| anonim_4396 a întrebat:

Buna,

Imi spuneti si mie daca va rog cum sa ma comport cu colegii la scoala ca sa nu mai râdă de mine?
Sunt baiat si sunt mai timid de felul meu, cum as putea iesi din aceasta stare si sa am si eu cuvinte pe limba atunci cand zic ei ceva catre mine?
Ce sa fac?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invatand pe rupte la scoala, ca sa nu te mai prinda nepregatit si sa se rada de tine.
Timiditatea apare din lipsa de incredere in propria persoana si lipsa de cunostite generale.

| Plato a răspuns:

Ideea e sa nu le permiti, iar daca nu-ti permit cuvintele, poate-ti permite atitudinea. Ia-l de guler si baga-l la ma-sa la blana. Orice gest ce arata ca nu le permiti. Daca nu poti zice nimic subtil sau de "rekt", zi-le asa, sanatos, romaneste.

| Meme10Memu a răspuns:

Rade si tu de ei.

| Panamax a răspuns:

Primul care rade de tine ii dai cu poseta in cap.

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Daca ești bun, ești luat de prost. Scoate colții la atac!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi ei ce zic către tine

| Anca32 a răspuns:

Nu e neapărat sa ai cuvinte pe limba, lucrul care "doare" mai rău e indiferența sa întorci spatele si sa pleci asta arata clar ca nu ți pasa. Știi vorba aia "nu te poți pune cu prostu ca are mintea odihnita.

| laeimbrea a răspuns:

Încearcă să nu le mai permiți asta, dacă te jignesc verbal încearcă să le dai "peste nas" cu un "rekt" ceva iar daca nu ai o soluție de genul, pur si simplu nu ii baga in seama, dacă nu îi bagi in seama ("Nu dai apa la moara") o sa se sature si o sa te lase.

Dacă dau ei in tine sau ceva de genul, dai si tu si nu le permite asta, le arăți ca și tu poti.

Nu stiu daca ai incercat sa nu ii bagi in seama dar si asta poți să încerci, o să se sature să te tachineze.