| Safire17 a întrebat:

Ce pot sa fac cand sunt deprimata? Daca ies afara parca ma deprim si mai tare si nu mai stiu ce sa fac. Am 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Ai putea merge la un psiholog, caruia sa-i spui problema ta.

| micurutza2005 a răspuns:

In primul rand trebuie sa afli cauza pentru care esti deprimata si sa o inlaturi sa o rezolvi,apoi nu inteleg ce te deprima asa tare la varsta ta cand ar trebui sa nu prea ai alte griji decat cu invatatul la scoala,deprimarea la copii,adolescenti e mai grava decat la adulti pentru ca ei nu prea o pot controla singuri neavand experienta si este nevoie de un psiholog pentru a te reechilibra daca nu te autocontrolezi si nu iti revii singura,faptul ca te deprimi si mai tare daca iesi din casa e si mai grav pentru ca de obicei ar trebui sa te relaxezi si sa te reanimezi daca iesi undeva din casa si nu stai inchisa pentru ca asta iti agraveaza deprimarea care se poate transforma intr-o forma mai grava deci trebuie sa discuti cu cineva despre problema ta cu mama sau cu cineva din familie care sa te inteleaga si sa te ajute si care sa aiba experienta vietii,poti intr-o oarecare masura sa vorbesti si cu o prietena de a ta buna dar cel mai indicat e o discutie cu psihologul si sant destule cabinete de acest fel care sant cei mai competenti sa te ajute sa iesi din aceasta stare,apoi trebuie sa ai si tu vointa sa iesi din starea asta facand ceea ce iti place tie mai mult,citeste,joaca-te un joc,iesi in oras prin magazine,plimba-te prin parc,stai la aer in natura,mergi la o sala de sport,ia niste vitamine si minerale pentru ca si lipsa lor din corp pot da simptome de acest gen,odihneste-te mai mult dormi cate ore e necesar la varsta ta si alimenteaza-te corect pentru ca si asta conteaza si iti da energie,fructe, legume, lactate, bea apa suficient, cauta sa fi preocupata de ceva care sa iti faca placere si sa nu ai timp de depresie si ganduri, sant atatea posibilitati sa iesi din stari si singura numai trebuie sa le aplici, mai poti lua si antistres de la farmaciile naturiste ca poate e si din cauza lui aceasta stare a ta. Daca faci tot ce am zis eu e imposibil sa nu te simti mai bine. succes.

| oOSaritaOo a răspuns:

Eu îţi zic ce fac eu când sunt deprimată: caut ceva amuzant pe net să mă uit sau intru pe facebook şi mă uit la poze amuzante, pe demotival.
Eu zic să râzi... chiar dacă te apuci să râzi singură în cameră.winking

| Hash001 a răspuns:

Mai citeste si tu o carte. Nu sunt maestrul cartilor dar unele imi plac.

| xBianca333x a răspuns:

Cheama o prietena la tine jucati carti, sah, sau alte jocui. Uita-te la un film de comedie sau ce gen iti place tie. Stai pe TPU si uitate la intrebari din astea mai tampitelaughing

| Claudya54 a răspuns:

Depinde ce problema ai eu te sfatuiesc sa vorbesti cu mama ta ca poate te ajuta te sfatuieste cand ai o problema vorbeste cu ea ca te va ajuta mama ajuta mereu!

| LeBron a răspuns:

Depinde... ce-ti place tie sa faci cel mai mult?