| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să încep prin a spune ca am 21 de ani si sunt la facultate, am un iubit care are 28, lucrează în orașul meu natal si locuiește cu parintii. Ne înțelegem super bine, suntem împreună de un 1, dar ne stim din copilărie, am fost buni prieteni mereu, ne completăm reciproc, iar relația noastră se bazează pe încredere si respect. Cu mama lui mă înteleg foarte bine, este o femeie minunată pe care o respect. El are un job foarte bine plătit, dar a locuit cu părinții pentru a-si aduna bani,iar astfel si-a cumpărat o casă lângă oraș din banii proprii.
Problema e că el fiind singurul copil,mama sa este foarte atașată de el, ei spun ca vor să se mute separat,cu intenția aceasta a luat casa,dar mama sa nu vrea să-l lase să locuiască acolo,dar nici ea nu vrea să se mute,spune să mai aștepte să vadă ce va mai fi, în fiecare dimineață o duce la casă, iar seara merge după ea. Uneori simt ca eu concurez cu ea pentru inima lui, desi nu o face cu intenție.
El spune să o las pe ea să stea în față în mașină pentru că îi place, dar dânsa îmi spune mie să stau.
Mereu îi cere ei sfatul si după mie.
Ieri m-am simtim super prost, el si-a schimbat frizura iar mama sa i-a spus să se tundă că nu-i place deloc, iar eu am zis că e frumos si îi stă bine, iar ea mă contrazicea că nu e adevărat si că ei nu-i place, deci să o asculte. Ei discuta mereu despre planuri de viitor, despre banii adunați de el si ce vrea să facă cu ei, iar eu nu sunt inclusă în discuții,mereu ea vorbește codat despre acest subiect.
Mereu ne spune ce să facem, el nu o asculta întotdeauna, într-o seara m-a dus el acasa si ea îi tot spunea să-l ia si pe soțul ei cu noi, dar noi voiam să stăm singuri, el neaceptând. Nu putem avea intimitate deplină, când vine la mine sunt părinții mei, iar la el sunt părinții lui.Mă deranjează că intra noaptea peste noi în cameră, să vadă cum dormim sau să șteargă pervazul la geam, într-o noapte în timp ce dormeam a intrat si a aranjat măsuța din camera cu lumânări si ciocolata. Nu vreau să par încrezută, dar aceste lucruri mă afectează. Săptămâna trecută trebuia să ne petrecem duminica împreună, dar a invitat-o si pe ea, m-am bucurat când a venit, trebuia să mergem la un local, dar dânsa voia altundeva, iar când am ajuns acolo a mers la baie, iar după a zis că nu-i mai place nimic de acolo si că vrea mergem să mâncam acasă. Când am discuții contradictorii cu iubitul meu, este imparțială, îi spune să nu mă supere, dar si mie îmi spune că fac unele lucruri să-i atrag lui atenția si că nu e okey, dacă-i spun că mă doare stomacul si nu mai pot mânca, spune că mă prefac.
Imi pune ea mâncare în farfurie, iar daca nu mănânc tot mă cearta si imi spune că nu am voie să mă ridic până ce nu termin si că nu-i place de mine că îi nesocotes mâncarea.Ei doi petrec foarte mult timp împreună, iar dacă merg undeva, el o întreabă pe ea dacă e ok să merg si eu. Ea mi-a spus că nu vrea ca el să cadă de fraier deoarece eu sunt la facultate si pot oricând să-mi găsesc pe altcineva. Odata eram tot cu ei, iar mamei sale îi era sete, am oprit la un magazin să-i ia apă, iar eu mi-am luat o sticlă din banii mei, nu sunt materialista, nu accept să-mi fie plătită nota si nici nu iau niciun leu de al el, dar parcă atunci, m-as fi bucurat dacă îmi cumpăra si mie apă, nu doar ei.
Am ieșit cu un prieten din copilărie în oraș(prieten comun) iubitul meu știa,iar mama lui a aflat si a început să mă certe că dau de bănuit cu aceasta iesire,i-am spus că m-a deranjat aluzia ei si m-a făcut nesimțită, a mai spus să-mi fie rușine pentru că mi-am permis să mă văd cu băiatul respeciv, iubitul meu mi-a luat apărarea, iar dânsa i-a spus ca ea e mama lui si trebuie să fie pe primul loc si nu i permite să-i atragă atenția în fața tuturor resturilor (eu) si a tot continuat să mă certe.
Altădată am ieșit cu el afara,iar mie îmi era foarte frig si am mers mai repede acasa,iar mama lui când m-a văzut m-a certat că de ce nu m-am îmbrăcat mai gros si să stau cu el.
Odata eram cu el, iar dânsa era plecată la țară, iar el a întârziat 10 minute când trebuia să meargă dupa ea,aceasta l-a sunat și l-a certat,noi atunci eram în drum spre un magazin si ea s-a enervat pentru ca urma sa mergem fara ea, atunci el a întors si am mers să o luam si pe mama lui, iar când am ajuns acolo nu a mai vrut să-și cumpere nimic si a dus o acasa.
Odata ea l-a certat că înainte să fie cu mine asculta mai mult de ea si i-a spus că il va supraveghia mai mult.
Când i-am spus lui că mă deranjează aceste lucruri a spus că nu stie cum să se mai împartă si pe care sa o aleagă ca eu sunt mai tânără si ar trebui să o înțeleg pe mama lui, atunci i-am spus că m-am săturat si el mi-a zis să-mi caut un orfan care nu are părinți dacă nu-i accept situația.
Stiu că sunt geloasă pe dânsa si nu e okey, e normal să o iubească si respecte, mama e tot mamă, dar parcă as vrea să fiu eu primordială, chiar dacă sună egoist, nu cu părinții te căsătorești.
Nu stiu ce să fac, mi-ar plăcea ca el să stea separat, să putem avea si noi intimitate.

