| MikyMi a întrebat:

Buna!
In ce religie sunteti?
Ce parere aveti despre catolici? Dar despre ortodocsi?
V-ati schimba religia, sau sunteti multumiti cu cea in care v-ati nascut?
Ms:*

Răspuns Câştigător
| pisioi a răspuns:

As fi vrut sa fiu catolica.happy este frumoasa catedrala lor.si sarbatorile.sunt m, ai deosebite.

21 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Religia nu conteaza, conteaza daca pentru tine Dumnezeu are o insemnatate sau nu. Daca il simti pe Dumnezeu in inima ta, totul va fi frumos, altfel. religiile te pot ajuta pana in punctul in care se critica una pe alta. Tu sa ai o singura tinta: Dumnezeu.

| Zumbalaarebeca a răspuns:

Eu m-am nascut in fam de penticostali dar acum sunt ortodoxa la penticostali apreciez faptul ca nu boteaza copilul cand este mic ci doar il binecuvinteaza pana la 18 ani sau na pana va creste mai mare si va alege el ce religie isi doreste sa fie, am mai cunoscut pers care nu sunt de acord ca copii sa fie botezati de mici in religia parintilor deoarece ei isi doresc sa aiba dreptul sa isi aleaga calea pe care vor sa o urmeze fara a fi judecati de societate daca isi schimba religia ulterior.

| LolaKissTheGirl a răspuns:

Nu, de ce?
Chiar nu mi se pare asa de important sa testez toate religiile.
Cred ca asa e destinul meu happy.

| Bya132 a răspuns:

Buna Miki!happy

Eu m-am nascut ortodoxa.

Catolicii au sarbatori deosebite si catedrala acestora e frumoasa. Ortocsii se inchina la Biserica acestia cred in Dumnezeu si nu in zei.

Nu cred ca mi-asi schimba religia, dar mi-ar place sa fiu catolicahappy.

| pwp a răspuns:

Eu sunt ortodoxa, si nu mi-as schimba religia nici macar pentru persoana iubita happy

| micuta_6487 a răspuns:

Buna, sunt ortodoxa.

Sunt multumita de religia mea.

N-am fost niciodata la catolici la Biserica... Dar sincer mi-as dori sa merg.Pana acum nu am avut ocazia.

Nu am nimic cu celelalte religii, nici pro, nici contra...

Nu mi-as schimba religia pentru nimic in lume, cu religia asta m-am nascut, cu ea am sa mor

| Laminin a răspuns:

Hei!
Eu sunt baptista.
Nu stiu ce sa zic despre catolici.Am o colega catolica dar nu vad nici o diferenta intre ea si ceilalti ortodocsi :-?
Nu are importanta ce religie alegi, conteaza sa crezi in Dumnezeu. Si daca mi-as schimba "religia", tot pe Dumnezeu L-as glorifica :)
www.viatavesnica.tr.gg/
Gbu :]

| sabilopod a răspuns:

Eu sunt ortodoxa dar n-am fost niciodata foarte credincioasa. nu prea pot sa cred, stii? nu am impresia ca ma va ajuta cu ceva. ma rog doar atunci cand cineva din familia mea e bolnav. sunt multumita cu ceea ce pot realiza, nu am nevoie de ajutor in plus.

| xlmpq a răspuns:

Sunt ortodox si sunt multumit ca is ortodox

| AcidCuSange a răspuns:

Unii catolici cred mai mult in Iisus decat in Dumnezeu si mai sunt alti catolici care cred ca noi, tot in Dumnezeu, dar se inchina la statui.Eu ma multumesc cu orice religie, doar atata timp cat cred in Dumnezeu si in sfinti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu sunt ortodoxa.Nu mi-as schimba religia, decat daca m-as casatori cu vreun baiat de alta religie.Despre catolici nu am ce zice, am avut o prietena care era catolica.Nicio mare diferenta fata de noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am nascut ortodox ca majoritatea romanilor, in momentul de fata sunt ateu, consider religia in zilele noastre un lucru depasit si fara sens

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt catolic sici colegii mei sunt catolici si parinti tot locul de unde sunt eu sunt catolici si nu observ multe diferente dar la ortoxisi nu-mi place ca cand isi boteaza copilulu adica bebe sai pune capul in apa se ineca s-a intamplat, si multe altele la catolici copilul se unge cu ceva ii da putina apa sfintita pe cap un pic si atata la botez la catolici nu se intampla nenorociri dar in rest nu vad alte diferente

| justMe29 a răspuns:

Eu sunt ortodoxa... nu prea stiu daca asi schimbao :ddesi nu asi prea vrea

| Adina_3463 a răspuns:

Am fost ortodoxa, dar am trecut la catolicism pentru ca majoritatea familiei mele este de religie catolica.
Diferente mari nu exista, atat timp cat crezi in D-zeu nu conteaza ce religie aihappy

| TOTO54 a răspuns:

Buna! Eu am fost Romano Catolic in copilari( pana la 22 de ani) cand am realizat ca sunt in ratacire! Acum sunt 25 ani aproape si pot spun ca nu doar ca asa baga mana in foc pentru ca sunt pe calea cea buna, ci m-as arunca cu totul in foc la ce sigur sunt ca am gasit calea dreapta! Si atentie nu fac parte din nici o religie!
Multi spun nu conteaza religie..important e... si... ASTA SPUN OAMENI!
Dar hai sa vedem ce spune Dumnezeu:
Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez. EFESENI 4:5
Intraţi pe poarta cea strâmtă. Căci largă este poarta, lată este calea care duce la pierzare, şi mulţi sunt cei ce intră pe ea.
Luc 13.24;
14 Dar strâmtă este poarta, îngustă este calea care duce la viaţă, şi puţini sunt cei ce o află. Matei 7:13-14
SUNT FOARTE PUTINI CARE O VOR AFLA! TOT ESTE DUPA VOIA DOMNULUI ...pe mine DOMNUL MA CHEMAT LA ACEASTA CREDINTA! DACA ESTI SI TU IN PLANUL LUI CU SIGURANTA TE VA CHEMA SI PE TINE! DOMNUL SA VA BINECUVANTEZE!

| Berta12 a răspuns:

Eu m-am nascut ortodoxa.
Sunt multumita de religia mea.
Si ma bucur ca nu ma inchin la zeii si ceva de genu`.
Si eu cred ca nu conteaza in ce religie esti atata timp cat crezi in Dumnezeuwinking

| secret_9264 a răspuns:

Eu sunt ateu da am fost botezat cand eram mic ca multi din tara asta ortodox

| issa_5058 a răspuns:

Eu sunt ortodoxa pe stil vechi. Si nu as schimba asta pentru nimeni si nimic. Nu sunt habotnica dar am deZvoltat in anii vietii o relatie speciala cu DumneZeu. Cred ca la baZa a stat si educatia religioasa primita in copilarie. De fapt cred ca e cel mai frumos dar pe care poti sa_l faci copiilor tai. Si anume sa_l faci cunoscut pe DumneZeu.

| skumpick a răspuns:

Eu sunt catolica si ma mandresc ca religia mea si nu e cum spun toti necunoscatarii ca ne inchinam la statui sau alte tampenii. la noi e foarte frumos si sarbatorile sunt ft deosebite