| Georgexyz99 a întrebat:

Imi cer iertare ca incep cu o astfel de postare, insa am nevoie de cateva sfaturi.

Problema este ca sora mea vrea sa mearga maine in Vama Veche sa se vada cu o prietena, insa la intalnire isi iau ambele iubitii. Plus ca acea prietena, isi mai aduce vreo 2-3 prieteni, dar toti cu partenerul/a lor de viata.

Eu unul am 21 de ani si nu am prietena, de fapt nu am avut niciodata o prietena si imi e teama ca ma voi distra cu lacrimi in Vama, si mai ales ca sora mea si iubitul ei nu au sofer care sa ii duca in vama si toata treaba asta a picat pe mine...

Ce pot sa fac maine pana la urma?

Sa ii duc in Vama sau sa raman acasa, inventand vreo problema?

Cum sa fac sa nu se supere pe mine oamenii respectivi?

Si as dori sa stiu daca am vreo obligatie sa le fiu sofer, in caz ca nu-mi vor plati benzina...

20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate iti faci o gagica acolo

suntserios
| suntserios a răspuns:

E sora-ta ...nu poti si tu discuta chestii de platit benzina cu ea? trebuie sa intrebi straini pe net?

| AlexandruGeo a răspuns:

Eu zic sa te duci și să-ți trăiești viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu vrei sa te duci nu te duce. Eu in locul tau nici nu m-as deranja sa inventez vreo scuza. Ii spui scurt si la obiect: "nu vreau sa vin".

| Georgexyz99 explică (pentru AlexandruGeo):

In vama nu ai ce sa agati... e plina vama de cocalari, de pitzipoance pline de ele si de boschetari. Eu unul detest locul ala EVER!

| Georgexyz99 explică (pentru anonim_4396):

Eu cred ca tu dai astfel de comentarii doar ca sa te afli in treaba. Ce kkat sa agati in Vama, tomberoane poate laughing poate daca as fi avut un corp de culturist, (am zis poate) imi va sari vreuna in brate, dar aparent asta se intampla in vise. Plus ca Vama e plina de nashpeti la tot pasul

| Werrich a răspuns:

Si ce daca nu ai prietena, iei amenda? Du-te in Bulgaria ca e foarte aproape si iti iei chestii fara taxe vamale.

| Georgexyz99 explică (pentru suntserios):

Dar am impresia ca de cand am masina, se foloseste de mine, chiar daca e ruda mea de gradul 1, pentru ca iubita-su inca nu are masina, amandoi considera ca as fi soferul lor. Sincer ma cam iau amandoi de fraier. Chestia ca n-am avut iubita niciodata ma apasa pe zi ce trece, nu stiu daca voi mai apuca 30 de ani in ritmul ăsta, n-ai idee ce stări ma trec zilnic, imi e ca o sa ajung la nebuni in camasa de forta intr-o zi din cauza asta

| Georgexyz99 explică (pentru anonim_4396):

Mai bine m-as duce cu ai mei la tara sa-mi mai limpezesc mintea putin...

| Liviu a răspuns:

Nu fi fraier, da-i peste nas, frate frate, branza e pe bani, scurt la subiect si fara ezitare.Nu te duci sa faci pe soferu, daca vrea sofer, sa te angajeze ca sofer si salut.Nu stai linge blinde dupa sora'ta si curu lu gagicasu.Eu am urat intotdeauna sa fac pe soferu pe masina mea, si pe bani altora.Eu mi-am luat masina sa ma folosesc EU si parintii mei de ea.Nu rudele de gradu x. Nu suport, mai bine sa isi plateasca taxiu si salut, si eu am fost fara masina(o am de 2 ani)dar am devenit atat de neam prost, incat e totu pana la masina.Cand am bagat aproape 500 de euro ca mi sa farmat calculator de aiberguri, a interesat pe cineva? NU, nici pe mine, poate sa imi dea 1 milion la cursa, eu nu fac taxiu din masina mea. Daca iti respecti masina, nu te du ca sofer.Am urat din prima clipa sa fiu sofer la toti agarici, inclusiv la rude.Ba chiar ma cert si cu ai mei, eu lucrand ca sofer pe o masina de interventie la munca.Nu prea mai imi arde de condus, si sunt singuru care conduce din familie.Masina se stie, doar eu o conduc, si cate un mecanic ici colo.Le-am zis clar, daca gasesc ceva schimbat in masina, eu nu o mai conduc si cumparam alta(am un buget micut acolo sa iau alta) bagati mintile in cap, si pune-o pe sora-ta sa isi care picioarele si ea si izbitu ei unde doreste.Masina nu e luata pentru a face taxiu pentru sora-ta clar? Dai si 2 palme si tineti frate masina in casa.Mai ales daca e neam prost, sa se linga pe bot.Dar cum e cu masina a luat-o parinti? a contribuit si ea? a zis ceva de benzina duduia? sau

| aneliram a răspuns:

