| anonim_4396 a întrebat:

Bună grup!
As vrea niște sfaturi de la voi pentru ca ma simt extrem de deprimata.
Eu locuiesc cu iubitul meu intr-un orășel în care nu ma simt bine de loc,nu ma simt libera, nu pot sa am activități zilnice și mai sunt și însărcinată. Simt ca ma strâng pereții, iar când ies afara și ma uit în jur și vad aceleași locuri ma deprim și mai tare.Si pana sa fiu însărcinată aveam starea asta, dar acum am început sa simt mult mai tare disperarea de a pleca pentru ca efectiv nu simt ca trăiesc viata mea.Imi e doar de orașul meu și de casa doar ca momentan nu am unde sa locuiesc acolo decat pana peste câteva luni,dar asta dacă ar vrea și iubitul meu pentru ca el nu prea își dorește sa plecam de aici.
Simt ca o iau razna,ma simt singura și deși familia mea nu e una foarte lipicioasa și dragastoasa îmi e dor de ei,îmi lipsesc mult și simt ca ii vreau alături în momentele astea. Spre exemplu eu nu prea mai pot sa fac treburile zilnice din cauza râului din sarcina și știu ca ai mei m-ar ajuta foarte mult, chiar și un castron de mâncare dacă ar aduce ar fi mult mai ușor, dar fiind la distanta asa mare nu au cum.Asa ca rămâne doar sa ma cert cu iubitul zi de zi ca toate sunt aglomerate și ca nu mai face fata la treburi.
Când îmi e rău, as putea ieși pana în parc sau la magazin sa ma mai plimb sau destind.Dar stand aici nu am posibilitatea asta, nu am unde sa merg in afara de propria curte.
Ce sfat îmi puteți da?

39 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Parerea mea este ca ti-ai dat seama de greseala facuta atunci cand ai plecat de langa parinti.
Ceea ce scrii aici arata clar, chiar daca vrei sa pari deprimata din alte motive.

| Ellya15 a răspuns (pentru darrio2007):

Eu am plecat de foarte mulți ani de la părinți (mai exact de 13).Dar nu și din orașul meu de atâta vreme, și nu în situația asta ce pare ca nu se mai termina.Am mai avut greutăți, dar unde ma putem descurca le duceam mai simplu.Aici sunt efectiv legata pentru ca nu sunt în mediul meu, nu am oportunități.In tot acest timp am cautat soluții sa rezolv și nu am găsit, iar acum lucurile s-au mai îngreunat o data cu venirea copilului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Vorbeste cu mama ta sigur ea te va primii acasa si mergi singură fara prietewnul tau lasa l pe el acolo unde este ca alta solutie nu ai o sa te deporimi te imbolnavesti si nu este ok nu te va ajuta nimeni acum probabil sarcina ta nu este atit de avansata dar cand te apropii de termen si vei naste va fi greu, plus va trebuii sa cresti singura copilul, nu trebuia sa ramîi insarcinata de ce nu te ai protejat? Ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai decis sa te muti cu iubitul trebuia sa te gandesti la toate avantajele si dezavantajele, ca nu pica nimic din cer si daca iubitul nu-ti da sa mananci, pui mana sa-ti gatesti singura, ca nu-i chiar atat de greu nici daca ai sarcina toxica, ca doar am trecut prin asa ceva 9 luni de zile dar nu mi-am neglizat sotul si familia.

Starea de depresie ti-o induci singura si asta este rau pentru copilasul din pantec!
Ar trebuii sa te gandesti si sa tragi de tine, ca si lenea asta te distruge, fiindca nemuncind si nefacand nimic, ai timp sa te gandesti la tot ce este mai rau si neplacut.

| Alex9999999999999999999 a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce dai numai raspunsuri in sictir? Raspunde frumos daca raspunzi.

| suntserios a răspuns (pentru Alex9999999999999999999):

Ca ea traieste in Australia si sta mult cu capul in jos acolo.

| darrio2007 a răspuns (pentru Alex9999999999999999999):

De ce critici pe altcineva si nu ajuti pe cea care a postat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex9999999999999999999):

Raspund cum doresc eu, nu cum doresc altii, ca nu ajutam daca ii mangaiem pe crestept pe aia care gresesc fiindca nu invata nimic, dimpotriva, ajung mai rau.

