| 31ea a întrebat:

Buna daca pleci din tara si ai locuinta inchisa mai trebuie sa platesti ceva? cum ar fi gunoi administrator femeie de servici etc. multumesc

Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Am fost administrator bloc 5 ani de zile si din Hotararea 400 iti pot spune urmatoarele:daca in cadrul asociatiei din care faci parte nu s-a votat nici o lege interna atunci faci o cerere comitetului privind scutirea de la cheltuieli pe perioada cat esti plecata. Te poate scuti de la consumul de gaze daca nu esti separata, de la gunoi, lift, dar trebuie sa platesti femeia de servici pentru o persoana pentru ca se considera ca aceasta face curat pe suprafata comuna (casa scarii) si administrator pentru ca se considera ca iti face calculul chiar daca tu esti sau nu in apart(oricum acesta se plateste pe apart si nu pe nr de pers) Cam asta ar fi!

3 răspunsuri:
| canarita a răspuns:

Nu ca nu consumi nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa o cerere de scadere la seful scarii si sa o duca la asociatie.pentru perioada cat lipsesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ești scutit de cheltuielile în care intră consumul intern din apartament: apă rece, apă caldă.
Cât privește cheltuielile comune: femeia de serviciu, lumina de pe scară, gunoiul, căldura, cheltuieli gospodărești plătești pe numărul de persoane care domiciliază în apartament.
Vei face cerere atât la gaze și la lumină pentru închiderea temporară a lor.
Pa, pa.