Poate găsești pe cineva acolo (vreo fată), eu zic că e bine sa te duci, până la urmă. Sigur că nu ești obligat sa le fi șofer, normal ar fi să puneți bani de benzină toți.
Dacă alegi să nu te duci, nu cred că se vor supăra,, dar dacă ei se bazau pe tine să-i duci, trebuia să le spui mai din timp, gaseau alt șofer, acum ar fi urât din partea ta să-i lași baltă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Georgexyz99):

Bine frate plangi toata viata atunci ca o sa sara femeile pe tine asa

| Werrich a răspuns (pentru aneliram):

A zis ca nu ii place acolo ca sunt doar cocalari, pitipoance si boschetari...

| Werrich a răspuns (pentru Georgexyz99):

Cocalari si pitzipoance sunt in Mamaia la Fratelli si Nuba!

| alexalx1234 a răspuns (pentru aneliram):

În Vamă ce fată să găsească? Am fost și eu acolo și e plin de cocalari, de ușuratice și de drogați infecți. Oameni normali la cap nu prea vezi acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le zici verde în faţă că nu vrei să mergi, că n-ai chef.Ce-i aşa mare brânză? Nu trebuie să te apuci acum să inventezi nu ştiu ce scuză ca să pari ocupat chiar dacă nu eşti pentru atâta rahat.Nu eşti obligat să faci pe şoferul cu ei doar pentru că eşti fratele prietenei lor şi poate le eşti mai la-ndemână.Şi dacă se supără, ce? Ete fleoşc.Refuză-i.Nu fi fraierul lor. Poate că nici măcar nu se vor supăra,ci doar vor căuta pur şi simplu pe altcineva să-i ducă.
Cât despre benzină,era foarte simplu.Te uitai şi tu să vezi cât ai consumat,cât aveai la plecare şi cu cât ai rămas la întoarcere,făceai socoteala, te duceai la ei dacă vedeai că nu deschid subiectul şi le spuneai frumos, pe un ton degajat, vesel, cât are de plătit fiecare.Sau îi spuneai surorii tale să le zică.În orice caz, dacă ar avea bun simţ, ar deschide ei subiectul şi nu te-ar pune în situaţia asta.

| Holiday a răspuns (pentru Georgexyz99):

"Ce kkat sa agati in Vama..."

Daca nici in Vama nu esti in stare sa agati, esti tantalau rau si iti meriti soarta si sa o freci singur si sa profite toti de tine.

"Plus ca Vama e plina de nashpeti la tot pasul"

Inseamna ca si sor-ta e nashpeta, ca doar va fi in Vama, nu?!

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Intrebarea este urmatoarea...Tu vrei sa te duci cu ei sau nu? Daca tu nu iti doresti sa te duci vorbeste cu sora ta si spune-i adevarul fara sa bagi pretexte, asta ca sa nu te prinda cu minciuna mai tarziu.Parerea mea personala este sa te duci totusi chiar daca tu nu ai partenera ca ma gandesc ca din cauza asta nu vrei sa mergi ca toti sunt in cuplu si tu nu, cine stie poate iti faci acolo o iubita.In legatura cu benzina, daca vin atatea persoane, sa faca o cheta si sa puna toata lumea bani.Multa sanatate!

| Emma30555 a răspuns:

Întotdeauna sunt oameni singuri peste tot, mai ales la mare în Vama. Mulți se duc din acest motiv sa mai cunoască persoane noi. Eu nu va înțeleg de ce va complexați atât ca nu aveți pereche. Eu am fost cel mai fericita când nu aveam pereche, mergeam cu prietene cu prieteni, întradevar în anturajul meu erau mulți care ieșeau și singuri nu erau genul clasici cu partener sau partenera, era frumoasa viata, libertate și distracție. Nu înțeleg cum acum toți sunt cu pereche la vârsta voastră. E vreo moda, e ceva obligatoriu? Cred ca doar voi va faceți filme în cap și va complexați aiurea. Totul sta în atitudine. Tu nu te duce ca șofer, du-te sa te distrezi iar dacă consideri ca nu e cazul fa ți niște prieteni ai tai cu care sa te distrezi, nu trebuie sa ai iubit sau iubita de fațada doar ca să dai bine în public, e o chestie falsa care nu ti aduce împlinire.

| Adry05 a răspuns:

Decât să stai singur acasă ca tristu mai bine te duci, ești totuși la mare, o grămadă de oameni vin să se distreze deci ai șanse să găsești și tu p acolo o tipă drăguță singură, doar să ai tupeu să te bagi în seamă