| Generalgrevious a întrebat:

Buna! De o luna ma tot rog de fratele meu din Anglia sa imi trimita laptop nou, dar el tot zice ca imi trimite ba peste o saptamana sau peste o luna si inca n-am vazut laptop-ul nou primit, eu cred ca baga vrajeala sa ma linisteasca dar eu nu mai am rabdare.

Laptop-ul meu e stricat si nu mai poate fi reparat ca e prea vechi, voi ce ati daca ati fi in situatia mea?

40 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ti-l cumperi tu, sau dacă ești minor sa ti-l ia ai tai.
Știu ca o sa bagi iar faza aia ca fratele tău are bani și e nu știu cine, dar asta nu îl obliga sa te întrețină pe tine.

| Catrice a răspuns:

Sărăcuțul frate...și telefon și laptop

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu tu ti-ai sabotat(udat intentionat )laptotul ca sa primesti unul nou? crezi ca avem memoriea scurta?
eu (daca as avea 16 ani )as stange bani din alocatie, a cauta munci sezoniere ca sa strang macar o parte din bani
macar asa vei aprecia lucrurile pe care le detii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Și unde să se ducă să lucreze el fiind încă la liceu? La McDonald's? Sau la marfă cu toți care au opt clase: mușchiul mare, creierul mic?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

La cules de legume/fructe pe timp de vara ca e sezonul.Si asta pana incepe scoala.
Copii de varsta lui care locuiesc la tara muncesc din greu.
Sau crezi ca e mai o k sa ii trimite fratele si sa il strice si pe ala?

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca se duce la McDonalds care ar fi problema? Ii cad ouale?
De pomana stie sa ceara de la altii care muncesc, dar sa puna osu' la treaba sa vada cum se castiga banii, mai putin se pare.

Si din nou: laptopul pe care il avea l-a stricat INTENTIONAT ca sa primeasca altul, ca pe ala nu mergeau jocurile bine. Sa fiu eu frate-su si sa aflu asta, numai in suturi in kwr l-as tine. Si mai are si nesimtirea sa spuna ca frate-su doar la el se gandeste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VoidEternal):

Mă refer că e nașpa la Mc. Depinde și de colegii pe care-i ai.

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e nașpa la MC. E nașpa oriunde la primul job, dar ce pretentii poți avea cu 0 experiență? Asta e realitatea, prin asta am trecut cu toții sau 99.99%.

Vrei un lucru? Faci ce trebuie ca sa îl obții sau aștepți cu mana întinsă ca un invalid mila altora. Cu scuze pentru invalizi că și ei muncesc saracii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu văd de ce toată lumea se agită. Cel mai bine ar fi fost să fie ignorat. Oricum, dacă îi spuneți povești de viață tot n-o să înțeleagă.

| gabicoo a răspuns:

Ai impresia că banii cresc în copaci și așteaptă să fie culeși?

| VoidEternal a răspuns:

Daca as fi fost in situatia ta, in primul rand nu mi-as fi bagat laptopul in apa ca sa se strice si ca sa primesc pomana altul.

Asa cum ti-am mai zis, meriti un sut in fund, nu un laptop nou.

| VoidEternal a răspuns:

Șezi mumos Bubico.

| Sophieka a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai sa iti cumpere un laptop in rate, si din alocatia ta lunara, 100-150 lei vei da pe rata laptop-ului si deceilalti bani care iti raman, iti mai cumperi una alta.

| StoicAnalysis a răspuns:

Dai bani pe el, sau a zis el ca ti-l da moca?

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns (pentru Generalgrevious):

Atunci eu zic sa astepti daca tot ti-a promis si intre timp, sa te ocupi cu altceva pana poate sa ti-l trimita. Ai rabdare si vorbeste cu el mai des si despre altceva, de exemplu ce mai face, ce munceste, cum se simte, cum e acolo, etc. Daca el vede ca iti pasa de el si te comporti cum ar trebui sa se comporte un frate, poate o sa faca tot posibilul si o sa ti-l trimita mai repede.winking

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns (pentru Generalgrevious):

Nu ai de unde sa stii sigur. De asta trebuie sa vorbesti mai des cu el ca fratii.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu asculta rautaciosii din comentarii. Doar vorbeste cu fratele tau si ai rabdare. Poate are probleme cu banii, cine stie...

| DeMicUnCălător a răspuns:

N-aș cere. Asta aș face!
Doar cerșetorii, Cer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu încerca să te angajezi, mai trage de fratele tău. Îți spun din experiență, o să dai de toți maimuțoii la interviuri.

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești și tu printre ei? Mă refer la cei de la interviuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru gabicoo):

