| anonim_4396 a întrebat:

Bună grup!
As vrea niște sfaturi de la voi pentru ca ma simt extrem de deprimata.
Eu locuiesc cu iubitul meu intr-un orășel în care nu ma simt bine de loc,nu ma simt libera, nu pot sa am activități zilnice și mai sunt și însărcinată. Simt ca ma strâng pereții, iar când ies afara și ma uit în jur și vad aceleași locuri ma deprim și mai tare.Si pana sa fiu însărcinată aveam starea asta, dar acum am început sa simt mult mai tare disperarea de a pleca pentru ca efectiv nu simt ca trăiesc viata mea.Imi e doar de orașul meu și de casa doar ca momentan nu am unde sa locuiesc acolo decat pana peste câteva luni,dar asta dacă ar vrea și iubitul meu pentru ca el nu prea își dorește sa plecam de aici.
Simt ca o iau razna,ma simt singura și deși familia mea nu e una foarte lipicioasa și dragastoasa îmi e dor de ei,îmi lipsesc mult și simt ca ii vreau alături în momentele astea. Spre exemplu eu nu prea mai pot sa fac treburile zilnice din cauza râului din sarcina și știu ca ai mei m-ar ajuta foarte mult, chiar și un castron de mâncare dacă ar aduce ar fi mult mai ușor, dar fiind la distanta asa mare nu au cum.Asa ca rămâne doar sa ma cert cu iubitul zi de zi ca toate sunt aglomerate și ca nu mai face fata la treburi.
Când îmi e rău, as putea ieși pana în parc sau la magazin sa ma mai plimb sau destind.Dar stand aici nu am posibilitatea asta, nu am unde sa merg in afara de propria curte.
Ce sfat îmi puteți da?

39 răspunsuri:
| Ellya15 a răspuns (pentru Violleta2022):

Alooo comunismul, nu e obligatoriu sa te căsătorești pana nu ești sigur de persoana cu care ești.Mie asa mi se pare normal, nu sa ma mărit ca tine de la 12 ani și pe la 13 sa fac copii.
Tu ce nu înțelegi din 10 ani de relație? Fa un calcul.Si tu nu citești când îți spun că am stat la oraș, și el la fel doar ca ne-am mutat la tara în urma unor probleme financiare? Ai probleme femeie se pare și nu ai cu cine te certa.

De aia răspunzi mereu de parca ești intepata în fund? Din prea multa fericire și liniște?
Sau ai senzația ca dacă ești vinitură intr-o tara străină ești mare scula pe bascula? Cunosc și eu mulți sparanghelisti cu aere de vedete ca tine.
Îmi place ca tu vorbești din viata ta.Cred ca asta îți spui tu în fiecare dimineață când te trezești "taci din gura ca ramai boschetara".Ti-am mai spus, dacă tu ești frustrata și îți e frica ca te lasa bărbatul și ramai boschetara nu toți îți împărtășesc soarta.Eu am unde merge și unde sta.

| AndreaDanci a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu iti mai da filme aiurea, esti cea mai frustrata persoana de pe TPU, stiu ca in mintea ta ti-ai facut povestea asta cu Australia, dar stim toti ca esti o baba terminata pe care nu o viziteaza nici proprii copii
Un om fericit nu vorbeste si gandeste ca tine. Un om fericit radiaza, e bland si intelegator, ca nu are motive sa intre pe un site si sa se rasteasca la alti oameni, mai ales la cei vulnerabili. Are lucruri mai bune de facut.
Vorbeste doar veninul din tine.
Vii aici si critici oamenii in care iti vezi propriile defecte.
Daca o duci asa bine, investeste intr-un psihiatru bun ca n-am vazut in viata mea un om ca tine.

| AndreaDanci a răspuns (pentru darrio2007):

Si tu comentezi mult aiurea de aia atragi antipatii. Amandoi comentati de multe ori pe langa intrebare

| AndreaDanci a răspuns:

Violeta
''m-am casatorit si mi-am urmat sotul la capatul pamantului''

adica tu o critici pe ea, pentru ceva ce ai facut si tu? daca il urmezi la sat, esti proasta, dar daca il urmezi pe alt continent esti o intelectuala? doar pentru ca unu e sot si unul nu? mai repede ramai blocata langa un om cand ai statutul de sotie decat atunci cand esti singura
are sens de unde toata frustrarea asta a ta

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreaDanci):

Se vede ca nu cunosti deloc persoanele cu care comunici. Violleta chiar este in Australia si este din Braila ca si mine. De cand sunt pe site, inainte sa raspund citesc unele intrebari ale celui care posteaza sau comenteaza. Ca sa imi fac o idee despre cum gandeste. Mai usor cu jignirile, tinere!
Vad ca esti de ceva timp pe aici dar esti tot la stadiul de junior. Si asta spune multe.

| Ellya15 a răspuns (pentru AndreaDanci):

Nu trebuie sa îți bați capul, atâta pot unele persoane, sa judece, critice și jignească.
Eu una dacă as fi trecut prin ceva în viata și mi s-ar cere un sfat, l-as da pe cel mai bun nu as critica.Fiecare om în parte are greutățile lui și limita lui de suportabilitate dar asta mulți nu o înțeleg.

| AndreaDanci a răspuns (pentru darrio2007):

Nu conteaza, nu vorbeste ca o persoana din Australia, zici ca e mutata intr-o tara comunista sau pe undeva, izolata intr-o padure, ca nu stie sa comunice cu oamenii.
Nu jignesc, e o realitate ca e frustrata si vorbeste foarte urat, nu degeaba tot site-ul o uraste. In afara de tine. Ii recomand sa citeasca niste carti de comunicare, desi e cam tarziu la varsta ei sa mai bage ceva la cap, mai ales la cat de atotstiutoare se crede si cum baga mereu interpretari din burta la fiecare intrebare doar cu scopul de a jigni. E pur si simplu vizibil rau intentionata, nu are niciun sens existenta ei pe site, trebuie sa fie bantuita rau de singuratate.
Ce spune despre mine faptul ca sunt stadiul de junior? Ca am o viata si nu ma consum toata ziua pe aici ca voi? Ca nu fac un scop din a scrie mult si prost ca voi?

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreaDanci):

Spui ca are o varsta? E mai tanara decat mine. Stadiul de junior arata si experienta ta pe acest site. Deja de cand sunt pe site, cunosc utilizatori cu acelasi stil de conversatie dar cu alt cont. Ceea ce nu se admite aici, sa ai mai mult de un cont.
P.S. Daca vorbeste urat o poti raporta. Ai facut-o vreodată?

| elenaprodan2001 a răspuns (pentru Ellya15):

Ok atunci. vorbește cu iubitul tau și propune i sa mergi o perioada la părinții tăi, situația asta in care te afli nu face deloc bine sarcinii.