| Simona145 a întrebat:

Hei TPU, vreau să mă ajutaţi cu o problemă cu... mama. Mereu mă ceartă și zbiară la mine fără motiv. Fac tot ce îmi spune, parcă ar fi un polițist și eu execut. Mă înjură și mă face în câte feluri îi vine în cap. O dată era nervoasă și am întrebat-o dacă trebuie să duc lemne în casă și s-a enervat și pe mine și m-a bătut. Mi-a tras o palmă, m-a luat de păr și m-a trântit pe gresie. A fost oribil și îmi e frică de ea. De atunci nu m-a mai bătut doar mi-a tras palme. Nu știu ce să mai fac. Nu mă lasă nici la bunica, care e o femeie de aur sincer. Merg acolo din ani în paști și atunci stau o zi și acasă. Nu mă lasă nicăieri, am 15 ani și vreau să mai ies pe afară cu prietenii sau cu colegii de clasă. Și nu mă refer la cluburi sau discoteci. Pur și simplu la cofetărie sau să stăm acasă să ne jucăm cărţi sau monopoli sau să povestim. Nu ma lasă efectiv. Deci ţipă fără să fac nimic, dacă ați vedea. Parcă e un monstru. Nu mai pot sincer, plâng mult și urăsc tot ce mi se întâmplă. Tatăl meu e plecat în altă ţară și mai vine o dată pe an acasă și el nu e așa, el e bun și mă înțelege de fiecare dată. Cine vrea povestea amănunţit îmi poate spune în comentarii. Vă rog ajutaţi-mă!

Răspuns Câştigător
| Alex_Alex_1996_biY4 a răspuns:

Eu zic, dupa parerea mea sa vorbesti cu tatal tau sau cu bunica ta
Cel mai bine, pentru ca din cate am inteles nu ai cu cine sa te intelegi
Presupun ca ai incercat sa vorbesti cu mama ta, de ce face toate astea
Dar cel mai bine vorbeste cu tatal tau sau cu bunica ta

Si daca nu merge nici asa...nuj..in cel mai rau caz vorbeste cu cineva cu o autoritate, gen un politist ceva, protectia copilului
Sper ca te am ajutat

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să vorbești cu tatăl tău, spune-i că nu mai poți să trăiești în astfel de condiții.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!