| Pisi07 a întrebat:

Dupa cum stiti incepe scoala si as vrea sa stiu cum e in clasa a 5?
Ce materi noi sunt? Cum e sa ai alti profesori la fiecare materie? Dau fundita celui mai bun si explicit raspuns

Răspuns Câştigător
| misteryous a răspuns:

Salut! In clasa a5a nu e prea greu.Sa ai profesori la fiecare materie e bine...e mai bine decat cu invatatoare deoarece invatatoare uneori pe noi ne mai tinea si in pauze(nu stiu daca si pe voi va tinea)dar profesorii nu te tin in pauze.Materiile noi sunt:tehnologia(inveti despre constructia blocurilor,a caselor,despre mancaruri etc.),biologie in loc de cunoasterea mediului, dirigentie, si eu am facut ca optional istoria artei.
Sper ca te-am ajutat

12 răspunsuri:
| Hikari a răspuns:

Hey!happy
Pai in clasa a 5a e tare fain prima data.
Ai profesori la fiecare materie ceea ce e tare. Nu le mai ai pe invatatoare pe cap si ai mai multa libertate dar si mai multa responsabilitate. E foarte frumos si distracitv!
Sper ca raspunsul meu te-a ajutat!happy
Succes!

| Fashion a răspuns:

Buna! Si eu eram in situatia ta cand trebuia sa trec in clasa a 5-a.Eram curioasa imi puneam tot felul de intrebari, dar nimeni nu mi-a raspuns asa ca am aflat singura.Deci, hai sa-ti spun tot ce vrei sa stii:
-Pai sunt cam aceleasi materii doar ca acum mai apar doar cateva care nu-s multe si grele.O materie noua e Educatia tehnologica care e mai mult o materie de cultura generala despre familie, societate etc.O alta materie este franceza. Eu una ador franceza :X. Tin minte ca dupa prima ora de franceza am venit acasa si i-am zis mamei ca nu-mi place deloc franceza laughing, dar apoi am devenit buna la aceasta materie(fara sa fac mari eforturi) si toate au venit de la sine... Si cam acestea sunt materiile. Mai este o materie optionala pe care o vor alege parintii impreuna cu dirigintele/diriginta, iar faza cu mai multi profesori nu e chiar complicata pentru ca te vei obisnui cu ei... adica daca vei fi o eleva buna te vei imprieteni cu toti profesorii.Sa-ti mai zic ceva, profesorii nu vor uita niciodata cel mai bun elev si cel mai slab la invatatura.Ca sa ai note foarte bune secretul e foarte simplu: trebuie sa fii atenta si sa asculti ce zice profesorul. Daca faci asta iti garantez ca scoala va fi pentru tine „floare la ureche". Mult succes in noul an scolar! Apropo daca mai ai intrebari intreaba-ma pe privat si-ti vor raspunde cu mare placere :* :X

| Katherineeeeee a răspuns:

Daca va fi ca la scoala la mine (la fiecare materie va trebui sa schimbati sala) daca nu e super.Profesori pot fi foarte de treaba dar si foarte ipocriti.De exemplu profu meu de teorie+istoria muzicii(scoala mea e bazata pe muzica si desen) este foarte de treaba si glumeste cu noi deci e un tip de nota 20 (are vreo 50 de ani) si profa de bio e misto. INsa porofu de cor e un pampalau.Acuma depinde ce profesori ai tu.happy fiecare profesor difera in functie de ora, elevi si scoala!happy bafta in noul an scolar! App:e super in a 5 nu aia asa de mult de invatat si daca ai invata ca numa bine o sa iti prinda!

| IuliaMihaella a răspuns:

Poi... in clasa a 5 o sa faci si franceza si daca nu gresec informatica, dar la informatica si franceza nu este greu, deci sa nu te speri, dar totusi trebuie sa inveti cate ceva mai greu la franceza. La inceput iti i-a mai mult sa te obisnuiesti cu profesorii, dar ai sa vezi, cu timpul, ca o sa te adaptezi.Eu trec deja intr-a 6 si la inceputul clasei a 5 nu prea m-am inteles cu profesorii, dar acum deja m-am adaptat la tema de profesori diferiti la materii.Asa ca iti doaresc mult succesc in clasa a 5. happyhappy

| Thea a răspuns:

In a5 e mai greu decat in clasele primare din cauza ca vei avea un prof noi la fiecare ora si fiecare are mofturile lui.
Ed. tehnologica e noua dar e asemanatoare cu civica iar biologia seamana mult cu cunoasterea mediului.
Tezele is destul de nasoale dar daca o sa inveti nu o sa ai probleme.
Ii ok dar e important sa ai si o dira sau un dir de treaba care se va fie prieten si care sa ve sustina.
sper sa te descurci.Bafta

| Krystina0xd a răspuns:

Eu anul trecut am fost in clasa a 5-a. Pai noile materii sunt: biologia ( in locul stiintelor naturii). Fiecare profesor preda cate o materie. La inceput o sa ti se para putin ciudat, dar ai sa te obisnuiesti sa vina la fiecare ora un nou profesor. La sfarsitul anului se dau 2 teze: unul la romana si unul la matematica. Matematica si Lb romana mi s'au parut putin grele fiindca am invatat cate putin din toate. La matematica am invatat si geometrie si am facut tot felul de exercitii cu ecuatii si inecuatii, puteri si acel "supra" care inlocuieste impartirea. La romana inveti ce inveti in fiecare an : substantivul, adjectivul, complemetul numai ca adaugate cu alte notiuni mai grele. Biologia este noua materie care este destul de frumoasa. Inveti despre planta si diferite legume: cartof, varza, morcov etc. Dar daca ai sa inveti o sa fie bine! Mult succes in continuare si numai note bune! Sper ca ti'am putut fi de folos!

| Pisi07 explică:

Fashion multumesc mult de tot

| Dreamz a răspuns:

In clasa a 5-a faci romana, matematica, dirigentie, franceza, engleza, informatica, tehnologie(noua), religie, istorie, geografie, botanica(biologie) si sport.
Depinde de scoala: la unele ore, trebuie sa te duci in laborator. Sincer, este destul de greu sa te acomodezi, dar dupa primul semestru totul la vi ok. Stii de ce e greu? De ceea ce ai zis tu: ca ai profesori noi, adica intalnesti personalitati cu tine. Stii cum e- chiar daca iti lace materia se poate sa nu-ti placa noul profesor, dar te vei acomoda. Chiar daca unii profi sunt mai rai, sfatul meu este sa pui burta pe carte. Eu in a5-a am avut 9, 89(media pe an).
Mult succes!

| Cata95ela a răspuns:

E bine in clasa a 5 -a. Profesorii au multa rabdare si explica de cate ori e nevoie. Materii noi : Biologie, La mate incepi sa faci geometrie, inca o limba straina :Franceza de obicei, Dirigentie si tehnologie. In rest sunt cam aceleasi. Nu cred ca mai faci Cultura Civica happy

| Alihakunamatata a răspuns:

Buna. Eu am trecut a9a.Am un verisor in aceeasi situatie ca si tine. In clasa a5a.Pai, o sa fie destul de ciudat la inceput,pana te obisnuiesti cu profesorii. Materii noi: la biologie o sa faceti botanica, despre plante.e ceva asemanator cu stiinte ale naturii; educatie tehnologica- nu mi-a placut niciodata dar e mai mult legata de meserii, si mediu inconjurator, activitati.intr-un cuvant,MUNCA. Romana,mate deja le stii. Franceza si engleza-limbi straine. geografie si istorie, deja stii de anul trecut, si in clasa a5a nu sunt grele. muzica,desen, sport. sunt cele din anii trecuti. Cam asta ar fi asa, in mare.Nu te speria ca nu o sa fie greu.E primul an si profesorii vor fi mai indulgenti cu voi.Vei avea diriginte/diriginta, care e ceva gen,, dna invatatoare,, si posibil, colegi noi. o sa te descurcihee hee Bafta si numai note bune! ^^

| PisicutzaFursec a răspuns:

Pai in clasa a 5 a ai multe materii noi algebra,blioloogie, tehnologie, informatica(foarte frumoasa ) + germana, fraceza sau spaniola si daca treci cu brio testul de clasare vei avea profesori buni dar va trebui sa inveti la fel de bine si mult ca inainte de test happy mult succes!

| djdox a răspuns:

Mie mi-a fost destul de greu in a5'a happy pentru ca nu prea invatam...mai mult ma jucam pe laptop big grin... eu zic sa pui mana pe carte big grin si dac te vad profesorii ca esti harnic/a si atunci prind drag de tine si te vor considera un/o elev/a harnic/a si nu vor avea treaba cu tine