La interviuri intotdeauna sunt maimutoi de ambele parti ale baricadei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că te duce cu vorba, părerea mea. Mai bine sa muncești pentru ceva decât să ceri sau să-l primești moca.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Mieste greu sa ma pun în situația ta. Căci eu nu am așteptări de la nimeni și nu am așteptări să-mi pice din cer ceva fără ca eu sa depun un efort și să-mi câștig singur prin munca mea cinstită totul să-mi cumpăr tot ce vreau eu prin munca mea cinstită fără ajutorul nimănui și sa am așteptări ca cineva să-mi ia mie Doamne ferește ceva mai bine mor decât sa am așteptări de la cineva. tu vrei ca fratele tău să-ți cumpere un laptop pe care în România multe famili șiar plătiți chiaria pe o luna înainte cu bani aceia și ar avea și de o piață cu de toate în casă nu-mi pot închipui egoismul tău cât de departe poate ajunge și cât de plin de tine poți fi când el muncește pe rupte și tu ai așteptarea ca el din munca lui cinstită să-ți cumpere ție un laptop enorm de scump și fără vreun rost căci nu cred sub nicio forma ca tu ai putea face ceva bun cu acel laptop decta săte Joci cu orele pe el altceva sigur nu ai face cu el nu ma aștept sa înveți o limbă străini sau ceva bun și frumos sa faci cu el tu ești plin de tine și de ego-ul tău și așteptările tale egoiste și mizerabile nu meriți nimic de la el căci el muncește pentru bani ăia și numai el și doar el știe prin ce trece și prin câte trece sa câștige bani ăia. Lai sunat vreodată să-l întrebi în afară de ce-mi cumperi ce mai faci frate? Ești bine? Azi am mâncat? Mieste dor de tine pot sate vad? Cum te mai simți? Cu ce te pot ajuta? Chiar de el știe ca nu-l poți ajuta cu nimic căci ești un copil egoist și plin de tine el va aprecia faptul ca tul întrebări toate astea încetează să-ți șantajezi fratele și să-l vezi ca pe o oportunitatea ce-ți poate împlini ție poftele egoiste și așteptările tale pline de tine iubești fratele cu Adevărat respectați fratele cu Adevărat nu-l vedea ca pe un bancomat și ca un frate câți este frate nu în străini.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Ești nesimțit.

Răspuns utilizator avertizat
| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Generalgrevious):

Păi ce ai vrea să-ți spun? tu nu vezi? ce fel te comporți și tratezi oamenii? Ne spui să-ți mănâncă să-ți o sugem tu crezi ca noi toți așa am crescut sau același educație am văzut și am învățat? Ce te aștepteai de la mine? Să-ți fac la fel ce miai făcut și tu mie? Nu ai sa vezi așa ceva de la mine cât o sa trăiești tu și eu pe lumea asta. Eu nu sunt un om pe care să-ți port ură și să-ți fac eu. Eu nu sunt un om pe care să aplic agresivitate unui om pentru nimic un lumea asta ori care ar fi suma și răul făcut mie las capul jos și îmi iau lecția atâta. Eu nu sunt un om sa port dușmanie și chin nu ai sa vezi un viața ta asa ceva de la mine. Eu sunt un simplu muritor un simplu om un simplu muncitor am o conștință și cu conștința mea pot face diferența între bine și rău între lăcomie și abuz între invidie și ura știu foarte bine aceste lucruri și le cunosc pe fața și chipul omului se văd și în ochi omului se văd toate astea nu-ți ia mult căci viața te învață cei bine și ce rău da dacă alegi sa faci rău și să-ți bați joc de viața altor oamenii ca să-ți ating scopurile și visele pe urma și munca lor astea nu-s trecute cu vedere atâta pot spune căci cine este sus și nu Doarme Niciodată sa nu ai impresia și nici cel mai mic gând ca dacă faci rău nu va ști nimeni într-adevăr nu va știa persoana pe care ai mințito țiai bătut joc de ia și l-ai văndut pe nimic l-ai bat jocorit să-ți ating tu visele și să-ți saturi lacomoia și orgoliul flămând de atenție crede-mă ca cu el nu-i de glumit și nici de altele de asta spun de asta îți explic îți dau minte și îți scriu pe românește cât pot eu de bine cât pot eu pe înțelesul tău și înțelesul tuturor cu el nu-i de glumit fiecare dintre noi faptele noastre bune și rele aicia le vom întimpinat le vor trăi le vom întâlnit mai devreme sau mai târziu răul nostru bine nostru făcut altor oamenii în cale ne va ieși și nu știu câți dintre noi își va putea suporta păcatele și le va putea suporta căci uni dintre noi au renunță la omeniie în schimbul banilor atenției lăcomie a risipei ne dam în cap unul altuia abia așteptăm săi meargă rău cuiva să-l spurcăm cu vorbe și gesturi murdare abia așteptăm să-l arătăm cu degetul să-l judecăm fără ca noi săne vedem propille noastre fapte fără ca noi săne vedem propile noastre greșeli.

Răspuns utilizator avertizat
| nevermind1234 a răspuns:

E fratele tău, nu mama sau tata. Nu are nici o obligație față de tine. Dacă ti-a promis, îți va trimite. Dar gândește-te că poate are si el probleme financiare sau de alt fel. Faptul ca e in Anglia sau orice altă țară nu înseamnă ca învârte banii cu lopata. Ai putina răbdare, vorbește frumos cu el, fii mai empatic, întreabă-l cum îi este. Când vei fi nevoit sa muncești, sa te întreții din ceea ce câștigi, ai să-ți dai si tu seama cât poate fi de complicat uneori.

| MrNuggets a răspuns:

Ti ai stricat intentionat laptop ul, nu meriti nimic

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Sau ai vrea să se ducă la șters babe la fund?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Clic pe likul dat de mine! si vezi daca il merita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

N-ați trimis niciun link.

| relian a răspuns (pentru Generalgrevious):

Tu l-ai stricat, pentru ca ai pus si o intrebare pe aici, cum sa faci sa strici laptopul fara sa stie fratetu, ca sa iti trimita altul nou laughing deci pana la urma l-ai stricat, acu ai ramas fara nimic.
Lasa ca e bun si asa rau, e mai bine fara laptop, nu ai nevoie, pune mina pe carte si invata, lasa internetu si computerele, nu-s de tine laughing

| hipotronic a răspuns:

Salut. Am fost și eu în situația asta doar că era vorba de un telefon așa că i-am spus fratelui meu că m-a dus cu vorba și că nu e normal să promită ceva dacă nu știe sigur că se poate ține de cuvânt.

Iar în final am sfârșit prin a-l împrumuta eu cu niște bani apoi la scurt timp mi-am cumpărat eu un telefon nou care era ceva mai bun decât al lui.

Succes bro