16 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu e deloc ok ceea ce se intampla. E genul ala de baiat care sta agatat de fusta mamei pana la 50 de ani. Trebuie sa faci ceva si pentru tine, nu poti sta in loc pentru el. Nu poti sta dupa el pana o sa vrea sa faca lucruri cu tine si pentru tine. Nu e deloc matur, degeaba are un job bun si si-a strans bani pentru a-si cumpara o casa, daca nu e in stare sa se mute singur sau cu tine si sa o lase in pace pe mama lui, sa isi traiasca si el viata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Baiatul are nevoie de un ultimatum.
La 28 ani ori cu mamica, ori cu viata lui.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mă deranjează că intra noaptea peste noi în cameră.
De ce o lași? Închide ușa cu cheia! Pune yală!
si el mi-a zis să-mi caut un orfan care nu are părinți dacă nu-i accept situația. Așa să faci, e un sfat bun!
Așa cum se prezintă situația, el nu este matur și pregătit pentru a fi căsătorit cu tine. Se cheamă iubire de mamă, chiar mai dur, dar nu mă lasă roboțelul sau adminele.
Am sfaturi de la doi, un preot greco catolic și un pastor baptist. Te muți la casa lui cu el, Din acel moment mama lui, tata lui, au voie să vine la voi doar de sărbători și în vizită anunțată. Dacă vine ne anunțată, închizi ușa în nas.
Dacă nu procedezi așa, atunci soluția este adio și n-am cuvinte.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai mai scris aici aceasta poveste, dar acum ai adaugat si alte detalii.Rupe relatia pur si simplu.Nicio femeie nu are nevoie de un copil si de mama lui obsedata de control. Lucrurile nu se vor schimba niciodata.E posibil ca mama sa se potoleasca putin, dar daca deveniti parinti, sa i se activeze iar obsesia de control si sa nu te lase pe tine sa-ti cresti propriul copil cum doresti.

| Freya1 a răspuns:

Nu vreau sa te contrazic sau ceva, dar nu mai fi asa compatimitoare cu ea.Tu pur și simplu încerci sa ii găsești scuze ei pentru ca se comporta asa si implicit lui.Incerci sa te convingi pe tine ca e ceva normal ce fac ei și ca tu ești paranoica.
Dar îți spun eu după mintea mea și din propria experienta.Realatia unui om cu familia lui de la o anumita varsta trebuie sa se rezume la discuții,întruniri când se poate,ajutor dacă se poate și nu e deranjul prea mare și în schimba sa își vadă de noua familie pe care si-a creat-o.
O data ce ti-ai luat nevasta sau soț trebuie sa fi-ti ambi de acord cu aia sau aialaltă,nu sa primeze mama,tata,fratele, sora ca și ei au viata lor, familia lor și tu nu te culci cu ei în pat, nu ei îți fac copii, nu ei îți vor da apa când nu mai poți, nu ei te șterg la fund.Si mama ta și tactu mor mai devreme sau mai târziu, plus ca ei te-au făcut de drag se presupune nu sa ii dadacesti.Iar frații și surorile au fost făcuți la rândul lor ca să crească și își croiască propria viata la un moment dat, nu sa ai tu pe cine sa crești sau întreții.

