| anonim_4396 a întrebat:

E cam mult de citit, sper sa aveti rabdare. Pai nici nu stiu cum sa incep.Problema e ca tata e genul de om ...se crede superior.Dar cu ce e el superior? El daca munceste vai domne ce face el.Pe noi ne tine in puf cik.Mama nu are servici,nu gaseste oricat ar cauta. Vrea sa plece afara,dar cam greu, ar trebui sa primeasca in curand o "oferta", i-a promis cineva dar...in fine. Eu sunt cls a 11a deci mai am un an.Eu vroiam sa plec cu ea dar stiu ca asta nu se poate. Deci numai vreau sa stau cu el,in niciun caz,stiti decat ca nu m-a luat de mana sa ma dea afara ca in rest. "Moare" dupa sor'sa(matusimea),eu no suport, si credeti-ma am dreptate.E insuportabila, iti vine sa te urci pe ea si sa-i smulgi parul din cap. Am mai pus intrebarea"Cum poti tu ca mama sa lasi una din fete(8 ani) sa doarma pe jos, si tu incetisor asa sa te bagi in pat(eu cu Raluca stateam la calculator si a zis ca se va da jos cand ne culcam(eu cu fetele(8 ani, respectiv 6 ani)astea erau conditiile,numai detaliez,ce si cum) asa,sa revenim, s-a culcat si pur si simplu din nesimtire nu s-a miscat din pat"cica dormea"; Deci cum poti tu sa dormi in pat si copilul pe jos? Mama fiind. E si tata o adora deci pentru ea, cand eram mai mica ma batea pe mine.Si azi iar o ditamai cearta fara motiv, el asa stie de ex daca se impiedica de covor da vina pe mama ca sta acasa si nu lucreaza si na pus covoru bine(un exemplu). Ce pot sa zic, de ani buni n-am mai primit vreo palma cei drept, dar daca zi de zi "canta",va dati seama ca imi vine sa-i dau cu ceva in cap. Orqm ma cert cu el mereu, parte-n parte cum s-ar zice. Pot sa zic ca il injur (bine nu chiar asa in fata atunci dar orqm ma aude din bucatarie, stie oricum) dar s-a invatat, nu zice nimic.Bine el nu suporta sa tin cu mama. Masa nu la vrut,si nu stiu nu suporta sa vada iubirea asta dintre mama si copil(nu numai in cazul meu). In fine cred ca v-ati dat seama cat de cat despre ce e vorba. Faza e ca noi nu avem niciun ajutor,mai ales mama daca nu munceste,bani nimic,la bunica nu se poate sta din cauza bunicului vitreg. In orice caz, nu prea aveti cu ce ma ajuta,dar scriind aici te simti mai bine apoi. Nu stiu ce as mai putea spune, va dati seama el(tata) e si zodia fecioara, 1 septembrie. Deci critica cat se poate."El mereu are dreptate",nu ai voie sa-l contrazici,se crede prea sus si nu e deloc.Aa am uitat. Alcolul la putere, are si probleme cu stomacul, dar da vina intotdeauna pe mancare.Scria intr-o revista ca la gastrita/ulcer interzis alcolul si nu stiu ce mancare, dar el a vazut numai mancarea.Vinul,berea nuuu deloc.De vreo 3 ani,eu haine din banii lui n-am vazut (mama a fost plecata o vreme,ba prin Germania,apoi in Italia vreo cateva luni, si noroc cu ea ) Daca ii zic ca vreau ceva,"Mata ce face?", dar in fata cuiva spune ca imi da bani Mai nou, piteste banii.bine nu prea stim ce face cu ei, dar daca nu stie ce sa raspunda incepe si urla. In fine.Hai ca am scris prea mult Multumesc pentru rabdare:d

14 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Multumeste-te ca nu te ia la bataie,nu te da afara din casa,nu face spectacol cand se imbata ca sa vina toti vecinii sa se uite la tine ca la o ciudata,cu un amestec de rusine si compasiune, ca nu pune posesie pe viata ta cum mai fac unii tati, si restul gandeste-te ca tu vei fi mai buna.
Spiritul asta critic, cu(,)care observ ca te lauzi nitel nu aduce prea multa pace.
Toata treaba asta ar trebui sa te motiveze sa lupti sa ai un viitor de n ori mai bun decat esti acum, decat e mama ta acum.
In rest-abtine-te de la polemici cu el, de la injuraturi(eu nu va inteleg ma-ce-ti place ca fata sa injuri?).
Mai e ceva...barbatilor nu le convine ca sotiile pleaca la munca in strainatate.Si e absolut firesc, daca ar pleca impreuna ar fi altceva.Dar sa trimiti o femeie singura sa munceasca iti creeaza niste pitici pe creier, din gelozie.Asta ca am observat ironia cu "mama ta ce face?".Ei nu se mai inteleg, dintr-o incurcatura de motive la care se mai adauga si caracterul lui.Si aici e problema lor.Ei au nevoie sa si le descurce.

| Marius94_5839 a răspuns:

Am citit povestea ta, si este destul de trist sa vad ca si altii au astfel de probleme. Personal, am fost captivat, deoarece este destul de asemanatoare cu a mea. Si suntem de-o varsta laughing. Si eu, am avut un betiv care a uitat ca este si tata, o gramada de rude, care sunt de fapt niste fiinte fara sentimente, pe scurt ma simteam ca traiesc ca intr-o jungla plina de animale pradatoare.

