| BarbuElena a întrebat:

Buna, am nevoie de ajutorul vostru. Vreau sa fug la prietenul meu de 21 ani iar eu am 15. Credeti ca i-ar face politia ceva daca plec de buna voie?
Relatia noasta este de 1 an si 5 luni

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are atributii in asemenea cazuri, decat dupa ce parintii ar obtine o hotarare judecatoreasca de reintoarcere la domiciliul lor si tu nu vei vrea sa te reintorci sau prietenul ori alta persoana s-ar opune si executorul judecatoresc ar solicita asistenta politiei pentru a pune hotararea in executare.
In orice caz te sfatuiesc sa te gandesti bine inainte de a face acest pas, am auzit destule cazuri cand fete minore au avut necazuri dupa asemenea conduite.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ți ai distruge copilăria?

| Andreeush a răspuns:

Da. Pentru că tu esti minoră.
Chiar dacă tu vrei să te duci de bună voie, părinții tăi or să meargă la poliție să declare dispariția ta de acasă.
Atâta timp cât tu ești minoră ești in grijă părinților tăi, ei sunt răspunzători de siguranța ta.
Deci prietenul tău va avea probleme cu poliția din cauza asta.
De ce vrei să îți strici viitorul?
Nu te obligă nimeni să renunți la relația pe care o ai, dar nu fă prostia să fugi de acasă.
Rămâi cu familia ta, termină liceul și continua relația ca până acum.
Mai tarziu s-ar putea să regreți dacă fugi de acasă.
Dacă părinții tăi nu sunt de acord cu relația voastră încearcă să vorbești cu ei despre ceea ce simți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca parintii tai nu ar depune plangere la politie, nu ti s-ar intampla nimic.
In schimb daca depun, atunci e cam nasoala treaba, eventual sa dovedesti ca parintii tai se comporta urat cu tine/traiesti in conditii mizerabile/te abuzeaza etc. In orice caz depinde de mai multi factori subiectivi (cum reusesti sa convingi pe politisti etc)
Cel mai bine, e ca tu si prietenu sa vorbiti deschis cu parintii tai, Baiatul sa dovedeasca ca poate avea grija de tine, are venit/situatie financiara OK. Si de ce sa fugi definitiv? Nu e mai bine sa stai la el cat vrei, si dai pe acasa cand ai tu chef?