| anonim_4396 a întrebat:

Buna din nou! Deci m-am hotarat: vreau sa plec cu Wizard.Am stat mult si m-am gandit si..."ma risc". Numai ca sunt 2 mici/mari probleme.Nu stiu cum sa le spun alor mei ca vreau sa plec.Am cazut de acord cu Wizard ca trebuie sa plecam ca sa ne fie bine si ca relatia noastra sa reziste plus ca aici nu-mi pot face nici un viitor (si asa e, asta e un oras de 2 lei).Ai mei aveau alte planuri cu mine (foarte diferite de ce vreau eu ) si stiu ca nu vor sa plec,dar sunt sigura ca asa mi-ar fi cel mai bine.A doua problema e ca mama stie de Wizard,i-am povestit niste chestii dar crede ca nu e nimic serios si mi-a zis sa nu ma gandesc la maritis. Tata nu stiu daca stie (adica daca i-a spus ea, ca eu pana acum n-am avut "tupeul" asta).Si eu exact la maritis ma gandeschappy
In fine...am discutat mult cu Wizard pe toate temele posibile si imposibile,am ajuns la niste concluzii, dar trebuie sa pun "planul" in aplicare.Aici e partea foarte grea si meticuloasa,dar sunt hotarata s-o fac cu orice pret,adica suntem amandoi hotarati sa "luptam" pentru relatia noasta.
Ma stresez mult cu chestiile astea,pentru ca nici parintii mei nu sunt open-minded (dimpotriva) si nu stiu cum sa-i "iau". Plus ca intre ei acum sunt niste probleme si n-as vrea sa-i las singuri, dar...trebuie sa-mi fac si eu viata mea. Vreau sa il cunoasca "oficial" pe Wizard,sa lase prejudecatile la o parte si sa vada ce om minunat e si cat ma face de fericita si sa accepte asta.Dar ar fi prea frumos,de aceea ma pregatesc de "razboi".
Oricum ar fi, de plecat tot o sa plec.Fie ca ei inteleg sau nu,pana la urma or sa se obisnuiasca si or sa vada cat de fericita sunt cu el.
Acum,dupa ce ati citit "romanul" asta (sper),as vrea sa-mi spuneti parerile voastre,poate sfaturi... orice.
Tin sa mentionez ca eu am 18, iar Wizard e cu 20 de ani mai mare ca mine (si nu,nu e multimilionar).
P.S.: Cei care vor fundita, sa ocoleasca intrebarea asta.

9 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Hmmmmmm, este foarte dificil sa-ti dea oricine un sfat bun, pentru ca nimeni nu cunoaste exact situatia ta si daca ar cunoaste fiecare altfel ar percepe.
In schimb de ceea ce poti fi sigura este ca tu esti inca la inceput de drum si nu cunosti inca viata, si ca parintii tai te iubesc si iti vor doar binele.
Discuta cu ei - daca ai curaj sa pleci, sa ai curaj si sa spui ce ai de gand ca sa ai timp inca de a vedea si de a reflecta asupra consecintelor in caz ca pleci sau ca ramai.
Iti doresc mult mult NOROC!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Serveste-ti parintii cu weed brownies, inainte sa-l cunoasca oficial pe Wizard.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca tu esti pe weed cand dai raspunsuri d-astea "inteligente"?laughing

| Axz_axn_1978 a răspuns:

La varsta voastra tot ce zboara se mananca,viata este roz si noaptea plina de soaretongue
Dar, gandeste-te ca vei ajunge intr-o lume in care nu vei cunoaste pe nimeni sau ma rog doar pe cel cu care vei pleca.
Raspunde-ti tu la urmatoarele intrebari:
-sti limba coerent astfel incat daca ramai fara el te vei descurca?
-poti munci intr=o lume pe care nu o cunosti? Ce munca ai putea face ca sa te intreti?
-parintii lui te accepta?
-iti poti asigura traiul fara a depinde de ai lui?
-Esti sigura ca dupa ce vei iesi din tara intr-adevar vei trai alaturi de el si nu se ocupa cu plasare de "carne vie"?
-Vei ateriza intr-o lume necunoscuta departe de parintii tai care probabil iti vor duce dorul, esti capabila sa te intreti sa gasesti o locuinta?
Este o decizie grea dar poate vei fi fericita si nu uita ca vei depinde numai de el acolo fara sa ai nici un sprijin sau o vorba de alinare de la mama ta.
Bafta multa, o sa ai nevoie.
Nu te supara pe mine dar asta este realitatea, raspunde-ti tu la intrebari cu sinceritate si iti vei da seama ca nu iti va fi usor, dar esti tanara si toate vor trece usor.

| anonim_4396 explică (pentru Axz_axn_1978):

1.Limba o invat, el deja o stie asa ca nu-i o problema prea mare.
2.Da,pot munci si eu cum pot multi altii.Nu ma deranjeaza sa plec de jos.
3.Aici e mai complicat, dar oricum...nu prea conteaza aspectul asta.
4.Nici nu ne-am gandit la varianta asta.
5.Da,sunt foarte sigura.
6.Asta o vom face impreuna.Il cunosc foarte bine, am incredere in el si stiu ca ne vom sustine reciproc.
Nu vreau sa rup orice legatura cu ai mei, vreau doar sa inteleaga.De fapt, nici sa ma inteleaga... daca vor vedea cat de fericita sunt, vor accepta decizia mea.
Nu m-am suparat.Stiu ca nu va fi usor, ba dimpotriva, dar cum am zis sunt pregatita sa "lupt" si pana la urma vom reusi ce ne-am propus.

| Axz_axn_1978 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am uitat un detaliu, in ce tara pleci?

| anonim_4396 explică (pentru Axz_axn_1978):

Cehia.

| denymar a răspuns:

Uite,sigur va trebuii sa le spui si parintilor tai de acest lucru, asa ca spune-le sincer ce simti pentru el. Daca nu merge prima data, insista! Atunci isi vor da seama ca chiar il iubesti.Si despre adusul la cunostinta de Wizard, stai linistita! il vor iubii!