| cooldreams a întrebat:

Daca cineva a invitat doi pasageri in plus in masina noastra (noi suntem trei), cum il pot convinge totusi pe cel care a facut invitatia sa-i roage pe pasageri sa se mute in alta masina fara sa par nesimtita (ceea ce probabil ca si sunt dar imi asum riscul), pentru ca din pacate cel care a facut invitatia chiar nu si-a dat seama ca o sa stam efectiv ca sardinele? Chiar nu vreau sa ranesc sentimentele nimanui (mai ales ca cei doi pasageri sunt extrem de sensibili si nu pot trai unul fara altul si sunt prietenii nostri foarte buni), dar totusi este vorba de un drum de o zi intreaga si chiar imi doresc sa stau comod in masina atata timp (probabil ca si ei isi doresc sigur asta)! Si o sa ne petrecem destul timp in vacanta impreuna fara sa ne tinem de cald in masina. M-am gandit ca ar fi bine sa anunt asta cu o saptamana inainte si nu cand o sa pornim la drum. Multumesc frumos pentru ajutor.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Hmmm... delicata situatia!
Cred ca trebuie sa vorbesti cu persoana care a facut invitatia si sa-i explici situatia, ca pana la urma, el/ea a facut invitatia, tot ea o poate anula.
Ideal este sa va intalniti cu totii si sa vedeti cum va impartiti in toate masinile, ca sa incapeti toti, in asa fel incat sa fiti nu mai mult de 4 persoane in masina, ca sa nu va inghesuiti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aveti 12 ani sau de ce nu puteti vorbi ca niste oameni maturi intre voi?

| Lioana a răspuns:

Ce-ar fi sa-i spui pur si simplu celui care a facut invitatia ca sunteti prea multi in masina si ar fi bine sa va organizati altfel?
Nu stiu ce alte masini merg si cati sunt in acele masini dar ar fi bine sa le faci o propunere.

| Începătorul988 a răspuns:

Simplu. E masina lui face ce vrea. Pentru a fi comod in masina bagi maxim 4oamenii, fara sa fie inghesuiti. Deja la 5 devine foarte incomod. Daca nu iti convine du-te tu in alta masina, respectiv cu autobuzul.

| Raducons a răspuns:

Este greu imi imaginez,eu cred ca as muri sa merg o zi intreaga cu masina plina, si singur mi se face rau, trebuie vorbit serios cu cel cu care mergeti, daca nu gasiti alta solutie mergeti cu un autocar sau cu avionul. Acum depinde si de masina, daca e mica cu 5 locuri te inteleg. Nesimtita nu esti, fiecare se gandeste la binele lui e normal.

| WindDiscovery a răspuns:

Pai... daca ai acceptat deja invitatia e putin mai greu. E bine sa o refuzi din prima.

Asta daca era masina ta. Ca sofer n-ar trebui sa te deranjeze.

Acum depinde foarte mult ce e mai important pentru tine. Sa mergi ceva mai comod in vacanta sau sa stati toti suparati toata vacanta?

Tu ii stii cel mai bine, tu stii cum ar putea reactiona.

Eu zic sa propui, sau sa pari ingrijorata. Intreaba-i nu credeti ca o sa stam inghesuiti tare? Masina e mica, e periculos, e drum lung etc. Vezi ce raspund, poate vin ei cu solutii singuri.