Tie daca nu-ti plac raspunsurile mele, te invit sa nu le citesti, ca nu esti obligat sa intervii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Despre userul Alex999999999999999999999

Partea cea mai urata este ca taman el a raspuns altuia cu acelasi sictir si fara bun simt, dar cum nu-si vede paiul din ochi, vorbeste aiurea.
Uite aici raspunsul lui in sictir:
https://imgur.com/a/S3hUHIm

sursa:
https://www.tpu.ro/mesaj-utilizator/a18890065/

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asa este. De multe ori vor doar raspunsul care le convine. Daca incerci sa le schimbi gandirea, deja devii cel mai mare dusman al lor. Am patit-o acum jumatate de ora cu unul care intreba de distanta optima de vizionare la un tv cu diagonala de 108 cm. Am apucat sa ii dau un raspuns si apoi m-a bagat la ignore pe loc.

| Ellya15 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu îmi răspunzi de parca deja mi-ai cunoaste toată viata.
Ai senzația ca dacă tu ai avut o sarcina ok toată lumea trebuie sa fie ca tine? Ști ce înseamnă să îți dorești copii,sa ți sa spună ca nu poți avea nici tu nici partenerul,sa te resemnezi, sa te gândești ca o sa îți faci condiții și o sa adopți, sa stai undeva fără condiții cu greutăți adunând bani cu gândul ca tu poți sa rabzi adult fiind pana ți le pui toate la punct și sa te trezești ca nu ai apucat sa îți faci condiții nici pe un sfert când deja ești însărcinată și urmează sa ai un copil provenit dintr-o sarcina toxica, cu risc și cu probleme la inima? Sa nu mai poți munci sa îți termini casa și condițiile, sa vezi ca nu avansezi de loc și copilul se apropie sa vina, sa stai 24 din 24 pe pastile de greata și pe la medici cu perfuzi ca îți vomiți ficatul și dacă vezi un mar? Sa ai rate de plătit dar și de pregătit terenul pentru copil si sa nu poți și sa nu ai voie sa muncești.
Voi astea cu viata "perfecta" va e ușor sa comentați din cărți.Dar mai uitați-vă un pic și în jur ca mai sunt oameni ce pica în niște situații și pe neașteptate.Ca nu mi s-a dat totul de a gata și nici nu am vrut sa fac un copil ne pregătită fiind,dar nu toate merg perfect mereu si dupa plan.
Am în oraș unde sa locuiesc,si unde trebuie sa fac niște investiții mai minore decât aici unde sunt în fundul asta de lume (unde era vorba ca stam doar o perioada), nu sunt boschetara și nici nu ma tine nimeni pe palme cum crezi tu.
Vorbești foarte ușor de lene, de parca dacă dai cu mopul pe jos prin casa îți trec problemele, ai deja bani, casa terminata, copilul mare...Sau ai senzația ca funcționează ca la alcool și droguri, te faci manga pe moment și uiți de griji. Sper sa nu îți sfătuiești la rândul tău copii în stilul asta, ca o sa fie genul de copii ce trebuie sa rabde sa ia peste gura ca sigur au făcut ei ceva și merita.

| darrio2007 a răspuns (pentru Alex9999999999999999999):

I-a raspuns exact ce trebuia, tinere. Daca esti mai bun, raspunde tu la intrebare.
Dar de la unul care crede ca respirăm pe urechi, nu ma astept la un raspuns prea inteligent.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ellya15):

