| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de 2 ani aproape. Eu implinesc 20 de ani si el are 23. In ultimala luna de cand cu carantina si etc eu merg si stau mai mult la el(3-4zile) dupa care vin acasa stau o saptamana si tot asa. Problema este ca parintii mei ma cearta ft mult ca plec si prietenul meu nu vine sa stam la mine acasa. Eu stau la bloc si el la casa. Iar aici chiar nu avem ce face si mie imi place mai mult sa merg la el. Pana sa am eu carnet de conducere, 8 luni venea mereu la mine si ma lua la el apoi ma aducea acasa si el mergea acasa. Facea ft multe drumuri iar distanta este de vreo 23 km. Tot am discutii cu prietenul meu ca ai mei nu ma lasa sa stau mai mult de o saptamana la el si nu i se pare normal ca vorbim de ceva vreme si daca ne dorim sa ne mutam impreuna (fac facultatea la el in oras) atunci cum o sa facem din moment ce nu pot sta o saptamana la el si spune ca nu are prea multa garantie deoarece eu fac ce zic ei si am o varsta si o relatie si nu putem face naveta mereu sa stau mai mult acasa (unde stau singura nu fac nimic pentru ca ei sunt la lucru, ne vedem doar seara).

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ai voie sa mergi la el in perioada asta. Era greu de rezistat pana trecea virusul? Macar ai avut noroc ca nu te-a amendat politia cu 2000 lei amenda

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asa, iar intrebarea este?
Daca voiai sfaturi, asta e al meu:
Incearca sa duci cu vorba/impaci parintii, mai mergeti o noapte pe la ei, convinge-l si pe el sa le mai faceti pe plac parintilor.
Nu lasa balta parintii, pentru ca nu sunt chiar absurzi, esti copilul lor, iar in plus, in caz ca va merge prost cu prietenul, la ei te vei intoarce (chiar daca e relatie serioasa, trebuie sa iei in calcul asta).

| JicaContra a răspuns:

Muta-te la el!
scapi de parinti si de gura lui
iar parintilor spune-le ca nu poti sa faci naveta, mai ales ca la fiecare deplasare risti 2mii de lei amenda pentru ca NU e o deplasare necesara
oricum asta se termina in 10 zile, dupa aia inapoi la naveta zilnica

| floriana08 a răspuns (pentru JicaContra):

Mereu comenteaza ca el nu vine aici sa stam. Dar dupa cate drumuri o facut inainte sa am eu carnetul. venea dupa mine ma duceam cu el in ora la el si ma aducea acasa dupa el mergea acasa. deci 4 drumuri intr o zi. Si cand dormeam la el ne trezeam la 6 jumate sa ma aduca la scoala. Sunt ultimul an la liceu iar dupa ce gat vreau sa imi fac facultatea la el in oras si sa stam impreuna deoarece parintii lui i au cumparat un apartament sa stam noi doi. El numa sa il renoveze si sa il amenajeje. Ma streseaza ft mult cand sunt acasa si cand plec la el cu mama vorbesc de 2-3 ori pe zi... si mereu ma intreaba cand vin acasa. pana la urma am aproape 20 de ani si nu fac nimic rau ca stau cu un baiat si nu umblu ca altele prin cluburi si beata. si nici asa nu e bine pentru ei si adevarul este ca nici nu prea le place de el. Dar eu ma inteleg foarte bine cu el si o facut multe chestii pentru mine si la cum s-au comportat parintii mei( la chestile ca nu sunt de acord sa tot merg la el etc) el zice ca pe el nu il intereseaza ce zic parintii mei sau ai lui sau oricine pentru ca el isi ia singur decizile si daca vreau sa fiu in continuare cu el ascultam unul de altul pentru ca viitorul noi ni l facem. Cu parintii lui ma inteleg si vorbesc oricice cu ei si sunt minunatii

| JicaContra a răspuns (pentru floriana08):

Inteleg, pai liceul se termina in vara asta, si scapi de parinti, cred ca va si puteti muta deja, in contextul in care la scoala nu mai trebuie sa dai cinestiece!

iar daca tu te intelegi asa de bine cu el, atunci ai parinti idioti, carora decat sa te piarda mai bine sa fi TU nefericita

eu sunt baiat, insa cineva mi-a dat un sfat sincer, care suna asa:
cand e vorba despre tine si interesul tau, cateodata TREBUIE sa fii putin BlTCH! altfel ti se suie toti in cap si nu mai poti trai

| floriana08 a răspuns (pentru JicaContra):

Asa este. Multumesc

| JicaContra a răspuns:

EU EXACT ASTA AM SPUS, "in contextul in care la scoala nu mai trebuie sa dai cinestiece", contextul fiind pandemia si deci nu mai trece pe la scoala decat pentru examene, cu alte cuvinte se poate muta, deja, ca nu mai trebuie sa faca naveta la scoala

ai dat un raspuns total paralel la ce am scris eu
si ma mai iei si cu "naibi"
deci ori nu intelegi limba romana, ori, ce ar fi sa te calmezi si sa te culci pana maine cand iti trec aburii betiei

| mdc98 a răspuns:

Parintii iti spun ce sa faci la 20 ani si iti interzic chestii?
Urat.

| floriana08 a răspuns (pentru mdc98):

Asta le explic si eu...