Întrebare recomandată | anonimlove a întrebat:

in primul rand nu vreau sa faceti "misto" sau comentarii aiurea pe seama mea. Am 20 de ani sunt la facultate la Bucuresti in anul 2 (in fine nu asta conteaza), am probleme foarte mari in familie, nu mai stiu unde sa apelez pentru niste sfaturi. Tinand cont de varsta mea, e doar un numar pentru parintii mei, la varsta asta nu ma lasa nici macar la un suc sau in oras, facultatea o fac doar pentru ca "tatal" meu asa a vrut, omul care mi-a distrus copilaria si tot ce am trait pana acum, omul care o bate pe mama sub ochii mei intrebandu-ma daca imi place ce vad, omul care ma bate si pe mine si la varsta asta. Pentru el eu sunt doar o curva, o jigodie care nu merita sa traiasca, eu tacand de fiecare data suportand jignirile lui si bataile adorm plangand nestiind ce sa fac sa schimb situatia, imi interzice sa am prieteni inclusiv fete, nici sa nu auda sa am iubit. Fiecare sarbatoare la noi in "familie" se incepe cu tipete si batai. De 20 de ani asa e viata mea, nu pot face, imi e frica sa anunt politie ceva sa nu o omoare pe mama in bataie, ea e tot ce am, fara ea eu as muri, e singurul meu sprijin, iar ea nu poate face nimic tot de frica. Sunt zile in care nu vreau sa ma mai trezesc stiind ce cosmar ma asteapta. Ma pune sa ii fac mancare apoi o arunca crezut ca ii pun otrava sa il omor. Eu stau la curte si am si gradina si animale, zilnic fac tot ce trebuie si indiferect ce fac nu e bine, mereu gaseste ceva sa tipe la mine, am ajuns in situatia sa merg la psiholog din cauza lui, si asta trebuie sa ma duc pe furis sa nu afle sa nu faca scandal, nu stiu ce sa ma mai fac. Vecinii cheama mereu politia sa il opreasca dar nu fac nici ei nimic, pentru ca atunci cand vede politia ne ameninta sa nu spunem nimic ca ne omoara in bataie. Nu am sa uit niciodata ca nu am avut un revelion fericit sau un Paste asa cum se cuvine. Eu mai am un frate de 24 de ani si la fel se comporta si cu el. Nu ma lasa nici sa ma angajez sau sa fac ceva cu viata mea, nici nu imi da bani de absolut nimic. Cand plec la facultate ma suna de cel putin 5 ori pe zi si ma pune sa vin in fiecare saptamana acasa (eu fiind din alta localitate) plus de asta ma face mereu sa plang spunandu-mi vorbe care nici macar un strain nu le-ar face. Va rog ajutati-ma ca nu mai rezist. As vrea sa plec de acasa definitiv dar imi e frica ce i-ar putea face mamei mele...

66 răspunsuri:
| kossmin16 a răspuns:

De ce nu te duci la sectia de politie cu toata familia sa le explici ce s-a intamplat dar sa le spui politistilor sa nu ii spuna tatalui tau cine la turnat

| Asiris23 a răspuns:

Eu nu prea am cu ce sa te ajut, am 13 ani thinking dar ce ti se intampla tie, destul suport si eu (cand se imbata tata si e nasol.) Oricum, sper sa fii ok cu situatia ta, realizez ca esti deja traumatizata nervos, si trebuie sa stai linistita ca altfel s-ar putea sa faci ceva ce vei regreta, sfatul meu e sa fugi cu mama si fratele tau, la politie sa ii pui ordin de restrictie tatalui tau, sa depui plangere si tu si mama si fratele. scuze daca nu te-am ajutat. sad

| albinuta2 a răspuns:

Buna! Vad ca ai o problema destul de grava, Daca o bate pe mama ta si inclusiv pe tine de ce mama ta nu a divortat de el de ce sa stea cu un om care o bate daca vede ca nu se mai intelege cu el cel mai bine ar fi sa divorteze sau tu impreuna cu mama ta sa strangeti bani si sa va mutati in alta parte fara sa il anuntati astfel el nu va mai poate gasi eu zic ca ar fi mai bine sa il reclamati la politie pentru bataie cred ca ar putea face puscarie, dar macar voi ati fi linistite sau suna macar la protectia copilului! Uite telefonul copilului 0800 8 200 200 din cate stiu eu este gratis

| MissLilith a răspuns:

Inainte sa o poti ajuta pe mama ta, trebuie sa te ajuti pe tine insuti! Si nu poti sa obtii totul peste noapte asa cum vrei tu. Asta e problema ta… vrei sa se resolve problema peste noapte, vrei o solutie magica, in loc saa te gandesti la un plan care sa se desfasoare pe cateva luni si care sa te motiveze la nivel de atitudine in tot ceea ce faci.

