| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema si mi-am facut curaj sa va cer ajutorul. Sper sa nu radeti de mine si va rog sa nu raspundeti doar pentru funda ca ma simt foarte rau.Nu mai am chef de viata si vreau sa o termin.
Ce sa fac daca mama il inseala pe tata si tata stie si plange singur in camara in fiecare zi? In plus, sora mea mai mica face misto de tata. Ea ii spune "Nie, nia nia niaaaa, mama umbla cu altii si tu stai in casa ca un milog". si el incepe sa planga automat. Chiar imi pare rau pentru el dar nu stiu ce sa fac. El munceste, aduce toti banii in casa si tot el are grija de noi.Intr-o seara l-a si batut mama ca el a zis ca nu vrea sa spele pe jos si apoi a plans si a spalat pe jos. Mama e o doamna care e buna la suflet si nu are nimic cu tata daca tata ii face toate mendrele.

P. S Exclus psiholog sau asistenta sociala ca nu vrea tata ca l-am intrebat si a inceput sa planga.

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

... si marmota invelea ciocolata in staniol! laughing

19 răspunsuri:
| deeea28 a răspuns:

Ce pacat ca te tii de mistouri cand unii chiar au probleme

| RăspundLiniștit a răspuns (pentru deeea28):

Oricum m-am plictisit de TPU. Mi-a zis o nebuna ca e misto ca sunt o groaza de oameni si ca e distractiv. Problema e ca nu prea ai cu cine sa glumesti.Imi cam pare site-ul alora carora le place sa se planga.Am vazut si sfaturi ok si trec pe langa aia care le cer fara sa inteleaga ceva. Fundele alea pervertesc toata ideea de a ajuta, sunt omologul like-urilor de pe facebook. Ideea de a ajuta pe TPU mi se pare un miraj. Oamenii trebuie sa inteleaga ca majoritatea problemelor pe care le au deriva din lipsa lor de stima de sine. E simpla ecuatia daca te gandesti ca toti care au probleme le au pentru ca se lasa calcati in picioare de altii (fie ei parinti, diverse tipe si tipi,"prieteni"). Pana la urma fiecare primeste ce cere si numai daca inteleg ei singuri unde gresesc isi pot schimba viata si atitudinea celor din jur, asta e, oamenii te trateaza cum ii inviti tu sa o faca (fie ei familie, prieteni, iubita). Oamenii astia pe care i-am vazut aici ca chiar au probleme nu inteleg ca daca chiar vor sa fie niste oameni buni trebuie sa fie prima data puternici ei insisi ca numai asa poti sa fii in situatia in care sa fii in stare sa-i ajuti pe cei la care tii (ei nu se gandesc la oamenii pe care i-au cunoscut si in jurul carora graviteaza ceilalti mai slabi? Toti au in comun faptul ca sunt puternici moral). E foarte simplu, respecta-te pe tine insuti si ai incredere in tine in fata oricui. Dar daca ei ii lasa pe cei din jur sa-i frece cum vor, normal ca apoi se plang ca sufera si povestesc situatia fara sa inteleaga ca ei insisi trebuie sa se schimbe si ca nu ii poate oprii nimic sa faca schimbarea asta. Sa nu mai zic ca sunt fricosi cam toti astia. Le e frica de oameni, de viata, de fete, de societate. Dar in loc de frica ei zic "sunt timid", sunt "emotiv"- dar sentimentul e cel de frica. Ce le e asa greu sa-si ia lumea-n cap, sa nu le mai fie frica nici de dracu daca apare in fata lor? Si toti astia care dau sfaturi, ori vor funda, ori se pun deasupra alora care cer sfatul desi din raspunsul lor iti dai seama ca au aceeasi problema sau poate chiar mai mari decat aia carora le raspund.Mai e si tipul "inteligentului", astia se cred destepti prin raspunsurile lor "inteligente". Tipul asta il inteleg, il stiu si din viata reala foarte bine si si acolo fac misto de ei. Concluzionand, astia de care zici tu ca au probleme, le au si le meria si au nevoie de ele pentru ca trebuie sa inteleaga sa aiba grija de ei insisi in primul rand ca sa ajunga sa nu mai aiba ei insisi probleme, sa aiba stima de sine, sa fie siguri pe ei(sa inteleaga ca aia care isi bat joc de ei fac asta doar pentru ca ei le permit si practic o cer prin stima lor de sine scazuta) si ca abia dupa ce isi rezolva ei problemele lor personale si invata sa vada cum sunt dominati ei ca om de catre cei care ii fac sa sufere, abia apoi vor putea sa faca ceva pentru cei din jur. Daca nu au atributele astea, ceilalti nu o sa-i bage in seama si nici nu o sa-i respecte si nici nu o sa-i iubeasca si nici nu o sa dea doi bani pe ei (bine, exceptand rudele, care te iubesc ca esti copilul lor sau nepotul, dar si ei te pun sub ei in timpul in care fac asta si iar nu e ok fara stima de sine nici aici). Complicat, dupa cum vezi. Dar si raspunsul asta e degeaba, ei trebuie sa-si rezolve singuri problemele, sa le arate celor din jur ce pot! Multumita sa aflii filosofia? Mie imi place filosofia, dar e vorba de "a face" in viata, nu de a sta si a filosofa.

| Crisu a răspuns:

Auzi, m-am uitat peste comentariile tale de mai jos si as vrea sa ma lamuresti si pe mine. Tatal tau ori plange ca este inselat, ori o trimite pe mama ta la altii si ea plange? Mama ta ori e buna la suflet, ori il bate pe tatal tau? Imi pare rau, dar nu inteleg nimic si cred ca daca ai reciti ce ai scris, nici tu nu ai intelege. happy

| RăspundLiniștit a răspuns (pentru Crisu):

Ai dreptate, nici eu nu mai inteleg nimic sad

| Crisu a răspuns (pentru RăspundLiniștit):

Nu, nu vorbesc despre situatia ta, ca nu ar fi greu de inteles, dar nu inteleg cum se pot intampla atatea chestii diferie deodata. Cum adica plange el, dar plange tot din cauza lui. straight face

| RăspundLiniștit a răspuns (pentru Crisu):

Toata intrebarea era o parodie la intrebarile de pe TPU.Nu e o situatie reala happy

| Crisu a răspuns (pentru RăspundLiniștit):

Trist! Altii chiar au nevoie de ajutor, si tu... oh go on

| RăspundLiniștit a răspuns (pentru Crisu):

Da...super-trist...

| Geo17 a răspuns:

Daca esti baiat, sa-i **** doua palme lu mata' aia(scuze nu vreau sa jignesc), acum depinde pe cine iubesti tu mai mult, daca pe tata, atunci o idee ar fi, sa o dati afara din casa!
Daca esti fata, zi lu tactu, sa se imbarbateze, si sa nu se lase mai prejos, sa o dea da drecu afara din casa, ca asa creatura, nu merita o familie!

| RăspundLiniștit a răspuns (pentru Geo17):

Doar ca tata are 65 ani si "nu mai poate" ca sa zic asa si mama are 30 de ani si arata foarte bine.Plus ca tata o trimite si si ea plange cand o trimite el cu alti barbati.

| Geo17 a răspuns (pentru RăspundLiniștit):

Aaaa... Poi, nu e de mirare frate/soro ca merge si ea cu alti barbati, tactu e batran, nu mai are "vana" nici un pumn de viagra nu ii ajunge, scuze, sper sa nu te jignesc dar la maicata ii trebuie sex e tanara, floarea varstei!
App, tu cati ani ai? Baiat sau fata!?

| ktyi a răspuns (pentru RăspundLiniștit):

Poi nu mai inteleg nimic. Taica`to o trimite pe maica`ta cu alti barbati sau cum?

| RăspundLiniștit a răspuns (pentru ktyi):

Da, el un om foarte influent la noi in oras, e un oras de vreo 70. 00 de locuitori(el a fost seful politiei), are multe afaceri si terenuri si nu vrea sa afle ca nu mai poate si nici nu vrea sa o tina pe mama asa.

| RăspundLiniștit a răspuns (pentru Geo17):

Ai dreptate, nu mai poate nici cu viagra.Eu sunt un baietel blond, am 14 ani. Si mai am o problema, sper sa ma poti ajuta. Mi-am parasit prietena mea care "a fost prima" si acum umblu cu prietena ei cea mai buna. Ele sau certat pentru mine si nu mai sunt prietene acum dar cred ca eu inca o iubesc pe fosta mea prietena si nu stiu ce sa fac.In plus, vreau sa se si impace ele ca putem fi prieteni toti trei dar nu stiu cum.Multumesc.

| Maddutza96 a răspuns (pentru RăspundLiniștit):

Nu cred ca se poate sa fiti toti prieteni, imi pare rau

| onlychengs a răspuns:

Imi pare rau pentru tine si tatal tau sad. Eu spun ca tatal tau sa-si adune toate puterile si sa-i spune mamei tale: Tu esti tatal aici sau eu? {pe un ton mai gros}
Pup

| Maddutza96 a răspuns:

Incearca sa ii explici mamei tale ca nu este bine ce face. Cat despre tatal tau, stai langa el, ofera-i toata dragostea pentru ca chiar are nevoie de cineva care sa il poata sprijini. Am si eu o incurajare pentru dansul, de fapt o incurajare de la Domnul:,, Sa nu vi se tulbure inima. Aveti credinta in Mine. In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri. Daca n-ar fi asa, v-as fi spus. Eu Ma duc sa va pregatesc un loc. Si dupa ce Ma voi duce si va voi pregati un loc, Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu sa fiti si voi. Stiti unde Ma duc si stiti si calea intr-acolo." - Ioan 14:1-4 Pe sora ta mai mica incearca sa iei stapanire, dovedeste ca esti sora mai marewinking ( este cam greu uneori- pentru ca si eu am o sora si un frate mai michappy ). Daca mai ai nevoie de ajutor, poti apela oricand la mine. Chiar ai nevoie de cineva cu care sa poti rezolva problemele de genul asta si vreau sa stii ca eu o sa fiu mereu aici pentru a te sustine happy

| thimeyaful a răspuns:

Sa se desparta! Sincer e greu, dar nu cred ca vrei sa il vezi la capatul puterilor, faptul ca izbucneste automat in plans e un semn destul de clar ca e o depresie puternica acolo. Dupa cate spui mai mult ca sigur o sa va ia in custodie. E un om bun.Merita la fel.

| cosmintnt a răspuns:

La 14 ani cam multe probleme crying(