Ai spus ca nu te putem ajuta. Uite eu am sa incerc sa iti dau un sfat, adica sa iti spun cum mi-am rezolvat eu problema cu familia, insa nu garantez ca va merge si la tine, deoarece eu sunt baiat iar tu fata. Nu are rost sa iti scriu povestea mea aici deoarece este foarte mult, si nu cred ca ai destula rabdare sa citesti, insa am sa incerc sa iti prezint direct rezolvarea unor probleme.

Sa vedem. Cred ca iti este foarte greu, sa stabilesti o punte de comunicare cu tatal tau, care se crede superior, in ciuda faptului ca este plin de vicii si de defecte. Uite ce gresesti tu. In ciuda faptului ca face si zice o gramada de prostii, tu NU TREBUIE SA TE IEI IN GURA CU EL! Un om cu o personalitate de asa natura, nu va ceda NICIODATA, in fata propriului copil. NU TREBUIE sa il contrazici! Asta este capcana in care se cade cel mai frecvent in atfel de situatii delicate! In cazul in care tu numa ii introci vorba, il contrazici, e ca si cum ai purta un razboi cu el. Insa, dintr-un razboi cu propriul parinte NU AI NIMIC DE CASTIGAT! Tu, in realitate ai doua variante. Una foarte grea, si una usoara.

1. Sa incerci sa il scimbi, atragandu-l de partea ta.Asta este foarte complicat. Faptul ca esti fata te poate ajuta. Pana si unui criminal, i se poate inmuia sufletul, mai ales cand vede o fetita ce are nevoie de ajutor si este suparata(chiar daca in realitate fetita doar pare ca are nevoie de ajutor si este suparata)hee hee Iar daca iti spune sa faci ceva, sa faci "cu drag", "umilinta". Altfel spus, daca el se impiedica de covor, si o injura pe mama tu, tu te duci si aranjezi repede covoru' si zici: " Scuze tati, nu se va mai repeta!, gata l-am pus la loc". Daca intelegi ce vreau sa spun, daca nu poti sa intrebi, si am sa iti detaliez.

Iar cea de a-2a varianta este mai simpla: " Zici ca el, si faci ca tine ". Altfel spus, in cazul in care el te injura, tu nu trebuie sa iti pierzi controlul, ci sa il ignori, iar dupa ce termina tu sa faci ce crezi tu ca este mai bine. Nu cum zice el!

Probabil ca ti se pare ciudat sa gandesti astfel. Dar, in lumea asta, nu te poti baza decat pe FAMILIE! Daca nici macar pe familie nu te poti baza fara emotii, atunci e grav. In cazul in care tu numa te certi, si il injuri pe cel ce are cel mai multi bani din familia ta, crezi ca "dupa ce termini" o sa te ajute cu ceva? Fi fericita ca nu te-a dat afara din casa, inca. Nu crezi ca trebuie sa iti scimbi si tu atitudinea?

Si sa iti mai aduc un argument. Eu, procedam la fel ca tine, insa am pierdut sprijinul familiei mele. Atunci am fost nevoit sa fac bani. Bani am reusit sa fac, insa am pierdut foarte multe. Dupa ce am realizat ca munca nu iti aduce bani, ca de fapt munca iti smulge parul' am inceput sa fac multe compromisuri care in final m-au adus cu o suma uriasa in mana( si eram in clasa a-10-a). Insa, asta nu m-a ajutat foarte mult. Nu am stiut ce sa fac cu ei, si i-am pierdut usor. Nu aveam destula experienta in ceea ce priveste banul si din milionar laughing azi nu mai am bani nici de un pachet de tigari. Dar, banii pe mana cui nu trebuie, NU FAC BINE, ci fac rau.

| DownAnima a răspuns:

Asa fac si eu cu tata. nici mama nu lucreaza si el aduce bani dar nici eu nu suport sa dea vina pe mama cand vine beat si il injur... da nu prin bucatarie de fata cu el si i spun in fata tot ce il doare si ii ''scot ochi rau de tot '' in privinta alcoolului.laughing

| Diia94 a răspuns (pentru DownAnima):