Parerea mea ar fi sa te muti altundeva singura, sa-ti gasesti un job.
Mama ta este si ea vinovata pentru situatia in/la care s-a ajuns si nu exista nici un motiv sa suferi si tu cu ea … in loc sa faci ceva constructiv.
Daca o bate cu tine de fata sau fara tine cred ca tot aia e, cu diferenta ca posibil te vei simti mai ok si poate chiar si ea daca nu vei fi si tu acolo. Iti pot spune ca stiu mai multe cazuri de genul acesta si in toate a ajutat cand copilul s-a mutat singur.
Probabil ai o colega sau o ruda care te poate sustine putin daca ai curajul sa te deschizi (te mai surprind si in bine oamenii cateodata).

Cu toata caldura iti recomand niste desene animate… se cheama Spongebob Squarepants.
Desenele acelea pot parea niste tampenii ( si multi oameni spun ca asa sunt) dar, de fapt, sunt un model extraordinar de frumos despre cum sa faci fata rautatilor celor din jur si despre ce inseamna sa fi inteligent emotional. Cu alte cuvinte, e un buretel care absoarbe rautatea celor din jur (a lui Squidword, in primul rand) si care efectiv, nu stie sa lase comportamentul celorlalti sa-I strice fericirea. Este un model referitor la cum ar trebui sa fie inima noastra. Este un model referitor la cum sa nu raspunzi raului cu rau si este dovedit clinic ca te elibereaza de stres acele desene.Vei vedea ce inseamna sa iti faci datoria, sa fi cel mai bun si indispensabil la locul de munca si sa nu te simti special pentru asta.Vei vedea ce inseamna sa iei decizii cu inima. Totul este sa-l iubesti pe Spongebob (chiar daca pare prost) si sa incerci sa fi el… incearca sa te transformi in Spongebob cateva zile.

PS : sa vezi cum doarme si ce fata face cand ii atinge ceva coarda sensibila a inimii big grin

Te imbratisez

| anonimus1008 a răspuns:

Si mie mi sa inatmplat a fel pana am plecat in cavnic la bunici cu mami si frati mei deci so reolvat la mine sti ce incearca din greu sa plecati la rude sau mergi tu la politie cum mergi la psiholog si sa depui plangere dar sa zici sa nu zica de unde stiu si sa mergi acasa linistita trebuie sa faca cv

| Francykissme a răspuns:

Situatia ta este foate complicata. Mai bine tu si mama ta ati fugi de acasa... Incercati sa va duceti intr-un alt oras, poate in alta tara, oricum ai doar doua variante: Ori suni la politie, ori fugiti toti 3 de acasa [ tu, mama ta si fratele tau ]... Sper sa ti se remedieze situatia happy

| anonimlove explică (pentru Francykissme):

Problema e ca fratele meu tine cu el, ca asa ar trebui tratate femeile, iar mama nu vrea sa plece de frica...

| Francykissme a răspuns (pentru anonimlove):

Pai convinge-o tu. Pana nu se intampla ceva mai grav... Adica pana la 30 de ani trebuie sa fii si tu casatorita, nu? Iar pana atunci se pot intampla multe lucruri, mai bine fii precauta si incearco s-o convingi cat mai repede!

| anonimlove explică (pentru Francykissme):

Am incercat sa-i spun ca nu meritam viata asta, ca trebuie sa o luam de la 0 fara el, dar nu vrea, ii e frica sa nu o gaseasca si sa ii faca rau, mai ales ca nu are unde sa se duca. Mama lucreaza dar nu castiga foarte mult, d-abia s-ar putea intretine pe ea, dar barim pe mine si ca sunt si la facultate...

| RoxanaIonela a răspuns (pentru anonimlove):

Fratele tau e un om demn de dispret daca gandeste astfel

| valyt17 a răspuns (pentru anonimlove):

Cel mai indicat este sa il faceti pe fratele dvs sa vada situatia, in caz contrar, nu il mai asteptati, ci plecati, caci situatia se poate agrava...

| NuuyyMayyyy a răspuns:

Esi intr-o situatie trista si complicata dar intotdeauna exista solutii n-ai nici un motiva sa te lasi trata ca un caine am citit undeva ca fetele care isi vad mama batu-ta de tata sa vor lasa si ele agresate (de soti) pentru ca li se pare ca asa e normal dar nu e!
Fugi de acasa impreuna cu mama si fratele tau Da la inceput o sa fie greu dar e mai bine asa decat tratate ca un animal siia-l si pe fratele tau si mergeti la o ruda dar din alt oras si in fine vedeti voi cum faceti

| NuuyyMayyyy a răspuns:

La ce facultate esti?

| 2000nadia a răspuns:

Ce complicat! nu stiu ce as face daca as fi in situatia ta

| anagrig a răspuns:

Fugi cu mama ta si nu privi inapoi!

| valyt17 a răspuns:

Inteleg prin ce treceti stimata domnisoara, inteleg pentru ca si eu am trecut pe acest drum
din banuiala mea rezulta ce e posibil sa ai tata de al doilea, sau, poate ma insel
consider ca cel mai ideal ar fi sa plecati cu totii...ma refer la faptul ca sunteti zilnic agresati de tatal vostru
apreciez mult ca ai avut curajul si puterea sa iti spui pasul
de asemenea,eu as proceda exact cum ati dorit dvs,sa plecati
acest lucru il recomand,pentru ca indiferent ce ati face pentru tatal dvs, tot nemultumit va fi
dar in acelasi timp va rog sa ii purtati respectul
nu ma pot exprima in cuvinte, dar cred ca cea mai buna soutie pentru moment, este sa plecati pentru o vreme di acel loc
faptul ca alegeti sa mai indurati anumite inconveniente din partea celorlalti, nu va avantajeaza...parerea mea
nu ma pricep la sfaturi,dar, sun convins ca parasirea casei dvs,pentru moment, este cea mai corecta decizie.
daca inima dvs va spune sa plecati, atunci, actionati, pentru ca e posibil c-a plecarea dvs sa il trezesca la realitate.
MULTUMESC

| TataSmekeriilor a răspuns:

Trista poveste, Nu poti suporta asta pana la adanci batranete, Sa fugi de acasa nu este o solutie..probabil o sa va caute, Ar fi mai bine daca ati putea vorbi cu el toti 3 intr-o zi cand va fi si el mai calm,eventual fericit, stiu eu, il faceti cumva sa iasa din starea de agresivitate sa fie mai calm si sa va asculte si sa ii spuneti ce va supara si ce ati vrea sa se schimbe in familie. Daca si asa incepe cu agresivitate in afara de politie nu mai vad alta solutie, nu poti sa te ascunzi toata viata. Dupa cate ai spus cred ca el este cel care ar trebui dus la un pshiatru, nu tu, este greu si ce ai suportat pana acuma dar este prea mult.La inceput am inceput sa cred ca iti doreste binele si exagereaza putin dar nu-i deloc asa.Nu iti irosi viata in halul asta.Cel mai bine ar fi sa vorbiti cu el si sa va intelegeti,stiu ca va este frica,poate ar fi mai bine sa vorbiti undeva intr-un parc, la o plimbare, sa nu fiti acasa sa va poate prinde, si daca asta nu merge, plecati de langa el direct la politie iar daca din prima nu ii face nimic politia si se intoarce acasa nu va lasati viata in mainile lui mergeti din nou la politie si probabil va fi dus la psiholog.(in cazuri extreme si la puscarie daca continua)Sper ca ti-am fost de ajutor.Bafta!

| SaveTheNature a răspuns (pentru TataSmekeriilor):

Habar nu ai, cum e sa traiesti cu un astfel de om. Cu cine sa discuti? ce sa discuti! E un cretin! tu chiar nu vezi?

| adrianoadyyy a răspuns:

Buna.Ar trebui sa vorbesti cu tatal tau si sa incerci sa-l faci sa inteleaga ca nu este bine ce face.Nu te-ai gandit ca poate are amanta? de obicei barbatii sunt violenti cu sotia si cu copiii pentru ca intervine alta femeie. Oricum sper sa treci cu bine peste aceasta situatie happy

| anonimlove explică (pentru adrianoadyyy):

Am incercat sa vorbesc de multe ori dar nu s-a putut, m-am gandit la orice varianta de ce reactioneaza asa, desi nu e posibil pentru ca tot timpu liber il petrece acasa si restul la serviciu cu fratele meu (lucreaza amandoi in acelasi domeniu )

| anonimlove explică:

Problema mai grava este ca mama mea chiar nu vrea sa plece, am incercat sa vorbesc cu ea sa faca ceva, dar incepe sa planga si sa spuna ca nu are ce sa faca, ea vrea ca eu sa plec macar sa fiu eu salvata de tot chinul asta si chiar nu stiu ce sa fac, eu nu vreau sa o las singura sad

| anonimlove explică:

Va multumesc ca m-ati ascultat si ca mi-ati dat sfaturi, sincer aveam nevoie de asta, aveam nevoie de un impuls pentru a putea trece peste asta ca stiu ce o sa fac in viitor.

