| anonim_4396 a întrebat:

E ceva in neregula cu mine daca sunt o persoana introvertita? Credeti ca acest lucru ii poate afecta pe acei putini oameni care mi-s dragi? Din copilarie sunt asa dar circumstantele in care ma aflu ma forteaza sa comunic cu altii, lucru care ma determina sa ma simt oribil in propria piele. Merita sa renunt la persoanele care nu imi inteleg tipul de personalitate?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa comunici cu cat mai multi oameni, INDIFERENT daca sunteti de aceeasi parere sau nu. Comunicarea, schimbul de idei este rezolvarea introvertirii.

| cristimihailov a răspuns:

Buna, din pacate parerea mea difera fata de cele precedente. E rau sa fii introvertit.

Pur si simplu nu iti traiesti viata. Nu te exprimi. Te lasi dirijata de altii in loc sa dirijezi tu.

Cei care nu iti inteleg comportamentul... se transforma de multe ori in tu fiind cea care nu le intelegi comportamentele.

Faptul ca tu esti retrasa din constructie sau datorita vreunui sau vreunor complexe nu te ajuta sub nici o forma. Sa iti restrictionezi viata sau actiunile pentru ca nu ai incredere in tine sau ca vecinul este deranjat sau ca asa este urat sau popa a zis asa sau chiar mai rau... expresii ca lui Dumnezeu nu ii place... iti vor face viata fada... si de multe ori... viitorul lipsit de lumina.

Niciodata nu e prea tarziu sa incepi sa te analizezi si sa iei masuri... sau sa mergi la niste persoane specializate in acest domeniu, psiholog, life coach sau altele de genul acesta.

Ai o viata. Si e unica. In loc sa le faci pe plac altora sau unor prieteni imaginari, fa-o sa conteze pentru tine.

Mai bine sa iti fie rusine sa povestesti intamplarile prin care ai trecut decat sa iti fie rusine sa ti le amintesti. Si cel mai rau este sa nu ai ce sa iti amintesti.

Daca esti introvertita sau te simti nefericita sau eventual chiar prost in pielea ta... atunci cu siguranta ceva nu e in regula. Invata sa spui nu. Invata sa te lupti pentru dorintele tale.

Nimeni nu s-a nascut invatat. Toti am invatat. Tu de ce nu ai face asta?

Esti timida... introvertita. Dar nu proasta....Cu siguranta poti. Trebuie doar sa iti faci un plan si sa te tii de el...

Este... cum se spune... character building.

| seth2016 a răspuns:

Buna,

>> E ceva inneregula cu mine daca sunt o persoana introvertita?
Nu.

>> Credeti ca acest lucru ii poate afecta pe acei putini oameni care mi-s dragi?
Da. Daca nu accepta si nu inteleg.

>> Merita sa renunt la persoanele care nu imi inteleg tipul de personalitate?
Dar tu le-ai explicat?

Ai incercat sa faci o lista cu reguli + explicatii pe care sa le-o faci cadou?

De exemplu poti scrie acolo:
1. Nu ma grabi!
2. Daca ieri mi-a placut sa ascult ce spui nu inseamna ca imi place si azi.
3. Daca ieri am vorbit ceva cu tine nu spera sa o fac si azi.

Explicatiile le poti adauga tu.

| albonifiras06 a răspuns:

Nu e nimic inneregula prin a fi introvertit, e complet normal, foar incearca sa nu-ti pierzi cei care iti sunt dragi prin a face cateva compromisuri din cand in cand. Cei care nu-ti inteleg personalitatea, adu-le evidenta ca e normal, cauta studii si chestii de genul si arata-le.

| Adnrs a răspuns:

După părerea mea,persoanele care nu-ți înțeleg personalitatea,comportamentul,nu au ce să caute in preajma ta.În legatură cu cei dragi, încearcă încetul cu încetul să comunici cu ei, altfel vor crede că ești suparată pe ei iar asta îi va îndepărta cu timpul. Ideea e ca trebuie să păstrezi în jurul tău doar persoane in care poți avea încredere deplină, persoane cu care merită să îți petreci timpul, cu care te simți bine și poți fii tu însăți.