Si eu...da domne. daca ii zici ca bea raspunsul " ce sunt banii mei, eu muncesc "

| DownAnima a răspuns (pentru Diia94):

Da asa imi face si mie laughing

| CityOfSatan a răspuns:

Nasol,termini a12a si te cari!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu de ce, citind aberatia asta agramata si confuza a ta, deja ingrozit de faptul ca esti clasa a 11-a si (sau a II-a?) si nu esti in stare sa legi 2 fraze, (dara-mi-te sa mai si judeci coerent) imi trece prin cap o singura zicala adaptata situatiei: asa tata asa fiica! Punct.

| papusica987 a răspuns:

Viata e greasad nu toti suntem egali, unii sunt saraci albii bogati, unii au familie frumoasa, alti nu au deloc...
De greutati vom avea mereu parte dar trebuie sa ne gasim un echilibru si sa avem incredere ca vom trece peste toate.
Incearca sa iti sprijini mama si impreuna va ve-ti descurca cumvathinking
In ceea ce-l priveste pe tatal tau, te sfatuies sa nu-i mai dai atentie, sau daca ii dai fii dura cu el si spune-i tot in fata, sa il doara! poate asa se va schimba.
Mult noroc:*

| Diia94 a răspuns (pentru papusica987):

Crede-ma ca sunt genul care atac unde doare :d Nu prea e bine, dar cu el...

| papusica987 a răspuns:

sad nu stiu ce sa spun...

| FlAiser a răspuns:

Te inteleg si eu am trecut prin aceeasi situatie tata era beat in fiecare zi si mama cand venea de la lucru si il vedea asa ii venea sa inebuneasca totdeauna tineam cu mama si cu tata tineam cand nu era beat dar acum mama s-a saturat si i-a zis ca divorteaza daca mai bea dar tata a 2 zi si urmatoarele zile a ma baut doar la petreceri acum sunt linistit parintii mei se inteleg bine. Sfat:nu il baga pe tatal tau in seama daca nu pot discuta cv cu el incearca sa vb u cu mama ta intr-o zi cand e linistit sa discutati cu el si sa lamuriti problema cat despre matusa ta spune-i ca nu o suporti si ca nu se comporta ca un parinte sau mai simplu pleaca d acasa cand vne ea.sau sa uiti de necaz du-te cu prietenii undeva.cel mai bun medicament

| Kristelle a răspuns:

Eu zic sa-i scuzam greselile de exprimare. Se intampla ferecvent sa gresesti, atunci cand doresti sa te exprimi in mod "intens". Diia, nu stiu ce sfat sa-ti ofer, nu am trecut printr-o situatie similara. Dupa parerea mea, ar trebui sa incerci sa discuti cu tatal tau, sa nu-l mai injuri si sa-i demonstrezi ca totusi tii la el. Probabil ca tu, reprezinti pentru el o "rivala", incearca sa fii mai apropiat de el..pana la urma esti sange, din sangele lui!

| anonim5491 a răspuns:

Ok sa o lua cu inceputul prima regula sa nu te superi niciodata nu sp ce se intampla la tine in casa celor necunoscuti... spala rufele in familie 2 daca tatal tau se comporta asa nu trebuie sa fii suparata stii clipele alea nu o tii le mai dea nimeni inapoi si o sa iti doresti sa fii din nou copil cu mama si tata chiar daca se certau sa traiesti clipa nu pune totul la sufelt 3 daca nu gasesti job din care sa va intretineti poti sa devi reprezentat pentru o anumita fira ma cosmetice si altfel iei ceva banuti pe luna daca convingi lumea sa cumpere4 daca mama ta nu are servici si nu gaseste nu prea stiu ce sa zic pentru si daca te duci in alta tara nu e ca pamantul pe care te-ai nascut o sa iti fie dor acolo o sa fii printre straini doar tu si mama ta ar trebui sa faca cursuri de calificare in tara pentru ceva si sa gaseasca un job cat de cat favorabil5 stiu ca e greu cand esti adolescent si nu ai bani si chiar daca el are probeleme cu alcolul acum depinde de situatie exista clinici de dezalcolizare care functioneaza in multe cazuri sper sa fii fost de ajutor si inveseleste-te lasa ca o sa treaca si asta.pup pa

| NOstop_Laur_1999 a răspuns:

Off nasol de tine da cam asa mi se mai intampla si mie cate odata se cearta parintii mei dar nu pun la suflet de ex: se cearta ca niste copilasi dar dupa ce fumeaza tata o tigara dupa 5-2 min gata se pupa dar nasol de tine... nu stiu ce sa iti zic dar totusi du-te si tu cu preteni tai pe undeva du-te cu un iubit/a si poate te va intelege elwinking