii țigani, ce înseamnă țigan, care în într-un anumit an, s-a hotărât să fie numiți Romanes!