| Killu a întrebat:

Buna big grin, Am 12 ani, iar parintii mei sunt certati, divortati chiar, dar inca stam in aceeasi casa, mama ma trateaza de parca as avea 4 ani. Spunand : " Ce? Iar' sa'mi reprosezi tactu?". Daca ii cer sa ma lase la un gratar cu prieteni, sau la o prietena. Spune nu, daca ii zic ca merg la cofetarie ma lasa deoarece are un magazin de haine langa cofetarie. Mereu spune ca ma lasa la anul, si tot nu ma lasa. Imi spune-i sa-i povestesc, sa-i sun totul, nu am ce pentru ca eu nu ies, ma cearta ca stau in casastraight face daca ii cer voie undeva nu ma lasa, ne certam mereu, imi zice sa fac curat si chestii ca ma lasa, dupa ce termin spune tuturor ca sunt o puturoasa, stau nu mai la pc si tot nu ma lasa nicaieristraight face. Ce sa facccc? straight face Funditastraight face Va rog, nu vreau chesti gen : aaaa, ai 12 ani. Merg copile de 9, 1o straight face Pt toti eu sunt " Sechestrata in casa ".straight face si rad de mine, daca ii spun mamei ma cearta si nu intelege, poate chiar da' in mine.crying

7 răspunsuri:
| Smileyouarebeautiful a răspuns:

Stii de ce face asa? S-ar putea sa fie suparata din cauza divortului cu tatal tau.Asa cred eu.Aaa si un sfat: atunci cand ea nu e acasa fa curat in toata casa iar cand vine fa-i o surpriza. Poate atunci se va bucura si te va lasa probabilthinking Daca nu atunci spune-i ca ai si tu nevoie de libertate ca nu ai cum sa stai numai inchisa in casastraight face Daca te plictisesti in casa poti citi ceva, te poti juca cu un animal de companie, te joci pe calculator stai pe fb, mess etc. Funditabatting eyelashes

| olivikkka a răspuns:

Nu trebuie sa fii suparata pe mama, tie acum iti pare ca esti mare insa cind vei avea 15 ani vei intelege ca erai un copil. mama isi face griji pentru tine pentru ca te iubeste si vrea sa te stiein singuranta o sa mai cresti un pic si o sa te saturi sa mergi la cofetarie

| CriSSa537 a răspuns:

Dmne.ma regasesc aproape total..eu am 13 ani, si aimei sunt divortati, stam momentan in aceeasi casa si mama parca a luat-o raznaaa. Urla la mine fara motivstraight face. Faza nasoala e ca nu te lasa afara, pe mine ma lasa..Stai de vorba cu ea si explica-i ca tu nu esti vinovata cu nimic in divortul alor tai(asta daca nu esti vinovata), incearca sa o ajuti pe cat posibil poti.Eu de ex cand ma cert cu mama o las sa vb singura si merg la mine in camera si inchid usahappytot e e cea care vine la mine si ma intreaba unele chestii sau imi vorbeste pe un ton mai calm. Vorbeste cu mama ta, fa-o sa inteleaga ca nu mai esti fetita aia mica de4 ani si ca ai crescut, iti poti purta si singura de grija.Nu mai trebuie ea non-stop sa fie cu ochii si gura pe tine.Succes:*

| Domiinic a răspuns:

Parinti vor sa te protejeze dar uite cum sta treaba daca te lasa prea rau sa faci ce vrei poti sa intrii in tampenii daca te tin din scurt o sa scapi pana la urma stai lin dar stii expresia aia "a scapat ca vaca in lucerna" si atunci nu o sa ai experientza vietii si o sa intrii in belele poate mai mari decat ai putea sa intrii acum(adica cluburi intrii in dif anturaje cu oameni mai mari care poate au mai multa experienta de viata si alte nebunii de genul asta) totul depinde de tine sa nu ajungi o curva sau sa fii prostita de alti si toate chestiile astea si trebuie sa dai dovada ce asa ceva si sa ii explici mamei tale si sa o convingi dovedind ca ai ceva in cap.Ii spui sa te sune pe mobil sa vorbiti sa stie pe unde esti si ce faci dar tot timpul sa raspunzi nu ca iti zic prieteni bua ce te suna mata asa si u sa nu mai raspunzi pentru ca iti pierzi toata increderea si nu o sa faci nimic dar ii explici ca nu trebuie nici sa te streseze adica ii sp ca o sa suni chiar u sa o informezi pe unde esti si nu trebuie sa iti fie nici o rusine.Asta e doar o idee nu stiu cat te va ajuta dar u ar trebui sa stii si sa te gandesti sa gasesti solutia ce mai buna bine nu stiu daca ai maturiatatea necesara de a face asa ceva si e posibil sa "o dai in bara" oricum esti mica.Bafta!

| anonimul325360 a răspuns:

Si eu la fel dar trebuie sa fii independenta sa nu iti pese de ce spune si sa faci ce vrei ca nu poti sa o tii asa
eu daca ma cert cu mama ca ma lasa sau nu plec cu prieteni si punct!

| SmoKez a răspuns:

Eu am 14 si mama ma trateaza la fel. cu toate ca eu sunt altfel decat tine, iar eu mereu ii zic ceva gen : Mai lasa-ma in pace, du-te si te-mpusca si etc. intr-adevar de multe ori comentez la ea, cand aveam varsta ta nu exista o zi sa nu ma cert cu ea, eu acum daca vreau sa ies undeva ii spun : mama ma duc pana in cutare loc, daca e de ceva ma suni si am inchis usa. Totusi ca un sfat prietenesc iti zic totusi sa discuti si sa ii spui ceea ce simti, nu e bine sa faca asa deoarece iti cam ea din copilarie. :-s exact asa facea si cu mine : zi-mi ce ai facut azi? iar eu : aaa? pai ce sa fac am stat in casa si m-am uitat la tv raised eyebrows ar trebui sa ii spui si ei asta, ca daca tot va certati asa intr-o zi s-ar putea, probabil sa nu dai in ea, dar sa spargi ceva, sa dai in ceva si etc. eu am ajuns sa fac treburi din astea si mama cand a observat ce fac mai ceva sa planga... dupa care mi-am revenit si am inceput sa ascult cat de cat de ea. happy

| Killu explică:

P.S : Nu vreau prieten [ iubit ], nu umblu cu cine ma apuca, prieten, colegi, ii cunoaste. Dar daca aude vine siii [ un nume de baiat ], ma ceartastraight face abia ma lasa sa vorbesc cu baietistraight face