| anonimlove explică:

Buna, in primul rand vreau sa va multumesc pentru sfaturile date, chiar mi-au folosit. Aseara mi-am luat inima in dinti si am sunat la polite (evident au venit la vreo 20 de min, chiar daca stau la vreo 5 min de mers pe jos de sectia de politie ), Ei evident nu au facut nimic, au spus ca " traim in Romania si nu pot face nimic pentru ca nu exista minori in familie ", bun! I-au spus "tatalui" doar sa nu se mai repete, ATAT, ca va primi advertisment pentru tulburarea linistii publice, nimic mai mult! Am si vorbit cu mama mea despre ceea ce mi-ati spus, si ea a fost de acord sa plec doar eu, ea simtindu-se vinovata de situatie nu poate pleca si sa-l lase pe fratele meu aici, e tot copilul ei, si a zis macar sa imi fie mie bine. Acum astept sa inceapa facultatea si voi pleca happy, e singura solutie!

| RoxanaIonela a răspuns:

Si la 24 de ani fratele tau nu poate face nimic? Eu il znopeam in bataie, si tu esti majora ai 20 de ani nu 1o..nu este stapan pe viata ta sunteti 3 contra 1..cine este el de va este atat de frica Rambo... faeti ceva deoarece situatia este foarte grava

| Koko4826 a răspuns:

Hei, in primul rand buna! sad
Ma intristeaza ceea ce aud, continua sa mergi la psiholog si spune-i tot fara ascunzisuri.Nu esti singura care trece printr-o asemenea situatie, sunt multe familii care se confrunta cu problema asta, dupa parerea mea cel mai bine ar fi sa intenteze divort ( pentru ca nu cred ca va doriti ca toata viata sa fie un chin, gandeste-te ca intr-o zi tu o sa ai familie si mama ta o sa ramana cu el ) si sa mearga la politie, ar trebui sa le explice cum sta treaba probabil ca mama ta are vanatai.Vanataile sunt dovezi ale comportamentului brutal al tatalui tau! Parerea mea este ca nimeni nu merita o viata ca asta, cu totii mai si gresim si singurul care are dreptul sa ne pedepseasca este Dumnezeu; tatal tau nu are nici un drept sa dea in mama ta si in restul familiei, ba chiar poate face inchisoare pentru aceste fapte groaznice. Daca stai si nu faci nimic o sa fie din ce in ce mai rau. Daca zici ca va e frica sa reclamati la politie pentru ca atunci cand vine, el va obliga sa nu spuneti nimic, ia-o pe mama ta la Bucuresti sau la niste rude, astfel incat el sa nu dea de voi si cereti ajutorul politiei! Tot ce pot sa-ti zic(oricum incurajarile sunt de prisos) e sa speri ca va fi bine candva.Numai bine si pe viitor sa ne auzim cu lucruri mai bune! Calde imbratisari :*

| Bianca_Simina_1993 a răspuns:

Daca vrei un sfat care sa te ajute sa scape de tot de tatal tau cutama pe facebook si eu am trecut printr-o situatie similara poate te pot ajuta(Simina Bianca)

| Bianca_Simina_1993 a răspuns:

Daca nu mai ai putere sa mai astepti inregistreazal si du inregistrarea la politie asa poate scapi sau fal sa te loveasca asa de tare incat sa stai in spital si el in incisoare

| Dennis_Muresan_1994 a răspuns:

Poliţia

Violenţa domestică reprezintă un domeniu care este considerat de poliţie ca fiind o problemă foarte gravă.

La poliţie veţi găsi atât înţelegere cât şi ajutor şi sfaturi practice.

Puteţi cere să vorbiţi cu o femeie poliţist şi dacă doriţi vi se poate acorda ajutor pentru a merge la o unitate sanitară sau la un loc de refugiu.
Politia este cea mai buna varianta, altfel nu o sa schimbati nimic

| SaveTheNature a răspuns (pentru Dennis_Muresan_1994):

Politia = ****! Nu rezolva nimic -decat eventual sa-l infurie pe crizat si sa-l provoace eventual la o crima. Politia = 0

| yahalexa12 a răspuns:

Ce ghinion ai sti mai bine faci ce fac si eu nu le spun parintilor ce fac si ma lasa in pace cand vreau sa ies afara din casa nici nu le zic asa ca fac totul fara acordul lor poate incerci si tu

| claudiaflorentina a răspuns:

Nu poti trai o viata asa. Trebuie sa iei măsuri! îndepărtati-va de el, cere-ti ajutor unor rude sau chiar poliției.

| Alex_Alecsy_1994 a răspuns:

Vreau sa dau de tine sa te ajut! ...cum o fac?