Vorbesti fara sa ma cunosti! Nu am avut nici o viata perfecta dar nici nu m-am dus dupa iubiti cum ai facut tu, ci m-am casatorit si mi-am urmat sotul la capatul pamantului, dupa ce ani multi am indurat destule in comunism, pana am plecat defintiv din tara.
Am doi copii si am avut 2 sarcini toxice unde nu m-am putut hranii normal toate cele 9 luni, fiindca imi era teribil de rau, dar asta nu m-a facut sa ma plang si nici sa astept sa-mi faca altii de mancare, ca eram singuri si pe vremea aia eram studenta, deci mergeam la scoala, invatam pentru examene si duceam sarcina mai departe. In primele 5 luni cand toate gravidele se ingrasa eu slabeam, fiindca vomam non stop. Lesinam si ajungeam in spital dupa care ma intorceam acasa si ma apucam sa fac treaba si cele necesare, ca trebuia sa mancam si sa traim.
Nu te mai plange din nimicuri, ca de poti veni sa stai pe computer sa scrii povesti, sunt convinsa ca poti sta si langa o cratita in care arunci cateva zarzavaturi sa faci o supa, dar cand esti copil razgaiat... astepti sa vina altii sa-ti faca totul.
Imi este bine acum, dar nu mi-a fost usor deloc, chiar deloc, sa traiesti in comunism, sa ai copii si sa nu-ti ajunga banii nici de mancare fiindca aveam mortgage la casa si la mobila, desi munceam amandoi.
Nu te mai plange din nimicuri, ca-ti induci stres si iti afectezi propriul copil din pantec. Pune mana si fa cate putin in fiecare zi, evita sa mai stai pe computer si telefon, iesi in gradina si te plimba, fa ceva util si imbucurator, fara sa mai dai vina pe unii si altii, ca nu te-a dus nimeni in fundul ala de sat, fiind doar decizia si vointa ta sa-ti urmezi iubitul.

Hai cu sanatate si intelepciune, ca ai nevoie de tare multa!

| Ellya15 a răspuns (pentru Violleta2022):

La fel faci și tu, vorbești fără sa ma cunoști.Am relația asta de 10 ani nu m-am dus după iubiți cum spui tu, nu mi-a dat nimeni nimic de-a gata pana acum și nici nu ma razgaiat nimeni.Am muncit, am învățat sa fac curat și mâncare singura și pe cont propriu, și vezi ca diferență dintre sarcina toxica și una cu risc e una destul de mare.In sarcina toxica te simți rău, în cea cu risc nu ai voie sa faci anumite lucuri pentru ca riști sa pierzi copilul dacă nu chiar sa pățești și tu ceva (nu ma obosesc sa îți arat ție hârtiile mele de la medic și zecile de analize și teste suplimentare pe care le fac periodic). Dacă tu ai avut parte de un soț pe care sa îl doară în fund și doar sa te târască după el pe unde are chef fără sa ii pese de cât îți e ție de greu și rău eu nu vreau sa fac la fel, ca nu am de ce sa ma chinui pentru unu căruia nu ii pasa și de nevoile mele ca după sa ma bat cu pumnul în piept de cât am fost eu de puternica.Sa rabzi rahaturile alea nu se numește putere, se numește prostie, iar curaj ai atunci când ieși în fata și ai tupeu sa îți spui ca îți e greu sau ca nu îți convine, nu când taci din gura sa nu iei peste bot.
Am și eu aproape 30 de ani, dar refuz sa trăiesc ca și voi din perioada comunista acum în secolul 21.Adica după fundul bărbatului și sa tac de teama ca poate ma lasă.Am probleme cu inima, iar dacă mentalitatea lui de rahat ma face pe mine sa ma simt rău și îmi afectează și copilul, prefer sa plec și sa ma descurc singura.
O zi buna.

| AndreaDanci a răspuns (pentru Ellya15):

Nu o baga in seama ca e incapabila de empatie si crede ca toti trebuie sa fie prosti ca ea si sa inghita orice rahat ii da viata cu pofta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ellya15):

Iar vorbesti prostii si te mai miri de ce esti criticata aici.
Cum iti asterni asa dormi fetita, cu tot cu iubitii pe care i-ai ales si care te-au dus intr-un sat amarat.
Dupa cum vorbesti se pare ca ai probleme serioase si la mansarda si iti dau un sfat: fii mai dulce la vorba si la comportament ca nu te tine nici un barbat in ograda lui.

