Întrebare recomandată | anonimlove a întrebat:

in primul rand nu vreau sa faceti "misto" sau comentarii aiurea pe seama mea. Am 20 de ani sunt la facultate la Bucuresti in anul 2 (in fine nu asta conteaza), am probleme foarte mari in familie, nu mai stiu unde sa apelez pentru niste sfaturi. Tinand cont de varsta mea, e doar un numar pentru parintii mei, la varsta asta nu ma lasa nici macar la un suc sau in oras, facultatea o fac doar pentru ca "tatal" meu asa a vrut, omul care mi-a distrus copilaria si tot ce am trait pana acum, omul care o bate pe mama sub ochii mei intrebandu-ma daca imi place ce vad, omul care ma bate si pe mine si la varsta asta. Pentru el eu sunt doar o curva, o jigodie care nu merita sa traiasca, eu tacand de fiecare data suportand jignirile lui si bataile adorm plangand nestiind ce sa fac sa schimb situatia, imi interzice sa am prieteni inclusiv fete, nici sa nu auda sa am iubit. Fiecare sarbatoare la noi in "familie" se incepe cu tipete si batai. De 20 de ani asa e viata mea, nu pot face, imi e frica sa anunt politie ceva sa nu o omoare pe mama in bataie, ea e tot ce am, fara ea eu as muri, e singurul meu sprijin, iar ea nu poate face nimic tot de frica. Sunt zile in care nu vreau sa ma mai trezesc stiind ce cosmar ma asteapta. Ma pune sa ii fac mancare apoi o arunca crezut ca ii pun otrava sa il omor. Eu stau la curte si am si gradina si animale, zilnic fac tot ce trebuie si indiferect ce fac nu e bine, mereu gaseste ceva sa tipe la mine, am ajuns in situatia sa merg la psiholog din cauza lui, si asta trebuie sa ma duc pe furis sa nu afle sa nu faca scandal, nu stiu ce sa ma mai fac. Vecinii cheama mereu politia sa il opreasca dar nu fac nici ei nimic, pentru ca atunci cand vede politia ne ameninta sa nu spunem nimic ca ne omoara in bataie. Nu am sa uit niciodata ca nu am avut un revelion fericit sau un Paste asa cum se cuvine. Eu mai am un frate de 24 de ani si la fel se comporta si cu el. Nu ma lasa nici sa ma angajez sau sa fac ceva cu viata mea, nici nu imi da bani de absolut nimic. Cand plec la facultate ma suna de cel putin 5 ori pe zi si ma pune sa vin in fiecare saptamana acasa (eu fiind din alta localitate) plus de asta ma face mereu sa plang spunandu-mi vorbe care nici macar un strain nu le-ar face. Va rog ajutati-ma ca nu mai rezist. As vrea sa plec de acasa definitiv dar imi e frica ce i-ar putea face mamei mele...

66 răspunsuri:
| Francykissme a răspuns:

Situatia ta este foate complicata. Mai bine tu si mama ta ati fugi de acasa... Incercati sa va duceti intr-un alt oras, poate in alta tara, oricum ai doar doua variante: Ori suni la politie, ori fugiti toti 3 de acasa [ tu, mama ta si fratele tau ]... Sper sa ti se remedieze situatia happy

| Claudiiiaa a răspuns:

Situatia ta e complicata, si nu stiu ce sa iti zic, poate ai putea intr-o zi, cand tatal tau nu e acasa sa tu si mama ta sa va faceti bagajele si sa plecati pe ascuns happy, poate la niste rude, undeva departe unde sa nu va gaseasca! despre politie, chiar daca le-ati spune ce vi s-a intamplat, nu cred caar face ceva.

| Ichnat a răspuns:

Du-te la politie, ofera protectie din cate stiu in astfel de situatii...
La politie poti intreaba ce se intampla daca depui marturie inpotriva lui, sigur iti vor rasupunde... sad

| Koko4826 a răspuns:

Hei, in primul rand buna! sad
Ma intristeaza ceea ce aud, continua sa mergi la psiholog si spune-i tot fara ascunzisuri.Nu esti singura care trece printr-o asemenea situatie, sunt multe familii care se confrunta cu problema asta, dupa parerea mea cel mai bine ar fi sa intenteze divort ( pentru ca nu cred ca va doriti ca toata viata sa fie un chin, gandeste-te ca intr-o zi tu o sa ai familie si mama ta o sa ramana cu el ) si sa mearga la politie, ar trebui sa le explice cum sta treaba probabil ca mama ta are vanatai.Vanataile sunt dovezi ale comportamentului brutal al tatalui tau! Parerea mea este ca nimeni nu merita o viata ca asta, cu totii mai si gresim si singurul care are dreptul sa ne pedepseasca este Dumnezeu; tatal tau nu are nici un drept sa dea in mama ta si in restul familiei, ba chiar poate face inchisoare pentru aceste fapte groaznice. Daca stai si nu faci nimic o sa fie din ce in ce mai rau. Daca zici ca va e frica sa reclamati la politie pentru ca atunci cand vine, el va obliga sa nu spuneti nimic, ia-o pe mama ta la Bucuresti sau la niste rude, astfel incat el sa nu dea de voi si cereti ajutorul politiei! Tot ce pot sa-ti zic(oricum incurajarile sunt de prisos) e sa speri ca va fi bine candva.Numai bine si pe viitor sa ne auzim cu lucruri mai bune! Calde imbratisari :*

| Northern a răspuns:

Mă simt ca și când cineva ar fi scris povestea mamei mele. Știi ce a făcut ea? A plecat împreună cu mama ei, într-o noapte, de acasă și nu s-au mai întors. Tatăl ei a încercat să le caute, dar din fericire nu le-au mai găsit niciodată. Atât pot să-ți spun.Doar cine trece prin așa ceva e în stare să te înțeleagă cu adevărat.

| anonimlove explică (pentru Francykissme):

Problema e ca fratele meu tine cu el, ca asa ar trebui tratate femeile, iar mama nu vrea sa plece de frica...

| alezander12 a răspuns:

Nu o lasa pe mama ta singura. apeleaza la cineva care ar putea sa te ajute!
spune-i cuiva sal convinga sa plece la un psihiatru!

| Francykissme a răspuns (pentru anonimlove):

Pai convinge-o tu. Pana nu se intampla ceva mai grav... Adica pana la 30 de ani trebuie sa fii si tu casatorita, nu? Iar pana atunci se pot intampla multe lucruri, mai bine fii precauta si incearco s-o convingi cat mai repede!

| Mazal a răspuns:

Dupa mine ce a spus ''Francykissme'' cred ca sunt singurele variante, asta nu e om clar.
Mult succes poate faci ceva.

| suffarstar a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta si cu fratele tau,sa depuneti plangere la politie,sa nu va lasati,puneti vecinii martori,stati la niste rude pana se rezolva cazul,dupa parerea mea ar trebui sa faca puscarie,chiar daca e tatal tau, un om care isi bate familia, nu are niciun dram de onoare, de mila, nu se numeste om.
Bafta!

| albinuta2 a răspuns:

Buna! Vad ca ai o problema destul de grava, Daca o bate pe mama ta si inclusiv pe tine de ce mama ta nu a divortat de el de ce sa stea cu un om care o bate daca vede ca nu se mai intelege cu el cel mai bine ar fi sa divorteze sau tu impreuna cu mama ta sa strangeti bani si sa va mutati in alta parte fara sa il anuntati astfel el nu va mai poate gasi eu zic ca ar fi mai bine sa il reclamati la politie pentru bataie cred ca ar putea face puscarie, dar macar voi ati fi linistite sau suna macar la protectia copilului! Uite telefonul copilului 0800 8 200 200 din cate stiu eu este gratis

| Emmeii a răspuns:

Bună.