Asta e normal în viata și sa ar trebui sa ii spui. Daca nu faci asa, răbda.

| wildthing a răspuns:

Nu se poate asa ceva. Eu zic sa fugi repede din relatia asta...sa-l lasi sa se culce cu ma-sa, daca e mai importanta decat tine. Pune-i melodia Deliei "ia ramai cu maaa-ta, ia ramai cu maaa-ta!" si vezi-ti de drumul tau.
Ps: Sunt totusi de acord cu ma-sa intr-o singura privinta: nu aveai ce sa cauti in oras cu celalalt baiat.winking

| AliGab a răspuns:

Fata draga, o fi el minunat, dar cordonul ombilical nu il are taiat. Asa ca tu ai doua variante: ori ramai cu el si accepti situatia, ori iti cauti unul normal. A-si respecta mama nu inseamna ca trebuie sa ii dea socoteala la orice. Sunt mama de 3 baieti (5 ani, 3 ani si unul in burtica) dar incerc din rasputeri sa ii invat independenta inca de pe acum pe cei nascuti.
Si mama-sa este extrem de toxica bagandu-se in viata copilului ei la varsta aceasta, insa si lui ii este comod asa. Intotdeauna vei fi pusa pe locul 2... ori te obisnuiesti, ori il lasi.

| UserRo10 a răspuns:

Faceti sedinta si da-i ultimatum. Mamaica sau tu. Nu te lasa invadata de ea

| umbrax a răspuns:

Si lui ii convine situatia asta, pentru ca daca era sa nu i placa, o punea de mult pe maicasa la punct, punand o in felul asta pe ea pe locul 2 si pe tine pe primul loc... In primul an in maxim 2 intotdeauna e totul lapte si miere, dar ai sa vezi dupa aceea ca o sa ajunga sa ti scoata ochii, doar pentru ca asa ii dicteaza maicasa. Si deja a inceput sa ti scoata in anumite privinte... Asa ca ori vb cu el serios despre toata treaba asta și o pună la punct, ori alta alternativa chiar daca ti a mai spus o si alții in comentarii ar fi sa nu mai fii impreuna cu un om care ii place sa stea sub fusta mamei si se complace asa, iar tu vei avea mult de tras de pe urma aceasta iar el nu o sa ridice nici un deget

| AmandinaDragan a răspuns:

Casatoriti-va si mutati-va in casa pe care o veti cumpara cu rate!

| Gabrielaalina78 a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Avem bani pentru a ne cumpăra o casă fără rate, stați liniștita

| Lizuca1234 a răspuns:

Baiatul e inca sub fusta mamei si va ramane mult timp asa. Iar tu sa nu faci greseala sa stai pe banii lui, niciodata. Probabil de aceea nu te plac ai lui, poate ca tu nu ai un venit si considera ca ii papi banutii baiatului.
Nu se face asta, in caz ca e asa, pune mana la treaba, gaseste job si fi independenta! Daca el e asa cu mamica si asculta de ea mereu, asa va ramane! Din pacate pentru tine!

| Gabrielaalina78 a răspuns (pentru Lizuca1234):

Eu nu iau niciun ban de la el, nici măcar consumația în oraș nu o plătește. Lucrez part-time si mă ajută părinții mei.

| anonim3247 a răspuns (pentru Gabrielaalina78):

Caută altul că el depinde de familia lui

| Lizuca1234 a răspuns (pentru Gabrielaalina78):

Ok, atunci reevalueaza situatia si ia o decizie. cu o soacra dificila va fi foarte greu, mai ales daca baiatul e lesinat dupa ea.

| tunoi88 a răspuns:

Nu vreau sa fiu rau, dar stii cum zice Danuta happy FATALAU.
Nu e barbat, daca si la 28 de ani iti face mama program, ii cer sfaturi mamei, e clar, nu ai ce face cu el.
Eu zic ca il lasi cu mama lui, nu se va schimba niciodata. Locul 1 e asigura. Te rog sa nu te superi, dar asta e realitate, pe care tu refuzi sa o vezi!