| Ellya15 a răspuns (pentru Violleta2022):

Auzi "nu te tine nimeni în ograda lui" laughing.Iar vorbesti ca femeile alea de 100 de ani convinse ca bărbatul trebuie sa "TE TINA" in ograda lui.Tu nu știu ce nu ai înțeles prin "am ograda" mea, și ca asta era și mesajul textului.Ca vreau sa îmi iau iubitul si copilul la un trai mai bun.
IUBITUL draga, nu iubitii ca nu l-am luat si pe barbatul tau, sau ai orbul gainii și nu mai vezi când citești.Ca i-ar vorbesti de parca le ști pe toate iar dacă "indraznesc" sa îți răspund pe măsură tot tu te infoi.
Și eu nu i-am văzut pe alții sa răspundă asa urat si fara respec ca tine.Cred ca ai frustrari mari în viata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ellya15):

Daca esti inca la stadiul de IUBIT la varsta asta, probabil ca ai trecut prin mai multi si ai cules, pana ai ales unul din fundul satului.

Nu, chiar nu am frustrari deloc, fiindca sunt realizata traind intr-o tara occidentala de 30 de ani, unde am emigrat cu familia, am copii mari realizati si tot ce mi-am dorit vreidata, inclusiv timp suficient ca sa raspund celor ca tine pe TPU.
Eu ti-as dori sa mai lasi din acreala si din vaicareala asta, daca vrei sa tii si iubitul asta langa tine, ca altfel te azvarle si asta si loc sa pui capul nu vei avea niciunde.
Vorba dulce mult aduce! >> spune o vorba romaneasca, care ar trebui tare mult sa-ti fie motto in viata, daca vrei sa faci ceva cheag pe langa Iubi'

| Ellya15 a răspuns (pentru Violleta2022):

Alooo comunismul, nu e obligatoriu sa te căsătorești pana nu ești sigur de persoana cu care ești.Mie asa mi se pare normal, nu sa ma mărit ca tine de la 12 ani și pe la 13 sa fac copii.
Tu ce nu înțelegi din 10 ani de relație? Fa un calcul.Si tu nu citești când îți spun că am stat la oraș, și el la fel doar ca ne-am mutat la tara în urma unor probleme financiare? Ai probleme femeie se pare și nu ai cu cine te certa.

De aia răspunzi mereu de parca ești intepata în fund? Din prea multa fericire și liniște?
Sau ai senzația ca dacă ești vinitură intr-o tara străină ești mare scula pe bascula? Cunosc și eu mulți sparanghelisti cu aere de vedete ca tine.
Îmi place ca tu vorbești din viata ta.Cred ca asta îți spui tu în fiecare dimineață când te trezești "taci din gura ca ramai boschetara".Ti-am mai spus, dacă tu ești frustrata și îți e frica ca te lasa bărbatul și ramai boschetara nu toți îți împărtășesc soarta.Eu am unde merge și unde sta.

| AndreaDanci a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu iti mai da filme aiurea, esti cea mai frustrata persoana de pe TPU, stiu ca in mintea ta ti-ai facut povestea asta cu Australia, dar stim toti ca esti o baba terminata pe care nu o viziteaza nici proprii copii
Un om fericit nu vorbeste si gandeste ca tine. Un om fericit radiaza, e bland si intelegator, ca nu are motive sa intre pe un site si sa se rasteasca la alti oameni, mai ales la cei vulnerabili. Are lucruri mai bune de facut.
Vorbeste doar veninul din tine.
Vii aici si critici oamenii in care iti vezi propriile defecte.
Daca o duci asa bine, investeste intr-un psihiatru bun ca n-am vazut in viata mea un om ca tine.

| AndreaDanci a răspuns (pentru darrio2007):

Si tu comentezi mult aiurea de aia atragi antipatii. Amandoi comentati de multe ori pe langa intrebare