Mă întristează enorm de mult situaţia în care te afli, şi parcă nu pot să cred că astfel de lucruri se întâmplă. Sper ca lucrurile să se rezolve şi pe viitor să ai o viaţă lipsită de griji.

Deocamdată, tot ce ai putea să faci este să-ţi iei mama şi fratele, nişte bani, şi să plecaţi undeva şi să anunţaţi poliţia. Lucruri de genul nu ar trebui să se întâmple, în special cu bătăi şi chestii de genul. Altceva nu ai ce să faci, astfel de om merită pedepsit. Nici om nu merită numit, la cum se comportă cu voi.

Să vă ajute Dumnezeu să treceţi cu bine peste asta şi mult noroc!

| kossmin16 a răspuns:

De ce nu te duci la sectia de politie cu toata familia sa le explici ce s-a intamplat dar sa le spui politistilor sa nu ii spuna tatalui tau cine la turnat

| Dennis_Muresan_1994 a răspuns:

Poliţia

Violenţa domestică reprezintă un domeniu care este considerat de poliţie ca fiind o problemă foarte gravă.

La poliţie veţi găsi atât înţelegere cât şi ajutor şi sfaturi practice.

Puteţi cere să vorbiţi cu o femeie poliţist şi dacă doriţi vi se poate acorda ajutor pentru a merge la o unitate sanitară sau la un loc de refugiu.
Politia este cea mai buna varianta, altfel nu o sa schimbati nimic

| mdaria a răspuns:

De ce nu plecati toti 3? Definitiv, sa nu va mai poata gasi. Va schimbati viata. o luati de la zero fara el...nu e usor, dar cred ca e mai bine fara el.

| William a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asta dar nu stiu cum sa te ajut. Daca tu stii spune-mi.

| William a răspuns (pentru William):

Acum mi-am dat seama ca viata ta seamana oarecum cu cea a Cuviosului Acachie Ascultătorul.

| anonimlove explică:

Problema mai grava este ca mama mea chiar nu vrea sa plece, am incercat sa vorbesc cu ea sa faca ceva, dar incepe sa planga si sa spuna ca nu are ce sa faca, ea vrea ca eu sa plec macar sa fiu eu salvata de tot chinul asta si chiar nu stiu ce sa fac, eu nu vreau sa o las singura sad

| anonimlove explică (pentru Francykissme):

Am incercat sa-i spun ca nu meritam viata asta, ca trebuie sa o luam de la 0 fara el, dar nu vrea, ii e frica sa nu o gaseasca si sa ii faca rau, mai ales ca nu are unde sa se duca. Mama lucreaza dar nu castiga foarte mult, d-abia s-ar putea intretine pe ea, dar barim pe mine si ca sunt si la facultate...

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Doamneee..nu pot sa cred ca mai sunt astfel de oameni, inteleg sa fi un parinte grijuliu, dar sa ameninti/sa bati/sa jignesti etc e cale lunga..ca mama nu imi permit sa ii zic fetei mele "fa" si are 23 de ani, fiul are 25 si tot nu imi permit sa ii jignesc, sunt ai mei, indiferent ce ar face, tot ai mei vor fi..cred ca ar fi cazul sa vorbesti cu fratele si mami tau si sa luati o hotarare, nu se poate trai in asa hal..vei claca si nu vei mai sti nici cine esti, luati o hotarare cat nu este prea tarziu..cu el ati incercat sa vorbiti? e singurul care aduce venit in casa? asa se comporta cu voi? de cand are aceasta atitudine? imi pare rau pentru suferinta ta si sper din tot sufletul sa aud vesti bune de la tine.
de vrei sa vorbim, scrie-mi in privat.
O zi frumoasa sa aihappy

| punkbuster9988 a răspuns:

E genul de situatie in care eu as ramane blocat.Ma intreb cum ai rezistat tu pana acum. Daca suni la politie n o sa i faca nimic findca suntem in Romania, dar merita sa incerci.Nu stiu...eu nu l cunosc pe tatal tau.Se poate sa aiba si el slabiciunile lui trebuie sa stii cum sa profiti de ele. Daca fizic nu i poti face nimic atunci distruge l psihic.Sunteti doi oameni in toata firea tu si fratele tau deci puteti face asta impreuna.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Mama ta e o proastă dacă nu vrea să plece.
Pe curând!

| Xoniaa a răspuns:

Hei..sincer..cand am citit mi-au dat lacrimile si mi-am imaginat prin ce chin treci tu. uite. sfatul meu ar fi sa tii capu sus si tu cu mama ta sa faceti ceva, am observat intr-un comentariu ca fratele tau e de aceeasi parere cu tatal tau asta pentru ca asa la crescut si ar trebui sa mergi pe furis la politie sa le explici ceea ce se intampla sa o iei pe mama ta si sa stati doar voi doua daca ea e tot ce ai, stiu e usor sa zic dar decat sa o omoare din bataie si pe tine la fel sa te tot jigneasca si asa mai bine faci ceva. Oricum iti urez mult noroc si sa fii tare sa treci peste asta repede sad

| Zenithf a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, dar poate cei de aici stiu: Centrul de Criză Împotriva Violenţei Domestice Buftea - Aleea Şcolii, nr. 2-4, Tel. 021/225.52.81
Cand poti, da un telefon acolo, macar pentru un sfat, daca nu si pentru o solutie definitiva.
Vorbeste cu medicul de familie, sa-ti dea o trimitere sa mergi sa-ti faci analizele, cand te duci acolo, o chemi pe mama sa vina cu tine. Doar ca in loc sa ajungi la spital sa faci analizele, ai putea sa ajungi la acest centru? Sau gasesti alta varianta, doar sa o faci pe mama ta sa ajunga sa vorbeasca cu un asistent social specializat in asemenea cazuri. Trebuie neaparat sa nu mai cedati amenintarilor. "va omoara in bataie"? Dar voi traiti acum, este asta viata? Orice ar fi, cand vine politia, iti faci curajul si raspunzi, altfel vei suferi mai greu la moartea mamei tale, stiind ca puteai sa faci ceva si nu ai facut.

| 2000nadia a răspuns:

Ce complicat! nu stiu ce as face daca as fi in situatia ta

| adrianoadyyy a răspuns:

Buna.Ar trebui sa vorbesti cu tatal tau si sa incerci sa-l faci sa inteleaga ca nu este bine ce face.Nu te-ai gandit ca poate are amanta? de obicei barbatii sunt violenti cu sotia si cu copiii pentru ca intervine alta femeie. Oricum sper sa treci cu bine peste aceasta situatie happy

| anonimlove explică:

Va multumesc ca m-ati ascultat si ca mi-ati dat sfaturi, sincer aveam nevoie de asta, aveam nevoie de un impuls pentru a putea trece peste asta ca stiu ce o sa fac in viitor.

| anonimlove explică (pentru adrianoadyyy):

Am incercat sa vorbesc de multe ori dar nu s-a putut, m-am gandit la orice varianta de ce reactioneaza asa, desi nu e posibil pentru ca tot timpu liber il petrece acasa si restul la serviciu cu fratele meu (lucreaza amandoi in acelasi domeniu )

| anonimlove explică (pentru PedoBarbie):

Probabil asa o fi, dar fiind mama mea nu imi permit din respect sa o jignesc happy, indiferent cum ar fi e mama mea, ea mi-a dat viata.

| Bianca_Simina_1993 a răspuns:

Daca vrei un sfat care sa te ajute sa scape de tot de tatal tau cutama pe facebook si eu am trecut printr-o situatie similara poate te pot ajuta(Simina Bianca)