| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt o fata de 14 ani si parintii mei nu se inteleg foarte bine. Tatal meu a plecat in urma cu 9 ani in strainatate (dar mai venea acasa de sarbatori si vacantele de vara) si acolo si-a gasit o femeie cu care a stat aproape 4 luni si am aflat.Mama vrea sa divorteze si normal ca ma voi duce cu ea si eu si sora mea. Dar intrebarea mea este sa mai tin la el si sa incerc sa-i impac chiar daca stiu ca nu voi reusi sau sa-l uit si sa-mi traiesc viata alaturi de mama si sora mea?

12 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Eu cred ca mai mult iti faci rau, numai sa ai o inima de piatra sa-ti uiti adevaratul tata, chiar daca mama ta va divorta, iubirea pentru parinte este mare si nu este cazul sa renunti.Sunt sigura ca el nu va va uita.Bafta!

| katala a răspuns:

Incearca sa mediezi o impacare intre ei! nici unuia nu i-a fost usor sa stea departe unul de altul, dar macar mama ta te-a avut pe tine aproape. El nu!

| perla a răspuns:

Problemele parintilor se pot rezolva doar de ei, fara sa implice copii, dar daca mama ta are dreptate asta e! nici ea nu a facut poate tare multe sa-l tina acasa langa ea pe sot daca il iubea; eu mai mult de 3 luni nu l-am lasat singur pe al meu stiind ca am 3 copii si el plecat poate ramaneam si eu singura, barbatii cand prind ceva in mana nu iarta! asa ca... tu incearca mai stii poate se mai iubesc!

| giulia_9159 a răspuns:

Eu nu cred ca este cazul sa rupi orice legatura cu el... A gresit, o fii avut motivele lui sau poate ca nu, nu stam acum sa-l judecam dar gandeste-te ca pana sa plece te-a crescut de fapt v-a crescut impreuna cu mama ta si ei amandoi v-au oferit ce au putut, pana sa plece si dupa ce a plecat, ca pana la urma pentru voi a mers acolo.Eu nu mai am tata de la 14 ani si mi-as dori sa dau timpul inapoi sa mai pot petrece o clipa cu el...asa ca profita de tot timpul care-l ai alaturi de el!

| eugem35 a răspuns:

Nu poti uita un parinte nu cred ca a plecat de dragul de a plec in strainatate si nevoia sa castige ceva mai bine ca si-a gasit acolo o femei asta este nici maicat nu a stat cumint cat tatal tau a fost plecat si ia la randu ei a fost cu unul sau cu alt pentru ca avea nevoie de sex il uiti si ce faci ori cum nu cred ca va trimis bani acasa pentru ca in strainatate se munceste mult si pe putin plus cheltuielile de cazare si masa dac divorteaza asta este trebuie sa plateasca pensie alimentara si nu ai ce sa faci daca relatia dintre ei nu merge nu merge si gata ce sa le faci crezi tu ca trebuie sa duci o viata cinuita daca unul dintre soti nu este acasa si sa cuplat cu altu sau cu alta, soarta nu poti sa-l uiti sau daca il uiti el poate nu va uita ca stie ca are doi copii, si daca el are o banuiala ca m-am voastra a fost cu altul pentru ca are nevoie de sex si el nu a putu pentru ca era plecat atunci il macina si sigur vrea sa se desparta, ia gandeste-te daca era la inchisoare ce faceai, asta este problema multora cind pleac in strainatate femeile cau pe altu si invers

| dany_7259 a răspuns:

Sincer! mai bine uita de el.pentru ca daca era un tata adevarat nu-si gasea pe nimeni acolo si ramanea cu voi.Cred ca are dreptate mama ta in legatura cu divortul!happy

| florinbrasov a răspuns:

Indiferent de ceea fac in viata parintii si oricare alti oameni nu ti se cuvine sa-i judec si nici altii nu au vreoun drept sa te judece, decat tu insati.

Tot tatal tau ramane si te inteleg ca iti este greu. Plus ca nu cred ca il vei uita. Cel mai bine cred ca este sa accepti situatia (ma indoiesc de faptul ca vei putea schimba ceva, imi pare rau de asta) si sa traiesti cu speranta mai departe...

| cristina_9394 a răspuns:

Hey happy eu sunt in aceeiasi situatie happy hai sa vorbim happy vortex.girl te pup kiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer nu stiu ce sa zic o fi avut si el un motiv...

| Ice*Queen a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia in care te aflii, sunt convinsa ca nu ti-e usor deloc. Decizia cu "divortul" le apartine doar lor, nu cred ca e cazul sa intervii aici, parintii tai stiu mai bine cum merg lucrurile intre ei. Intradevar, a gresit tatal tau - poate de neiertat -, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-l uiti. Oricum ar fi si el ti-a dat viata. Cred ca trebuie doar sa te obisnuiesti sa traiesti cu mama si sora si rareori sa-l vezi pe el.

| ioana0102 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa-l uiti definitiv.
Nu toate relatiile sunt perfecte, dar ai putea sa incerci sa-ti impaci parintii ...Incearca sa le demonstrezi cat de mult ii iubesti si ca tu nu iti doresti ca ei sa se desparta si mai ales incearca sa vorbesti cu tatal tau despre relatia lui cu acea femeie, poate el o iubeste cu adevarat...

Succes!

| valy 85 a răspuns:

Eu cred ca r trebui sa pastrezi legatura cu el, pentru ca inca este tatal tau si nu uita ca te-a crescut