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreaDanci):

Se vede ca nu cunosti deloc persoanele cu care comunici. Violleta chiar este in Australia si este din Braila ca si mine. De cand sunt pe site, inainte sa raspund citesc unele intrebari ale celui care posteaza sau comenteaza. Ca sa imi fac o idee despre cum gandeste. Mai usor cu jignirile, tinere!
Vad ca esti de ceva timp pe aici dar esti tot la stadiul de junior. Si asta spune multe.

| AndreaDanci a răspuns (pentru darrio2007):

Nu conteaza, nu vorbeste ca o persoana din Australia, zici ca e mutata intr-o tara comunista sau pe undeva, izolata intr-o padure, ca nu stie sa comunice cu oamenii.
Nu jignesc, e o realitate ca e frustrata si vorbeste foarte urat, nu degeaba tot site-ul o uraste. In afara de tine. Ii recomand sa citeasca niste carti de comunicare, desi e cam tarziu la varsta ei sa mai bage ceva la cap, mai ales la cat de atotstiutoare se crede si cum baga mereu interpretari din burta la fiecare intrebare doar cu scopul de a jigni. E pur si simplu vizibil rau intentionata, nu are niciun sens existenta ei pe site, trebuie sa fie bantuita rau de singuratate.
Ce spune despre mine faptul ca sunt stadiul de junior? Ca am o viata si nu ma consum toata ziua pe aici ca voi? Ca nu fac un scop din a scrie mult si prost ca voi?

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreaDanci):

Spui ca are o varsta? E mai tanara decat mine. Stadiul de junior arata si experienta ta pe acest site. Deja de cand sunt pe site, cunosc utilizatori cu acelasi stil de conversatie dar cu alt cont. Ceea ce nu se admite aici, sa ai mai mult de un cont.
P.S. Daca vorbeste urat o poti raporta. Ai facut-o vreodată?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tie nu iti place orasul? Sau pur si simplu iti e dor de familie?
Din discutia cu domnul, ce concluzie ati tras ca si cuplu?

| Ellya15 a răspuns (pentru suntserios):

Nu place nici orașul și nu mai vreau sa stau printre străini și mai mult singura.Acum simt nevoia de un sprijin,de o incurajare, de persoane apropiate nu sa stau intr-un fund de lume unde nu am nici unde sa ies, sa am o activitate, sa ajung la un spital la timp.
Și cât am fost însărcinată i-am propus sa plecam pentru ca nu ma simt ok, dar tot sa amânat.Ba ca o sa plecam, ba ca mai bine rămânem dar acum nu mai am cum sa ma joc cu stresul meu și cu viitorul copilului.

| cristimihailov a răspuns:

Eu m-as apuca de citit o carte, un Netflix, un joc pe calculator, o interactiune cu viitoarele mamici.

Ia doar in considerare ca ar fi posibil sa suferi de depresie post partum. Asa ca mai bine pregateste-te acum pentru diverse situatii: cea in care nu dormi, in care copilul plange, etc.

Daca nu poti face mare lucru in prezent, macar pregateste-te pentru viitorul apropiat.

| Emma30555 a răspuns:

Poți sa mergi acasă pe perioada sarcinii sa te ajute mama ta, apoi sa te întorci la soț când ești în putere.

| iulia0514 a răspuns:

Https://www.desprecopii.com/
Uite scumpa mea aici vei găsi sprijin din partea altor viitoare mămici cât și mămici care au trecut sau trec prin aproximativ prin aceeași situație ca și tine! Și eu am avut o sarcina cu risc pe care mi-am petrecut-o mai mult în pat din fericire eu am avut sprijinul soțului și totul a fost bine până la urmă:)

| AndreaDanci a răspuns:

Sincer, nu te inteleg
Adica nu inteleg de ce ai decis sa ai un copil daca tu esti deprimata si nu iti place viata pe care o ai. Era evident ca o sa fie mai rau cu un copil. L-ai facut de plictiseala?

