| robotinraul a întrebat:

Daca mama mea are grupa sanguina 0 si tata A2...atuncia eu?happy

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ori ai,, 0,, ori,, A2,,

Răspuns utilizator avertizat
| No0oName a răspuns:

In general ar trebui sa ai grupa tatalui adica A2 eu asa sunt ce grupa are tata am si eu acum depinde de fiecare om

| dannyel86 a răspuns:

Din cate stiu (nu sunt nici eu lamurit), in cazul tau ar trebui si ai ori 0, ori A2. Exista situatii cand unele persoane preiau grupa sangvina chiar de la bunici, astfel ca s-ar putea sa ai inclusiv AB. In familia mea exista un astfel de caz, desi nu sunt lamurit daca e o eroare la mijloc sau, cumva, am luat grupa bunicilor (mama are A2 - sora mea la fel, tata are 0, iar eu am B3 - cum s-ar explica?) Cel mai bun mod de a afla grupa sangvina e sa donezi sange (daca indeplinesti conditiile). Faci 2 lucruri utile cu un singur efort (plus ca e si gratuit, si poate obtii si tichete de masa - nu stiu daca se mai acorda si acum pentru donatii sange).

| alessia5158 a răspuns (pentru dannyel86):

Daca mama are grupa A iar tatal grupa 0, tu nu poti avea grupa B pentru ca grupele sanguine se mostenesc dupa anumite legitati cu importanta practica ( de ex: stabilirea posibilei paternitati).Ori nu esti copilul tatalui ori nu-ti cunosti cu precizie grupa sanguina.

| dannyel86 a răspuns (pentru alessia5158):

Salut. Multumesc pentru raspuns. La mine grupa sanvina e sigura - la tata nu se stie precis (am donat sange de doua ori si s-a confirmat). Tata are B sau AB, dar in nici intr-un caz 0, asa cum sustine. Asta se poate afla numai prin analiza de sange.

| diwa a răspuns:

A2 sau 0, poate fi oricare din ele. Nu poti sti cu siguranta pana nu-ti faci analiza de sange pentru determinarea grupei sanguine

| Paull18 a răspuns:

B.