| AnKara a întrebat:

La profilul Stiinte ale Naturii :
-cate ore din fiecare materie se fac saptamanal?
-la ce materii se da teza?
-la ce materii se da bac?

FUNDA, celui mai explicit raspuns!

Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

Eu sunt la științe ale naturii și în clasa a IX-a aveam: 3 ore de chimie dintre care una era opțional, 3 ore de fizică, 2 de biologie, 4 de română, 4 de matematică, 2 de engleză, 2 de franceză, 1 de logică, la 2 săptămâni câte una de desen/muzică, 1 oră de istorie, 1 oră de geografie, 1 oră de informatică, 2 ore de TIC, 1 oră de religie, 1 oră de sport...și cam atât
Teză dai la română, matematică și la alegere 2 materii dintre fizică, chimie și biologie, iar BAC-ul se dă la română, matematică(M2), și o materie la alegere dintre fizică/chimie/biologie/informatică (e mult mai ușor ce se dă la informatică la profilul științe ale naturii decât la mate-info pentru că faci informatică doar în a IX-a și a X-a happy

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Ştiinţele Naturii" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.

| Roliii a răspuns:

In cazul in care nu esti hotarat ar trebui sa stii ce vrei si sa te axezi tare pe ceea ce vrei de fapt, in afara de materiile obligatorii la toate profilele pentru bac, din trei materii doua vor fi la alegerea ta din biologie chimie si fizica

| AlexandruHS a răspuns:

Buna.
La acest profil te vei simti ca si in generala. Ai un program linistit, adica vei avea pe clasa a IX-a cam acelasi numar de ore din fiecare materie cu exceptia fizicii unde vei avea 3 ore si a biologiei un vei avea tot 3 ore. Dar depinde de liceu si de la an la an.
Dai teza la matematica, romana, si la alegere din seturile: fizica-biologie, biologie-chimie, chimie-fizica.
Iar la Bac vei avea obligatoriu la matematica si la romana si la alegere doua materii dintre biologie, fizica, chimie.
Sper ca te-am ajutat.
Apropo pe clasa a IX-a vei face Logica, si vei avea o singura ora de istorie.
4 ore de matematica, 4 de romana(un program normal).

Inca un sfat: mergi la profilul care iti place cu adevarat.
Succes.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru AlexandruHS):

La BAC nu ai la alegere două materii dintre biologie, fizică și chimie pentru că se dă BAC doar la 3 materii, nu la 4.