Pleaca acasa, certurile nu fac bine in sarcina, dar crezi ca in alte orase iti va fi mai bine? Problema ta e ca nu ai prieteni. De singuratate o sa ai parte in orice oras mai putin acasa
De ce nu intri pe un grup de Facebook de mamici si nu cauti o tipa cu care sa iesi la suc?
Hobbi-uri nu ai? Ce faci in timpul liber?

| Ellya15 a răspuns (pentru AndreaDanci):

Nu am decis sa am un copil.Eu nu am putut sa am copii, normal nu aveam cum sa rămân insarcinata și totuși sa întâmplat.Nu a fost dorinta mea sa fac copii în situația asta, dar nici nu pot renunță la o sarcina la ani mei și cand știu ca nu mai pot face.

Sunt mai multe chestii la mijloc aici, ca de fapt și de drept în oraș la mine trebuia sa stam și pe chestia asta m-am înțeles cu partenerul meu de la început.Si crede-ma, de ai sta în zona asta si ție ți s-ar lua. Fără sa ai o cunoștință, pe cineva din familia aproape, sa fii singur și și în situația mea.Cu cine sa ies și unde? Pe banca în fata porții cu lele florica, cu alcoolistul de la birtul de lângă casa, sau cu câinii maidanezi de care nu poți trece pe drum?

| AndreaDanci a răspuns (pentru Ellya15):

Cati ani ai?

| AndreaDanci a răspuns (pentru Ellya15):

Deci nu ti-a respectat dorinta? Si el cu sarcina nu te ajuta? Tu nu muncesti?

Chestia ca ca oriunde mergi o sa fii singura, la 30 de ani nu e asa usor sa iti faci prieteni nicaieri.
Du-te acasa, dar sa nu te izolezi dupa ce nasti, daca ai ajutor iesi in lume si mai cunoaste oameni, fa un curs, invata ceva, angajeaza-te intr-un loc unde sa poti socializa
Nu trebuia sa accepti situatia dar in fine

| AndreaDanci a răspuns:

Violeta
''m-am casatorit si mi-am urmat sotul la capatul pamantului''

adica tu o critici pe ea, pentru ceva ce ai facut si tu? daca il urmezi la sat, esti proasta, dar daca il urmezi pe alt continent esti o intelectuala? doar pentru ca unu e sot si unul nu? mai repede ramai blocata langa un om cand ai statutul de sotie decat atunci cand esti singura
are sens de unde toata frustrarea asta a ta

| Ellya15 a răspuns (pentru AndreaDanci):

Nu trebuie sa îți bați capul, atâta pot unele persoane, sa judece, critice și jignească.
Eu una dacă as fi trecut prin ceva în viata și mi s-ar cere un sfat, l-as da pe cel mai bun nu as critica.Fiecare om în parte are greutățile lui și limita lui de suportabilitate dar asta mulți nu o înțeleg.

| Anonimus24061 a răspuns:

Pai eu îți sugerez sa îl rogi pe iubitul tau sa te duca intr-o vacanta poate asa ti-ai mai reveni putin din "ingramadeala" asta.

| elenaprodan2001 a răspuns:

In primul rand trebuie să porți o discuție serioasă cu el pe aceasta temă, iar în al doilea rând încearcă să faci activități ce nu necesita neapărat deplasare ( deși nu înțeleg de ce nu poți ieși)..citește, uita te la un serial, scrie, asculta muzica, fa mișcare.

| Ellya15 a răspuns (pentru elenaprodan2001):

Nu am unde sa ies.In zona asta sunt foarte mulți bătrâni, iar unde ai putea ieși în centru cum s-ar zice e plin de persoane ce consuma alcool și doar baruri.Nu ai parc sa ai loc de plimbare în aer liber in afara de sa te urci pe dealurile din jur.E oraș, dar e de gradul 3, deci e mai de graba un sat.

| elenaprodan2001 a răspuns (pentru Ellya15):

Ok atunci. vorbește cu iubitul tau și propune i sa mergi o perioada la părinții tăi, situația asta in care te afli nu face deloc bine sarcinii.