| iulia972 a întrebat:

eu sunt o fire cam timida. cum pot scapa de timiditate dau funda si vot la restul

Răspuns Câştigător
| ισαμπελλα a răspuns:

Gandeste pozitiv.o viata ai.trebuie sa le incerci pe toate...sunt sigura ca ai multe dorinte, visuri de care nu ai parte din caza asta.eu zic sa comunici mult cu persoanele de langa tine.iesi o seara in oras si da frau imaginatiei.laughing si cel mai important.nicidata sa nu te lasi calcata in picioare de altii.happy

3 răspunsuri:
| ostea a răspuns:

Și eu eram o fire foarteee, foarte timidă dar cu trecerea timpului mi-a mai trecut.
Recunosc că și acum mai sunt puțin timidă dar asta face parte din farmecul meu, la fel și la tine.

Succes, încearcă să ai mai multă încredere în tine și totul se va rezolva.

Numai bine.

| Teo a răspuns:

Pai sa zic ca iti place de un baiat.Nu pui pe cineva sa vorbeasca pentru tine pur si simplu iti iei sufletul in dinti si te duci si ii spui in fata ce simti pentru el(de pierdut nu ai nimic de pierdut, de castigat ai). Daca te combini cu cineva nu stai sa faca el primul pas(sarutul) il faci tu prima.Cam atat.
O sa fie greu la inceput dar treptat o sati pierzi timiditatea.
Sper ca am ajutat.happy

| s4a a răspuns:

Buna, Raluca.
In primul rand, timiditatea nu sta in firea noastra, e doar o atitudine pe care o manifestam in anumite situatii. De cele mai multe ori, timiditatea provine dintr-un complex de inferioritate, alteori se datoreaza lipsei de experienta in interactiunile sociale. Complexul de inferioritate se "vindeca" prin mici realizari si succese care duc la intarirea increderii in propria persoana, iar a doua cauza dispare treptat, pe masura ce acumulezi mai multa experienta.
Totodata, e posibil sa confuzi timiditatea (atitudine) cu firea introvertita (tip de personalitate). Persoanele introvertite sunt usor eclipsate de cele extrovertite (deseori galagioase si exuberante) dand impresia de timiditate, desi se comporta firesc pentru tipul lor de personalitate.
Sfatul meu este sa identifici exact ceea ce ai vrea sa corectezi la tine, si cu siguranta vei gasi solutii concrete.