| anonim_4396 a întrebat:

Buna din nou TPU, deci ca sa incep, fratele meu care are 8 ani e EXTREM de sensibil, plange din orice si plange rau de tot, adica se intinde pe podea si plange rau, ca sa va dau un exemplu era odata afara cu alti copii de varsta lui si se juca cu ei un joc de ala cu pioni si zaruri la care a pierdut si a inceput sa planga rau de tot, atat de rau incat era sa chemam ambulanta pentru ca nu se mai oprea... ideea e ca mi se rupe sufletul cand il vad asa. Nu stiu ce sa fac pentru ca parintii nostri ziua sunt plecati cam toata ziua la serviciu iar eu trebuie sa am grija de el... l-am luat de multe ori si l-am imbratisat si l-am pupat ca sa se linisteasca dar dupa tot incepe sa planga, nu am mai vazut un copil asa sensibil in viata mea si nu stiu ce sa fac pentru ca plange din orice, va rog dati-mi sfaturi, DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cred că e sensibil, orgolios și are multă nevoie de atenție. E măricel, e la vârsta la care începe să înțeleagă ce vorbești cu el, încearcă să aveți niste discuții mai lungi. Află care îi sunt fricile și spune-i lucruri care să-i construiască încredere în sine. Trebuie să-i explici că uneori trebuie sa se conțină, că e normal să mai și piardă, e normal să aibă emoții și să planga, dar nu sa se tăvălească pe jos etc. Dacă îl pupi și îl iei in brațe mereu o să se obișnuiască așa. O să știe că dacă plânge puțin primește atenția de care are nevoie, așa că nu exagera cu asta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar asta nu-i sensibilitate ci rasfat si obraznicie. Chiar nu ai de ce sa ti se rupa sufletul, fiindca fratiorul cel mic va joaca pe toti pe degete, vazand ca ii merge sa se tavaleasca pe jos, ca sa obtina tot ce-si doreste.
Daca parintii tai nu iau atitudine acum, sa-l educe si sa-l puna la punct, veti avea probleme foarte mari cu el.
Greseala fatala este sa-l iei in brate si sa-l pupi, cand se tavaleste pe jos, ca sa obtina ce vrea!
Asa ceva nu se face niciodata! Sa nu i se dea atentie cand face asemenea obraznicii si sa i se explice ca nu are voie sa obtina tot ce vrea el, doar fiindca se tavaleste pe jos.

| anonimg a răspuns:

Ar trebui apelat un psiholog. Exemplu: https://psiholog-pentru-copii.ro/servicii/
Era și o emisiune tv/YouTube cu o femeie psiholog -dar nu știu cum se numește.
Eu cred că problema fratelui tău este datorata chiar din pricina lipsei părinților prea mult de lângă el.

| Ely1234567 a răspuns:

Vorbește cu părinții tăi despre asta o sa știe ei ce este de făcut...

| wowmentol2 a răspuns:

Nu cred ca ai ce sa ii faci. pur si simplu e un copil si mai ales o persoana/un om ..sensibil si emotiv..si pune orice la suflet si probabil asa va fi si cand va fi mare